V Rusiji so danes potekali množični protesti zaradi domnevnih poneverb in prevar med parlamentarnimi volitvami, na katerih je slavila Enotna Rusija Vladimirja Putina in Dmitrija Medvedjeva.
Samo v Moskvi se je na trgu Bolotnaja po podatkih policije zbralo približno 25.000 protestnikov, organizatorji pa govorijo celo o 100.000 udeležencih. Gre za največji protest v Moskvi vse od razpada Sovjetske zveze v začetku 90. let 20. stoletja.
"Glavni cilj protestov so nove volitve in osvoboditev političnih zapornikov," je dejala Jevgenija Čirikova, ena od opozicijskih voditeljev. "Vladajoči režim se ne zna obnašati dostojanstveno," pa je dejal glasen kritik Kremlja Boris Nemcov. "Pozna le cinizem," je dodal. "Danes je velik dan. Če je danes tu 100.000 ljudi, jih bo jutri milijon. To pomeni začetek konca za te oblastnike," je dogajanje v Moskvi komentiral nekdanji ruski premier in kritik vladajočega režima Mihail Kasjanov.
Protestniki so se proti trgu podali kljub nizkim temperaturam in sneženju, številnim tovornjakom, ki so zapirali dostop do osrednjih mestnih trgov, ter helikopterjem, ki so iz zraka nadzorovali potek demonstracij. Dogajanje je spremljalo preko 50.000 policistov, varnostnikov in vojakov.
'Začetek konca Putinove vladavine'
Kot je za oddajo 24UR povedala dopisnica Dela iz Moskve Polona Frelih, je bila ena od zahtev na mitingu tudi '"novo leto brez Putina'', kar se verjetno ne bo uresničilo, je pa dejstvo, da ta shod pomeni začetek konca Putinove vladavine. Gre za nekakšen simbolni trenutek, ko je nedotakljivi postal politik iz mesa in krvi. "Na televizijski postaji CNN so proteste že poimenovali Zimska revolucija, sama pa v današnjem shodu še nisem zaznala nič revolucionarnega. Bil je izjemno miroljuben, policija se je obnašala nadvse korektno, zaradi česar so jih ob koncu nagradili z vzkliki "policija je z ljudstvom,“ je še povedala.
Protesti tudi v drugih ruskih mestih
Rusi so protestirali tudi v drugih mestih. V Sankt Peterburgu se je na trgu Pionerskaja zbralo približno 10.000 protestnikov. "To je verjetno zadnja priložnost, ki jo imamo, da nekaj spremenimo," je vzdušje povzel eden od protestnikov. Policisti so pretepli in pridržali približno 10 protestnikov, ki so brez ustreznega dovoljenja želeli organizirati shod.
Podobno je bilo tudi na protestu v mestih Habarovsk in Perm. Po poročanju agencije Interfax je tam policija aretirala okoli 25 ljudi, ki so se udeležili t. i. flashmob protesta. Na protestu je bilo sicer okoli 60 udeležencev.
V mestu Vladivostok se je medtem po besedah prič zbralo okoli 1000 ljudi, ki so med drugim vzklikali tudi: "Podgane naj odidejo!" Protesti v znamenju sloganov "Smo za pravične volitve" in "Rusija brez Putina" so zajeli tudi Krasnojarsk, kjer se je po besedah aktivista gibanja Solidarnost Jevgenija Baburina na trgu Teatralnaja zbralo preko 3500 ljudi. Policija "se obnaša lepo" in še ni nikogar pridržala, je poudaril Baburin.
O protestih so poročali tudi iz Tomska, kjer se je po podatkih ruskih aktivistov zbralo približno 500 oseb, kakih tisoč pa jih je pred prostori lokalnih oblasti za pravične volitve protestiralo tudi v Barnaulu.
Protesti v Moskvi in Sankt Peterburgu se sicer vrstijo vse od nedeljskih volitev, policija pa je aretirala že več sto protestnikov. Stranka Enotna Rusija je sicer izgubila precej podpore v primerjavi z volitvami pred štirimi leti, kljub temu pa je ohranila večino v parlamentu. Opozicija trdi, da so bile volitve polne kršitev in prevar. Premier Putin je sicer obtožil ZDA, da so one tiste, ki so s kritikami na račun nedeljskih volitev sprožile proteste. Oblasti, ki so v minulih dneh ostro obračunale s protestniki, so zdaj – da ne bi dregnile v osje gnezdo – dovolile demonstracije z do 30.000 udeleženci.
KOMENTARJI (248)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.