
Hrvaškega poslovneža Hrvoja Petraća so grške oblasti aretirale na severu države, sumijo pa ga, da je generalu Anteju Gotovini nudil finančno pomoč in zatočišče. Kot je znano haaško mednarodno sodišče zoper Gotovino dvignilo obtožnico za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
50-letnega Petrača so grški obveščevalci in pristaniška policija aretirali v pristanišču Igumenica na trajektu, namenjenem v Italijo. Po nepotrjenih informacijah naj bi bil namenjen v Benetke ali Ancono. Aretacijo pa so za hrvaško televizijo NOVA TV potrdili tudi na grškem veleposlaništvu v Zagrebu. Hrvaške oblasti aretacije še niso potrdile, niso pa je niti ovrgle.
Kot poroča hrvaška javna televizija HRT, je vladni predstavnik za javnost Ratko Maček na novinarsko vprašanje v zvezi s Petračevo aretacijo dejal le, da vlada ne bo komentirala vesti o prijetju, vendar lahko reče, da se izpolnjujejo vse točke 'Akcijskega načrta'. Dodal je še, da bo dodatne podrobnosti sporočilo notranje ministrstvo.
Kot je znano, je 'Akcijski načrt' načrt premierja Sanaderja za sodelovanje s Haaškim sodiščem oz. načrt za prijetje generala Gotovine, kar je glavni pogoj za nadaljevanje hrvaškega približevanja EU. Načrta, ki naj bi obsegal šest točk, Sanader nikoli ni predložil javnosti.
Izročitev Petrača Hrvaški v 40. dneh
V skladu z mednarodnim pravnim postopkom naj bi Grčija Petrača Hrvaški izročila v roku 40 dni, vendar lahko ta rok skrajšajo na 18 dni zaradi izrednih okoliščin.
Petrač, za katerim je razpisana Interpolova tiralica, je bil na begu od februarja 2004, potem ko so ga februarja letos obsodili na šest let zapora zaradi vpletenosti v ugrabitev mladoletnega sina generala Vladimirja Zagorca.
Zagreb je tudi ugotovil, da je Petrač ena ključnih oseb v mreži, ki nudi podporo generalu Gotovini. Ta je obtožen na haaškem sodišču za zločine, storjene med in po operaciji Nevihta, od objave obtožnice leta 2001 pa je na begu.