Tujina

Aretirali Sadama Huseina

Bagdad/Washington, 14. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/B.M./STA
Komentarji
0

Nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina so aretirali blizu njegovega rojstnega kraja Tikrita. Izdala naj bi ga druga soproga.

Pikov as je izven igre
Pikov as je izven igre FOTO: Reuters

"Imamo ga!" je nekaj po 13. uri po srednjeevropskem času ameriški upravitelj v Iraku Paul Bremer uradno objavil, da so Sadama Huseina prijeli živega in zdravega. Aretaciji se nekdanji iraški predsednik ni upiral. Kot je dejal poveljnik ameriških sil v Iraku, general Ricardo Sanchez, so Sadama Huseina prijeli včeraj ob 20. uri po lokalnem času v kleti neke hiše kakih 15 kilometrov izven Tikrita, diktatorjevega rojstnega kraja.

General Sancez je opisal potek aretacije ter zbranim prikazal video posnetek ujetega nekdanjega iraškega predsednika, na katerem ga pregledujejo ameriški zdravniki. Ti so ga temeljito pregledali, saj so se bali, da bi v zobeh ali laseh skrival smrtonosne ampule cianida. Zdravniki so ugotovili, da Husien nima poškodb in da je dobrega zdravja.

Identiteto potrdili šele po analizi DNK

Sadamu so po pregledu obrili brado in mu pustili njegove značilne brke. Čeprav je bila podobnost očitna, so počakali na rezultate DNK testov, ki so potrdili, da je ujetnik dejansko nekdanji iraški predsednik.

Posnetek Sadama Huseina ob prijetju (desno) in potem, ko so ga postrigli - kljub podobnosti je šele analiza DNK potrdila identiteto aretiranega
Posnetek Sadama Huseina ob prijetju (desno) in potem, ko so ga postrigli - kljub podobnosti je šele analiza DNK potrdila identiteto aretiranega FOTO: Reuters

Aretacija je potekala brez upiranja, Sadam Husein pa je bil pripravljen na sodelovanje, je pojasnil Sancez. V akciji, v kateri je sodelovalo približno 600 ameriških vojakov, ni bil izstreljen noben strel, prav tako pa ni bil nihče ranjen. Sadam Husein je v ameriškem priporu na neimenovanem kraju, je še dodal Sanchez.

"Izdajalec" Sadamov sorodnik?

General Sanchez je na tiskovni konferenci namerno prezrl novinarsko vprašanje, ali so Američani dobili podatke od Sadamove soproge.

Informacije o skrivališču Sadama Husina naj bi koalicijskim silam posredoval član družine nekdanjega predsednika, je sporočil neimenovani visoki predstavnik ameriškega povelčjstva v Iraku.

"Izdajalka" naj bi bila druga soproga nekdanjega diktatorja Samira Šabandar, so sporočili obveščevalni viri iz Libanona. Šabandarjeva naj bi ameriškim uradnikom posredovala "določene informacije", ki jo je po pisanju britanskega časnika Sunday Times Sadam Husein vsaj enkrat tedensko klical po telefonu ali ji poslal pismo. Novinar časnika je te informacije dobil prek posrednika, s katerim se je sestal v neki restavraciji blizu Bejruta, kjer naj bi trenutno živela Samira in edini preživeli sin Alija.

Veselje na iraških ulicah
Veselje na iraških ulicah FOTO: Reuters

Novica razveselila Iračane

Iračani so v več mestih po Iraku kmalu po objavi novice o aretaciji začeli proslavljati padec nekdanjega diktatorja v roke koalicijskih sil. Iz Bagdada so poročali o številnih rafalih iz avtomatskih pušk, kar je bilo slišati tudi po drugih iraških mestih.

Ujet "pikov as"

Uradni Washington je nekdanjega iraškega predsednika uvrstilo na prvo mesto seznama 55 najbolj iskanih pripadnikov strmoglavljenega iraškega režima, za njegovo prijetje pa je razpisana nagrada 25 milijonov dolarjev. Po ameriških virih naj bi se 66-letni Husein uspešno izmikal ameriškim silam tako, da je ob podpori svojega rodbinskega klana vsakih nekaj ur zamenjal kraj svojega bivanja.

Sadam se je skrival v rovu, kjer je imel dovolj prostora, da je tudi spal, in prezračevalni sistem (Foto:Reuters)
Sadam se je skrival v rovu, kjer je imel dovolj prostora, da je tudi spal, in prezračevalni sistem (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Prijetje Sadama Huseina je velika moralna spodbuda za ameriške sile v Iraku, ki so tarča vsakodnevnih gverilskih napadov, ki naj bi jih iz svojih skrivališč usmerjal prav nekdanji iraški predsednik. Koalicijske sile so Huseina iskale od aprila letos, njegova aretacija pa pomeni veliko zmagoslavje za ameriškega predsednika Georga Busha, katerega politična prihodnost na prihodnjih predsedniških volitvah v ZDA je bila načeta zaradi krize v Iraku in velikega števila žrtev po uradnem koncu vojne.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10