Tujina

Pokvarjeni optimistični načrti Kosorjeve

Zagreb, 28. 10. 2009 14.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA /P.J/K.Š./N.D.
Komentarji
142

Potem ko je kazalo, da bo Hrvaška vlada podprla arbitražni sporazum Slovenija-Hrvaška, je znova vse padlo v vodo. Kosorjeva ni dobila dvotretjinske podpore. Hrvaška politika je tudi uradno potrdila, da je v sporazumu problematičen stik Slovenije z odprtim morjem.

Načrti, da bi ob osmih zvečer na izredni seji hrvaške vlade tamkajšnji politiki podprli arbitražni sporazum Slovenija-Hrvaška, so padli v vodo. Jadranka Kosor namreč nima dvotretjinske večine. Predsednik največje opozicijske stranke na Hrvaškem SDP Zoran Milanović je dejal, da so potrebne še nadaljne razlage, saj je problematičen stik Slovenije z odprtim morjem. Milanović hoče slišati še stališče predsednika Stijepana Mesića. Nekateri drugi politiki pa pravijo, da morajo slišati tudi stališče mednarodnih pravnikov

Seja vlade je bila sicer sklicana takoj po sestanku, ki ga je Kosorjeva imela s koalicijskimi partnerji in tudi predstavniki opozicijskih strank, kjer so obravnavali prav njen dogovor s slovenskim premierjem Borutom Pahorjem.

"Sklicala sem sejo vlade, ker sem mislila, da bodo vsi dali podporo sporazumu. Zaradi odločitve SDP-ja se to ni zgodilo,“ je dejala Kosorjeva.

V petek se znova sestanejo koalicijske stranke in potem še predsedniki vseh strank. Ob tem je Kosorjeva menila, da bi Slovenija lahko Hrvaško znova blokirala, če jim tudi takrat ne bo uspelo doseči podpore sporazumu, a ostaja optimistična.

Borut Pahor in Jadranka Kosor na zadnjem srečanju v Zagrebu
Borut Pahor in Jadranka Kosor na zadnjem srečanju v Zagrebu FOTO: Reuters

Tudi o Ljubljanski banki

"Če bo sporazum sprejemljiv za vse, bom zahtevala razpravo v hrvaškem saboru. Če bo v saboru dobil zeleno luč, lahko nadaljujemo. Torej, lahko gremo na parafiranje in podpisovanje sporazuma," je pred današnjim sestankom dejala Kosorjeva, ki je bila po sestanku že v nizkem štartu, da sporazum spravi skozi vlado.

Dodala je, da sta se v ponedeljek v Zagrebu s predsednikom slovenske vlade Borutom Pahorjem pogovarjala tudi o drugih odprtih vprašanjih, med drugim tudi o končni rešitvi vprašanja hrvaških varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke.

Hrvaški mediji so ugibali o možnosti, da bi utegnila Slovenija Hrvaški popustiti glede povračila dolga nekdanje Ljubljanske banke, če bo v Piranskem zalivu uveljavila svoj strateški cilj – dostop do odprtega morja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (142)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

titovka
29. 10. 2009 17.42
VSAKI PET MINUT DRUGA RAZLAGA...DOBER, DA IMAMO HRVATE ZA SOSEDE!!!!!!VSAJ DOLGCAT NAM NI!!!
vinadap
29. 10. 2009 14.25
In sedaj mi naj pa Hrvatje in vsa njihova Vlada odgovori,zakaj že pred stoletji ni pisalo v zgodovinskih dejstvih pomena imena Savudrijska vala ?
vinadap
29. 10. 2009 14.06
Eno temeljnih načel dobrega ravnanja z zemljepisnimi imeni je,da se uveljavljenih in na široko rabljenih imen ne spreminja. Ime piranski zaliv ( hrvaško piranski zaljev ) je izšlo iz italijanskega imena Vallone di Pirano,to pa je pred stoletjem izpodrinilo ime Valle di Sicciole ( slovensko sečoveljski zaliv ),ki se je namesto prvotnih imen Largo,oziroma Golfo Largone ( v pomenu široki zaliv )uveljavilo proti koncu 18.stoletja. Hrvatje pa skušajo sedaj po letu 2000 zanj povsem na novo uveljaviti ime Savudrijska vala. Tukaj tiči sam dokaz,da Savudrijska vala zgodovinsko nikoli ni obstajala. To je samo hrvaško natolcevanje in kraja slovenskih voda in ozemlja. Sedaj bodo plačali za vse nazaj z obrestmi vred. To je narod poden od podna,saj ni čudno,da jih nihče ne mara,kar so pred časom že opozarjali vsi znani svetovni mediji.
Uporabnik113189
29. 10. 2009 11.24
gjuro229.10.2009, 10:25 men se zdi, da si ti malo zamudil čas in prostor...tvoji so se zbirali tam bo koncu 80-ih... Ko ti nekaj ne ustreza smo pa srbi. Zelo stara vojaška taktika. Najprej jim daj ime, da bo možno ustvariti sovražnika. Mene ime nič ne moti in mi je vseeno, kako je komu ime ali kakšne je barve. Takoj ko poseže proti meni vračam milo za drago..Briga me ime.. Glede zgodovine pa je prav obratno. Če komu ni kaj jasno, potem so to hrvati..Vrnili smo se namreč soletje nazaj, ko so se zopet ločili narodi na svoje državice, banovine, kraljevine ali kakor koli že temu rečemo. Razbila se je stara zaveza slovanskih narodov da bodo nastopali in največji dobiček imajo hrvati, ker so se razširili na tuje ozemlje. Skratka srbi hrvati in slovenci so zopet šli narazen, tako kot so se leta 1918 združili..Ne gre za nikakršne sanje, govorimo samo o dejstvih..
gjuro2
29. 10. 2009 10.25
Re: klasik ...šele zdaj sem prebral tvoj komentar v celoti...ti pa res nikoli nisi videl Pravne Zgodovine Slovenije... ..men se zdi, da si ti malo zamudil čas in prostor...tvoji so se zbirali tam bo koncu 80-ih...najprej na Kosovu, pol na Ušču pa na Ravni gori, Kninu, Romaniji...rezultate poznamo- 250 000 mrtvih, porušeno, požgano, posiljeno, polomljenih zob, stisnjeni v pašaluk beograjski... ...je pa res, da lahko probaš- če se že sklicuješ na to- in še enkrat zbereš te tvoje "junačine"...enkrat veš, kako se je končalo...no, če si s tem mislil tisto "NEKATERI SE NAM BODO Z VESELJEM PRIDRUŽILI"... ..ja, ne...vas i Srba 10 miliona....daj, strezni se raje....
M-teorija
29. 10. 2009 10.14
Samega sporazuma sicer ne poznam kot tudi drugi ne. Pa kljub vsemu je sedaj na vrsti hrvaška. Če ne sprejme oziroma potrdi sporazuma imamo vso pravico, da jih spet zablokiramo. Pri tem nam pa Evropa ne more očitati, da nismo pokazali dobro voljo in željo, da se nerešena vprašanje rešijo. Za blokado, ki je sedaj naša pravica in moralna obveznost bo kriva izključno hrvaška stran.
gjuro2
29. 10. 2009 10.12
Re: Bolje rat nego pakt (2) ...beograjske demonstracije z naslovnim imenom je- v navezi s četniškim "herojem", ki so ga kasneje odlikovali- sproducirala britanska tajna služba marca leta 1941 in to zato, ker se jim je podrl načrt podjarmljenja Balkana z regionalnim policajem- Srbijo... ...mislim; če se že sklicuješ na hrabre prednike...samo se mi nekak zdi, da so tvoji iz Šumadije (za SLO-CRO sporom so Britanci in Srbi, skupaj s slovenskimi ex komunisti; ravno tako, kot so bili za CRO- MUSLimanski spopad v BiH)...moji so iz Splita in Celja; če te že zanima...
gjuro2
29. 10. 2009 10.09
Re: klasik in piranez ...ne vem, če sta vidva študirala pravo, ampak naj poskusim: 1. "Istra ni bila nikoli hrvaška"...ŠE MANJ JE BILA SLOVENSKA...dogajanje je zapleteno tudi zato, ker izhaja iz AO, ki je bila večnacionalna država...področje Istre je še toliko bolj zapleteno, ker so na njem živeli pripadniki 3. narodov...PRI ČEMER SLOVENCEV ŠE NAJMANJ....vsakršno sklicevanje na papirologijo je- vsaj v tem primeru- brezpredmetno, pač pa tu šteje načelo populacijske večine, kjer Hrvaška prepričljivo zmaga...tako so mene učili na PF v Mariboru pa tudi Pravna zgodovina Slovenije mi pritrjuje...kje vidva črpata svoje podatke, ne vem... 2. ergo; sklicevanje, da je SAVUDRIJA DEL PIRANA pripelje do tega, da je posledično TRST AVSTRIJSKI, sploh pa je neumno, da se na PIRANSKOST SAVUDRIJE SKLICUJEJO SLOVENCI, SAJ JIH JE V TEM OBDOBJU V PIRANU ŽIVELO 7 (SEDEM!!!!)...saj pravim- okoliščine so zelo spremenjene in ne moreš se na nekaj sklicevat, kjer ti paše, nekje pa ne... 3. ČETUDI SLOVENIJA DOBI CELOTNO SAVUDRIJSKO VALO (Pz, menda) NIKAKOR NE MORE NA ODPRTO MORJE!!!!....to je jasno še največjim ....
Uporabnik113189
29. 10. 2009 10.00
Nekateri veliki igralci v EU in ZDA so se napihnili do nerazpoznavnosti. Njihova aroganca in podcenjevanje problemov med malimi državami na obmoćju balkana in njegovi meji jih bo pripeljalo v enako stanje, kot je bilo tisto v katerem se je znašla na koncu Avstroogrska. Ničesar se niso naučili iz zgiodovine, ker so v EU zopet tisti, ki želijo prikriti resnico in zločine iz preteklosti. Bilo je govora, da bo EU zasnovana na drugačnih temeljih in da bo povezovala. Če pometaš probleme pod preprogo, potem si na presneto slabi poti sožitja med državami in stabilnega sistema. Vzgoja s palico po glavi ni še nikoli rodila dobrih sadov, pa tudi današnja v EU ne vodi nikamor.
Uporabnik113189
29. 10. 2009 09.52
makaronar29.10.2009, 09:31 V slovenski politiki ( vsaj SD in Pahorju) je že dolgo jasno, da je glede mejnega vprašanja SDP na isti strani kot HDZ. Kar pomeni nobene razlike med strankami ni. To realnost je Pahor zagotovo upošteval pri ponudbi sporazuma. Danes je dobil odlično priložnost in me prav zanima, kako bo na to reagiral. Počakati bo potrebno še na hrvaški parlament, kaj se bo zgodilo tam. Ta trenutek pa se odpira prostor, da se Pahor častno umakne, ker je bil že zelo globoko v težavah s svojim kompromisarstvom. Jasno da si tega ni želel sam ampak so ga v zgodbo prisilili v EU. Aroganca nekaterh veljakov je brezmejna in prihaja čas, ko spoznavamo prave obraze. Po naši osamosvojitvi so bili vsi prijazni in dobri, kar ni realno. Danes kažejo pravi obraz, obraz interesov, ki je resničen in ga poznamo iz zgodovine. Sedaj se bo šele izkazalo ali smo res zreli za svojo državo ali ne..
makaronar
29. 10. 2009 09.31
bobi17 Ne verjamem, da je Slovenska politična elita toliko pametna in premetena, da si je zamislila scenarij po katerem sedaj stvari tečejo. Po drugi strani, pa ali ni ravno obratno, da ravno Hrvatje slovijo po diplomaciji in potezah, ki so bile do sedaj vedno v prid Hrvaške. Želeli so si v Nato in so šli. Želeli so v EU in Slovenija je umaknila blokado. Hrvatje niso v EU samo zaradi drugih članic EU in unije same, ker Hrvaška ne izpollnjuje določenih pogojev. Če bi Hrvaška izpolnjevala pogoje bi bila že včeraj v EU in ne jutri. Tako je potrebno povedati še enkrat"Slovenija ne blokira Hrvaške za vstop v EU in neko lapanje okoli tega je mlatenje prazne slame. Če bi Hrvaškli unija dovolila vstop jutri, Slovenija lahko samo nemo opazuje in prav nič ne more več vplivati na to. To so dejstva. Sicer pa ali se slovenci že nismo dsti naučili. Ko je pokojni dr. Drnovšek dal zeleno luč za Španski kompromis je slovence prepričeval, da to ne bo imelo nobenega vpliva na slovensko ozemlje. Da gre za vzejemnost in da smo slovenci dosti pametni da ne bomo vsevprek prodajali slovenske zemlje tujcem. DSedanjost je drugaćna, če pšogledamo angleško okupacijo Prekmurja, pa Italijanska naselja na Krasu in pokupljeni objekti na Bledu itd. itd. Do sedaj so se prav vsi slovenski politiki klanjali Bruslju in delali kot jim je bilo naročeno ali iz strani Amerike(Ntata) ali iz EU. Zato se ne sprenevedajmo. Slovenija je zaradi takih Pahorjev in Žbogarjev prodana. Na žalost.
Uporabnik113189
29. 10. 2009 09.21
gjuro229.10.2009, 08:55 kakor koli; Savudrijsko valo 50-50 pa bo...in nobenega izhoda na odprto morej...bolje rat nego pakt, evo... dragi gjuro229, toplo ti propročam, da pogledaš v svojo črno dušo. Kako moreš biti tako nesramen in izzivati na slovenskem ozemlju in zahtevati tisto, kar ni bilo nikoli hrvaško. Slovenci ( naši predniki) so zaradi pritiska italijanov in nemcev vstopili v SHS leta 1918 skupaj z celotno Istro v upanju, da bomo imeli z slovenskim narodom s katerim smo sorodni več razumevanja in da nas bratje ne bodo potiskali v neko suženjstvo, kot so to počeli drugi narodi. In kaj se je zgodilo po sto letih. Naši lastni bratje poskušajo isto kot so prej italijani in nemci z neumnim izgovorom, da ne bodo odstopili svoje zemlje, kar je milo rečeno smešno. Istra ni bila nikoli hrvaška. Ob tem spoznanju se človek lahko samo zgrozi. Zagovarjaš torej agresivno politiko s prilaščanjem slovenskega nacionalnega prostora. Ali drugače povedano ustaško politiko, ki je z etničnim čiščenjem želela uresničiti sanje hrvatov in si prilastiiti Istro. V primeru da bo HR uspela z mednarodnim sporazumom anektirati Istro k svoji državi, potem bo rezultat jasen. Ustaška politika bo nagrajena, fažizem je zmagal in rezultat bo zelo poučen. V odgovor lahko v Sloveniji pričakujete, da bodo volilci zaradi takšnega rezultata volili nacionaliste in se začeli pripravljati na takšno politiko, ki se je izkazala kot uspešna. Poštenje in boj proti nacizmu in fašizmu ni bilo nagrajeno in to spoznanje bo potrebno vgraditi v naše prihodnje politične cilje. Trendi so podobni tuidi v Italiji in Avstriji. Kam to vodi vsi dobro vemo. Popolnoma jasno je tudi da slovenci ne bomo brez zaveznikov, nekateri se nam bodo navdušeno pridružili, ker komaj čakajo poraz hrvatov. Če to res želiš, potem si na pravi poti.
Piranez
29. 10. 2009 09.12
Gjuro2 Moja logika je enostavno ta, da če lahko hrvaška tujo zemljo krade, zakaj bi se ji mi umikali?! Tvoji argumenti so povsem prazni, jaz pa sem svojo tezo lepo obrazložil. Hrvaška politika se zelo enostavno gre politiko izvršenih dejstev in nobena širitev ji ni dovolj. Mejni prehod plovanija recimo - najprej so ga "začasno" postavili na slovensko ozemlje, rekoč da se jim z gradnjo mudi zaradi prihajajoče turistične sezone, zdaj pa je ravno ta mejni prehod osnova za določanje meje. !?!?!? Če pa se že greva Maribor in Marburg - pa mi povej, koliko časa obstaja Piranski zaliv in koliko časa ta vaša savudrijska vala! In smešno je, ko od hrvata slišiš "bolje rat nego pakt". Ravno hrvaška je delal pakt in ne rat v časih, iz katerih ta parola izhaja... Na tvoj 50-50 in ne izhoda na odprto morje pa samo tole (ker pač primitivno vlečenje na svoje ne pripelje nikamor in ti jaz lahko enako blesavo odgovorim): blokada in nič vstopa v EU. Bolje rat nego pakt.
gjuro2
29. 10. 2009 09.07
Re: hipo ...vprašanje dolga NLB nikoli ni bilo rešeno in nikjer ni hrvaška izgubila na nobenem mednarodnem telesu!!!!...." ....eno izmed sodišč je razveljavilo tožbo zoper LB, ker je bila medtem terjatev že poplačana in kot taka ni več obstajala...to pa pomeni, da ni bilo zahteve, o kateri bi odločali... ...terjatev je bila poplačana na način, da se je prodalo premoženje (nepremičnine) Lb na Hrvaškem, kar je dovolj zgovorno samo po sebi... ...SLO mediji so to predstavili kot ZMAGO SLOVENIJE, kar seveda NI BILA...SLO MEDIJI SO TO STORILI, KER JIH BANKE KONTROLIRAJO Z OBSEGOM OGLAŠEVANJA IN SO DEJANSKO NJIHOVI LASTNIKI....toliko o (N)LB...
Krajan
29. 10. 2009 09.06
Potrebno je zablokirati Hrvaško, takoj! Saj Slovenija ne želi nečesa kar ji ne bi pripadalo. Potrebno je zamenjati vlado, seveda ne z Janezom Janša, če pa tudi nova vlada ne bo delala v korist države jo bomo pač zamenjali. Če bi Kosorjeva dobila podporo parlamentarnih strank, je pa sigurno ne bi dobil Pahor. Poglejmo kdaj je naš parlament nazadnje stopil skupaj. V samojebanju smo najboljši!
balon200
29. 10. 2009 09.06
Sloveniji odprto morje po moje ne pripada po defaultu, kljub temu, da ga je imela v Jugoslaviji. Naredili sta se dve suvereni državi in morje se deli, kot se deli po mednarodnih pravilih. Slovenija nima odprtega morja četudi bo kdaj Piranski zaliv tudi formalno v celoti slovenski. Slovenija ima to smolo, da je njena obala tako stisnjena med Italijo in Hrvaško, da ji po defaultu odprto morje ne pripada. Zato se mora zmeniti s sosedama, da ji ta dostop trajno omogočita. Verjetno je dovolj dogovor samo s Hrvaško in tudi najlažji. Italija po moje niti prdnila ne bi, da bi storila kaj takega. Slovenija se bo morala zelo potruditi, da ji bodo Hrvati prijateljsko dovolili dimnik do odprtega morja, ki bo Sloveniji nudil dostop v vseh razmerah, tudi vojnih recimo. Slovenci so se Hrvatom arogantno zasrali z Ljubljansko banko, zato sedaj enostavno nagajajo in nočejo dati tistega dimnika. Kar imajo popolnoma prav, tudi sam bi se tako obnašal do arogantnega soseda. Hrvati iščejo zaveznika pri ZDA, mogoče mislijo, da bodo tako lažje kaj zmešetarili. Če vpletejo še ZDA, nastane verjetno prestižni boj med EU in ZDA, zato se lahko marsikaj izcimi. Sloveniji se lahko zgodi, da jo od zunaj zadanejo odločitve, ki se jim ne bo mogla upreti. Upamo lahko, da bodo te odločitve v dobrobit Slovenije, po možnosti tudi Hrvaške. V glavnem zopet nam bodo meje krojili ZDA in evropski severnjaki, mi itak lahko samo upamo in sprejmemo kar nam 'ukažejo', tako smo očitno kot hlapci navajeni, drugače pač ne znamo.
Uporabnik113189
29. 10. 2009 09.04
makaronar29.10.2009, 08:50 NE ŠIRI LŽI Pahor ni imel nobene izbire, za vstop v NATO je podpisal Janša in s tem zapečatil še zadnjo možnost za resno blokado. Pahor je lahko svojo strategijo do hrvatov gradil na osnovi stanja, ki ga je sprejel od prejšnje vlade. Skratka zavoženo do konca. Tako kot so v času osamosvajanja z Bavčarjem in Janšem zavozili in niso sprejeli vdaje generala ki se jim je ponujal na pladnju pa so se strahopetci deleli slepe in rajši polnili žepe kot pa zavzeli celotno Istro. Od sprejema v NATO dalje pa je samo vprašanje časa, kdaj se bodo izmuznili v EU in za to kriviti Pahorja je podlost.
gjuro2
29. 10. 2009 09.02
Re: Maraton 6228.10.2009, 23:33 ...kje sem jaz kaj pisal čez slovenski narod...ravno nasprotno; napisal sem "...niste vi nič ponižen narod, ampak ponosen, ki je znal preživeti skozi stoletja, z zgodovinske plati gledano, neznosnih pritiskov in strahot...tak narod že ni ponižen, nespameten pa tudi... ...zdajšnji mentalni sklop večine Slovencev je posledica organiziranega medijskega delovanja zadnjih 15-ih let, ko se ni pustilo razviti pravo demokracijo, kot si jo je ljudstvo želelo...ergo; politična, gospodarska odgovornost, transparentnost, socialna država, blaginja in blagostanje..." oprosti, ampak jaz v tem ne vidim nič sovražnega in nestrpnega...saj če pišeš čez slovenske politike, še ne pomeni, da pišeš čez slovenski narod...pozorno preberi še enkrat...GOVORIM O TEM, DA SO "PROBLEMI" NAČRTNO PRODUCIRANI, DA BI SE POZORNOST JAVNOSTI ODVRNILA OD KRAJE DRŽAVNEGA PREMOŽENJA Z ENE IN DRUGE STRANI!!!
bobi17
29. 10. 2009 09.01
Makaronar: Pa zakaj vsi menite, da smo vse zapravili? Nič nismo zapravili. Poglej kaj skrbi premierko Hrvaške, če poslanci ne bodo podprli predlog dogovora? Direktno je povedala, da se boji, da bo Slovenija bila s tem dejanjem Hrvaške zopet blokirala njen vstop v EU. In tokrat ne bo niti eden v EU mogel reči, da Slovenija izsisljuje Hrvaško na poti v EU, če pa smo bili tako "dobri" in "popustiljivi" do njih v slogu dobro sosedskih odnosov. Kaj ne vidite, da smo tudi mi začeli igrati enake vrsto kart kot so jo včasih igrali Hrvati? Jaz ne zagovarjam Pahorja, tudi meni niso všečne vse njegove poteze, ampak tukaj mu je potrebno priznati, da je stvar zelo dobro premislil in ni tako neumen, kot mu vsi pripisujejo (tudi Hrvati). Glede zgodovinskih dejstev: Se čisto strinjam, ampak moramo biti pa toliko realni in pogledati celo zadevo z drugega vidika, čisto življenskega. Če ste dva partnerja kregata, če ne moreta najti skupne poti, če eden nosi ena zgodovinska dejstva, drugi druga, sodišče razsodi po določenih dejstvih, ki bi naj bile sprejemljive za obe strani. Se pravi vzame sredino in konec. In Slovenija bi bila zaradi zemljepisne lege prikrajšana, čeprav bi sodišče dejansko odločilo sredino. Stvar je na prvi pogled res enostavna, bilo je naše, ampak hudič je, ko pa v pravu vseeno ne bo to tako lahko dosegljivo.
mali_mali
29. 10. 2009 08.57
No tudi Pahorjevo smeškanje in prilizovanje ni dalo pravih sadov. Očitno sosedje res nočejo v Evropo. Zakaj pa jih mi tako tiščimo vanjo. Pustimo jih že enkrat na miru da se pripuzajo ko bodo na kolenih. Raje rešujmo svoje probleme saj jih imamo dovolj. Pokojninski zakon, neplačevanje dajatev delodajalcev, korupcija, tajkunske kraje sposobnih managerjev pa še kaj bi se našlo. z stalnim igranjem Kalimerota gredo sosedje tudi ostali Evropi že na živce.