
"Vojaške varnostne sile so aretirale generala Momčila Perišića enkrat prejšnjo noč, še vedno je priprt," je dejal vodja Perišićevega kabineta Nebojša Mandić. Sam ni vedel, zakaj bi Perošića lahko aretirali, vojaški viri pa še niso dali nobenih uradnih informacij.
Perišića trenutno zaslišuje služba vojaške varnosti, je še povedal vodja Perišićevega kabineta Nebojša Mandić, ki je še zatrdil, da mu ni znano, zakaj so prijeli Perišića, sicer nekdanjega načelnika generalštaba jugoslovanske vojske. Agencija Beta pa je poročala, da je bil Perišić domnevno aretiran zaradi razkritja vojaške skrivnosti.
Je Perišić kriv za nenamensko porabo denarja?

Beograjski dnevnik Nacional je objavil pogovor s sedanjim načelnikom generalštaba jugoslovanske vojske Nebojšo Pavkovićem, ki je komentiral nedavno Perišićevo izjavo o domnevni nenamenski porabi denarja za vojsko. Pavković je zatrdil, da je prišlo do nenamenske porabe sredstev vojaškega proračuna prav v času, ko je bi načelnik generalštaba Perišić, in da ima vojska zaradi tega zdaj za 4,5 milijarde dinarjev neporavnanih obveznosti.
Pavković trdi, da ima vse dokaze za to trditev, od podatkov o tem, koliko denarja je imela vojska takrat na voljo in v katere namene je bil porabljen, do podatkov, koliko denarja je bilo namenjenega za opremljanje vojske ter koliko ga je bilo dejansko porabljenega in zakaj.

Momčilo Perišić je bil načelnik generalštaba jugoslovanske vojske v času vladavine Slobodana Miloševića od leta 1993 do novembra 1998, ko ga je Milošević odstavil. Poleti leta 1999 je ustanovil opozicijsko stranko Gibanje za demokratično Srbijo (PDS), ki se je leta 2000 vključila v Demokratično opozicijo Srbije (DOS). Perišić naj bi med oktobrskim prevratom v ZRJ po nekaterih ocenah zaradi ohranjenih stikov s posameznimi pripadniki vojske veliko prispeval k strmoglavljenju Miloševića. V vladi Zorana Djinjića je eden od šestih podpredsednikov in je pristojen za nacionalno varnost.
Aretirali člana ameriške ambasade
V noči na petek pa so v Beogradu aretirali predstavnika ameriškega veleposlaništva v ZRJ. Kot je povedal tiskovni predstavnik veleposlaništva Paul Denig, se je predstavnik veleposlaništva v neki beograjski restavraciji srečal z visokim predstavnikom srbske vlade, nato pa so ga aretirali in odpeljali v pripor, ne da bi mu omogočili, da bi o tem obvestil veleposlaništvo.
Po Denigovih besedah je omenjeni uslužbenec veleposlaništva v priporu ostal petnajst ur, zdaj pa je že na prostosti. Veleposlaništvo je zaradi aretacije že izrazilo protest. Tiskovni predstavnik ni želel povedati, kdo je aretiral diplomata in če je njegova aretacija povezana z aretacijo podpredsednika srbske vlade Momčila Perišića.
Izredno zasedanje jugoslovanske in srbske vlade
Zaradi sinočnje aretacije podpredsednika srbske vlade Momčila Perišiča, ki so ga aretirali pripadniki vojaških varnostnih sil, sta se na izrednem zasedanju danes sestali jugoslovanska in srbska vlada. Predstavniki vlad so ugotovili, da je bilo pri aretaciji napravljenih več napak in nelogičnosti v aktivnosti in delu vojaških varnostnih organov.

"Način postopka v tem primeru poraja dvom v civilni nadzor vojske in dela njenih varnostnih organov," so še sporočili iz kabinetov zvezne in srbske vlade, "to pa potrjuje tudi dejstvo, da so člani zvezne in srbske vlade za ta dogodek izvedeli šele iz medijev." Obe vladi tudi zahtevata vse informacije v zvezi z aretacijo. Načelnik generalštaba jugoslovanske vojske, ki je tudi prisostvoval sestanku, je zanikal, da bi bil predčasno obveščen o aretaciji. Organizator aretacije naj bi bil po neuradnih informacijah Koštuničin svetovalec za varnost, Rade Bulatović.
Neimenovani predstavnik jugoslovanske vojske pa je medtem sporočil, da naj bi Perišič nekemu tujcu izročil zaupne dokumente. Po neuradnih podatkih naj bi bila skupaj s Perišičem aretirana dva ameriška državljana, uradni srbski radio pa je poročal, da je bil Perišič po neuradnih virih aretiran zaradi izdaje vojaških skrivnosti.