Tujina

'Karadžić kot žrtev'

Beograd, 22. 07. 2008 10.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Nikolić iz SRS meni, da predstavlja aretacija težak dan v zgodovini Srbije. Srbski premier pa poziva haaška ubežnika Mladića in Hadžića, naj se predata.

Radovan Karadžić je za zapahi okrožnega sodišča v Beogradu, je za 24ur.com potrdila predstavnica oddelka za vojne zločine Ivana Ramić.

"Tudi Radovan je padel"
"Tudi Radovan je padel" FOTO: Reuters
Kosovski premier Hashim Thaqi je ocenil, da aretacija dokazuje pripravljenost nove srbske vlade, da sodeluje z Zahodom. "To je dobro za srbske ljudi, za mir in stabilnost v regiji ... To je dobro za interese ZDA in Evropske unije v regiji ... To je dobro za Kosovo, za Srbijo in za naše donose," je dejal.

Odzivi ob aretaciji so mešani. Večina srbskih strank meni, da je aretacija najbolj iskanega vojnega zločinca na območju nekdanje SFRJ pozitiven korak Srbije k dokončnemu spopadu s temno preteklostjo. Toda dvomljivci še vedno obstajajo.

Večina jih opozarja na morebitne nepravilnosti pri aretaciji, saj je v uradnem poročilu zapisano, da je bil Karadžić aretiran včeraj zvečer, njegov odvetnik Svetozar Vujačić pa trdi, da so Karadžića aretirali že v petek zvečer. Zadrževali naj bi ga v "neki sobi". Še vedno ni znano, kdo ga je aretiral.

Predsednik srbske vlade Mirko Cvetković je izjavil, da je Srbija z aretacijo nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov storila velik korak, pri tem pa preostala haaška ubežnika, Ratka Mladića in Gorana Hadžića, pozval k predaji. "Predaja bo enako dobra tako zanju kot za srbski narod," je dejal Cvetković. Izrazil je pričakovanje, da bo haaško sodišče pripravilo pravično sojenje, da bo enako zaščitilo vse žrtve in enako ravnalo z vsemi obtoženimi.

Srbski zunanji minister Vuk Jeremić, ki se nahaja v Bruslju, je prvi predstavnik oblasti, ki se je odzval na aretacijo. "Nova vlada Srbije je zelo resna glede naše prihodnosti v EU in to smo včeraj tudi dokazali,“ je ponosno povedal Jeremić.

Jeremić se bo danes sestal z vrsto evropskih kolegov, tudi s slovenskim ministrom Dimitrijem Ruplom, komisarjem za širitev Ollijem Rehnom ter z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Javierjem Solano. Zunanji ministri EU bodo razpravljali o tem, ali je prijetje Karadžića dovolj za napredek Srbije na poti v EU, konkretno za delno uveljavitev sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju, ki ga je Srbija podpisala aprila pod slovenskim predsedstvom. Odločitev naj ne bi bila sprejeta danes, temveč bodo to možnost države članice v prihodnjih dneh preučile na veleposlaniški ravni, so danes povedali diplomatski viri v Bruslju.

LDP: Edini način za soočenje s preteklostjo

Liberalno demokratska stranka (LDP) Čedomirja Jovanovića je sporočila, da je aretacija edina možna pot za razjasnitev resnice in soočenje z zločini, storjenimi v imenu državljanov Srbije. "To je osnovni predpogoj, da bi Srbija zakorakala naprej. Državljani Srbije so leta bili ujetniki Miloševićeve politike in haaških beguncev, kateri so s skrivanjem ogrožali interese srbskega naroda,“ so zapisali v stranki LDP.

SPS: Kdaj in kdo ga je aretiral?

Oglasila se je tudi predsednica srbske skupščine Slavica Đukić - Dejanović, ki je svoje mnenje o aretaciji podala kot članica Socialistične partije Srbije (SPS). Meni, da se "zakoni morajo spoštovati".

"Mednarodno pravo in domači zakoni se morajo spoštovati. Sodelovanje s haaškim sodiščem mora biti dvosmerni proces in ne sme iti le za izročanje obtoženih v Haag,“ menijo v SPS. "Nasprotujemo izročanju srbskih državljanov haaškemu sodišču. V stranki SPS bomo preučili aretacijo Radovana Karadžića. Zahtevali bomo, da odgovorni seznanijo srbsko javnost s podatkom, od kdaj se Karadžić nahaja v Srbiji pod kontrolo varnostnih služb,“ je zapisano v sporočilu za javnost. V SPS trdijo, da policija ni imela informacij o lociranju in aretaciji Karadžića. Njihov član Ivica Dačić je namreč generalni direktor policije.

Radikali niso presenetili

Generalni sekretar Srbske radikalne stranke Aleksandar Vučić je aretacijo označil kot "srhljivo novico za Srbijo“. "Srbija je na poti, da popolnoma izgine, saj predsednik Srbije Boris Tadić krepi diktaturo. Tadić z aretacijo Karadžića vrača uslugo tistim, ki so mu pomagali, da oblikuje nenaravno vlado s socialisti,“ meni Vučić. "Prva usluga je vračanje veleposlanikov v tiste države, ki so priznale neodvisnost Kosova. Druga je aretacija Karadžića. Tretja usluga pa se bo zgodila čez eno leto, ko bo Srbija priznala Kosovo,“ meni Vučić. "Tadić je storil vse, da Srbija izgine in da ljudje, ki so simbol patriotizma, izginejo,“ kritično zaključi Vučić.

Tomislav Nikolić prav tako iz SRS pa meni, da predstavlja aretacija težak dan v zgodovini Srbije. Karadžić po njegovih besedah ni vojni zločinec, temveč je, ko je branil svoj narod v Republiki srbski, zasluženo postal mit in legenda. Kot je dodal, se je Karadžić žrtvoval za svoj narod, njega pa je žrtvoval režim predsednika Borisa Tadića.

Čanak: Kaj pa njegovi pomagači?

Vodja Lige socialdemokratov Vojvodine Nenad Čanak je pozdravil aretacijo Radovana Karadžića. Zahteva pa, da se razkrinka tudi mreža njegovih pomagačev. "Pomembno je, da se razkrinkajo tudi njegovi pomagači, saj sem prepričan, da so na pomembnih mestih v državnih službah. Že leta opozarjam, da se nekoga ne da aretirati le v primeru, če se ve, kje se nahaja. Tako odgovorni vedo, kje ne smejo iskati,“ je oster Čanak.

Predsednik Socialdemokratske unije Žarko Korać meni, da je aretacija Karadžića velik skok naprej za Srbijo. "To je hud udarec za tiste, ki nasprotujejo sodelovanju s haaškim sodiščem,“ je zadovoljen Korać.

Ilić: Presenečen in zadovoljen

Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić je izjavil, da je bil presenečen ob novici o aretaciji. Ocenil pa je, da dogodek za Srbijo predstavlja korak bližje EU. "Vprašati pa se moramo, kaj nam bo ta EU prinesla. Menim, da se morajo srbski državljani odločiti o morebitnem vstopu v Unijo, ne pa da o tem odloča en politik ali pa ena partija,“ kritično dodaja Ilić. "Haaško sodišče je izreklo oprostilno sodbo vsem tistim, ki so zoper Srbijo. Oprostili so Ramusha Haradinaja in nekatere hrvaške generale. Haaško sodišče ni pravično sodilo v primerih zločinov nad Srbi. Niso bili iskreni do Srbije,“ je razdvojen Ilić.

Hrvaška: Ni prepozno, da bo pravici zadoščeno

Hrvaška vlada je novico o aretaciji sprejela z zadovoljstvom. "Zadovoljni smo, ker so večletna prizadevanja haaškega sodišča, da bi Karadžića dosegla roka pravice, obrodila sadove. Sicer zaenkrat ne vemo, kakšne bodo implikacije na potek sojenja in na politične procese v Srbiji," je dejal tiskovni predstavnik hrvaške vlade Zlatko Mehun.

Vodja poslanske skupine vladajoče Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) Andrija Hebrang je izjavil, da aretacija "vzbuja optimizem, da bo Srbija obvladala vse ostanke preteklosti in se obrnila k Evropi".

"Če lahko verjamemo v pravico, potem gre vsekakor za dobro novico. Polnih 13 let skrivanja in neuspešnega iskanja deluje neprepričljivo, toda ni prepozno, da bo pravici zadoščeno," je povedala članica predsedstva največje opozicijske Socialdemokratske stranke (SDP) Željka Antunović.

Predsednik opozicijske Hrvaške stranke prava (HSP) Anto Đapić je dejal, da je bilo vprašanje časa, kdaj se bo srbska vlada odločila za aretacijo Karadžića. "Verjamem, da se je vedno vedelo, kjer se skriva, tako kot Ratko Mladić, vendar je morala za njegovo aretacijo dozoreti politična odločitev," je dejal Đapić.

BiH: Začetek konca tragedije

"Z aretacijo Radovana Karadžića se je začel začetek konca najbolj tragičnega obdobja v zgodovini Bosne in Hercegovine,“ je povedal Miroslav Lajčak, visoki predstavnik in specialni predstavnik EU v BiH. "Novica je pozitivna za BiH in za celotno regijo. Čeprav sta še dva begunca na prostosti, Ratko Mladić in Goran Hadžić, je včerajšnja aretacija jasen znak, da se je začel konec tragedije,“ meni Lajčak.

"Aretacija bo prinesla olajšanje družinam žrtev genocida v BiH,“ je povedal predsednik predsedstva BiH Haris Silajdžić. "Mladić je še vedno na prostosti in priznam, da sem bil pred novico o aretaciji velik skeptik. Zdaj obstaja upanje, da bo tudi Mladić aretiran. Vesel sem, da je vlada Srbije skupaj s predsednikom Tadićem našla pogum za aretacijo,“ pravi Silajdžić. Bosanskohercegovski politiki so izrazili zadovoljstvo ob aretaciji, toda opozarjajo, da obstajajo tako v Srbiji kot tudi v širši regiji posamezniki in politiki, ki želijo, da je prihodnost ujetnica preteklosti.

Predsednik Socialdemokratske partije BiH Zlatko Lagumdžija je povedal, da je aretacija dokaz, da Srbija ima državo. "Zdaj pa od Milorada Dodika (premier Republike srbske, op.p.) pričakujem, da se odpove medalji, katero mu je podelil Karadžić,“ je ostro zaključil.

"Republika srbska je Karadžićevo delo. Upam, da se bo tekom sojenja postavilo tudi vprašanje legitimnosti Republike srbske,“ je dejal predsednik Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić.

Premier Republike srbske (RS) Milorad Dodik meni, da bo aretacija razbremenila RS. "Pritisk, ki ga je naša oblast čutila že leta, bo končno prenehal. Trdili so, da se Karadžić nahaja v Republiki srbski. Pritiskali so in nas kaznovali. Zdaj lahko vidijo, da Republika srbska ni mogla aretirati Karadžića, saj on sploh ni bil na našem ozemlju. Srbija je na dober način izpolnila svojo dolžnost. Odprla si je vrata v evropsko integracijo. To mora biti njen primarni cilj,“ meni Dodik. Dodal je, da bi moral tudi "pokojni Alija Izetbegović stopiti pred haaško sodišče, kar pomeni, da so se zločini dogajali na vseh straneh“.

Črna gora: Večina pozdravlja aretacijo

Dogodek odmeva tudi v Črni gori, kjer je premier Milo Đukanović pozdravil aretacijo nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov. Ocenil je, da bo to koristno tako za Srbijo kot celotno regijo. Kot je še dodal, je pomembno, da je aretacija sledila kmalu po oblikovanju nove srbske vlade. Večji del črnogorske politične javnosti in prebivalcev pozdravlja aretacijo ter meni, da Srbija s tem odpravlja zadnje ovire k pospešeni integraciji z Evropsko unijo. Socialistična narodna stranka (SNP) pa je pozvala k previdnosti. Kot je dejal podpredsednik te prosrbske stranke Vasilije Lalošević, aretacija ne pomeni samo soočanja s preteklostjo, temveč kot proces prevzemanja obveznosti in odgovornosti za vojno dogajanje v BiH.

Makedonija: Pospeševanje pravne države

Makedonska vlada pa je ob tem pozdravila dejavnosti vseh vlad v regiji, ki vodijo k utrjevanju načel človekovih pravic in svobode ter pospeševanja pravne države in zavzemanja za evropsko integracijo regije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek