Tujina

Arafat zavrača Busheve zahteve

Ramala/Moskva, 27. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Palestinski voditelj Jaser Arafat zavrača zahteve ameriškega predsednika Busha po zamenjavi palestinskega vodstva. Dejal je, da imajo samo Palestinci pravico odločati, kdo jih bo vodil. Z nezmanjšano silo pa se nadaljuje izraelska okupacija Zahodnega brega.

Javier Solana podpira Arafatove reforme
Javier Solana podpira Arafatove reforme FOTO: Reuters

Arafat je v telefonskem intervjuju za ruski časnik Izvestija med ostalim pozdravil Busheve zahteve, naj Izrael prekine s politiko gradenj judovskih naselij, čeprav se nikakor ne strinja z zahtevami Busha, da sam ne bi smel kandidrati na volitvah.

Bush je namreč v ponedeljkovem govoru, v katerem je predstavil novo politiko ZDA do Bližnjega vzhoda, pogojil oblikovanje palestinske države z zamenjavo palestinskega vodstva, ki ne bi bilo povezano z nasiljem. Pred tem so izraelski mediji poročali, da je v sredo palestinski minister za planiranje Nabil Šat dejal, da bo Arafat ponovno kandidiral na palestinskih predsedniških volitvah, ki naj bi potekale januarja 2003.

G-8 neenoten o odnosu do Palestine

Ameriški predsednik Bush je ob robu vrha G-8 v kanadskem Kananaskisu dejal, da večina evropskih voditeljev soglaša z njim, da Palestinci uresničijo korenite politične reforme in reforme na področju varnosti. "Večina evropskih voditeljev razume, da se mora nekaj spremeniti, da bi vzpostavili mir na Bližnjem vzhodu. To se za Palestince začenja s svobodnimi volitvami, novo ustavo, transparentnostjo in pravno državo," je dejal Bush. Evropski politiki pa so se medtem različno odzvali na njegovo ponedeljkovo zahtevo po zamenjavi palestinskega voditelja Arafata.

Francoski predsednik Jacques Chirac se je od Bushevega stališča ogradil in dejal, da si morajo Palestinci sami izbrati voditelje. Obenem je pozval k čimprejšnjemu sklicu mednarodne konference o Bližnjem vzhodu, saj je po njegovem mnenju nadaljevanje političnega dialoga najboljša pot za mirno rešitev krize na območju. Podobno kot Chirac je menil tudi nemški zunanji minister Joshka Fischer, ki je v četrtek v Berlinu sprejel palestinskega ministra za mednarodno sodelovanje Nabila Šata. Kot je poudaril Fischer, palestinsko ljudstvo odloča o spremembi na vrhu palestinskih oblasti.

Solana podpira Arafata v reformah

Palestinki oprezata za izraelsko vojsko
Palestinki oprezata za izraelsko vojsko FOTO: Reuters

Visoki predstavnik EU Javier Solana osebno pozval palestinskega voditelja Jaserja Arafata, naj nadaljuje reforme, da bi tako odprli pot k oblikovanju palestinske države. Solana je po srečanju z maroškim premierom Abderahmanom Jusufijem v Bruslju še menil, da je mednarodna skupnost pripravljena dati možnost palestinski državi, hkrati pa je opozoril, da "voditi državo" ni enako kot "opravljati tekoče zadeve".

Tudi Islamska konferenca podpira Arafata

Zunanji ministri držav članic Organizacije islamske konference so na srečanju v sudanski prestolnici Kartum izrazili podporo Arafatu in ob tem ocenili, da je Arafat še vedno voditelj palestinskega ljudstva. Zunanji ministri so v skupni izjavi ob koncu tridnevnega srečanja prav tako ponovili podporo boju, ki ga pod vodstvom Arafata palestinsko ljudstvo vodi za zaščito svojih pravic.

Palestinski voditelj Arafat je razglasil nov odlok, v skladu s katerim bodo enote policije, službe za preventivno varnost in civilne zaščite prešle pod skupno upravo ministrstva za notranje zadeve, je zapisano v uradnem sporočilu palestinskih oblasti. Ukrep začne veljati takoj, po besedah visokega predstavnika palestinskega vodstva Tajeba Abdelrahima pa naj bi pripomogel k oblikovanju solidne infrastrukture za palestinsko državo.

Izrael poziva Palestince v Hebronu k predaji

Ruševine v begunskem teborišču Balata
Ruševine v begunskem teborišču Balata FOTO: Reuters

Izraelska vojska je medtem pozvala k predaji kakih 40 Palestincev, ki jih že tretji dan oblega v sedežu palestinskih varnostnih sil v Hebronu. V nasprotnem primeru so Izraelci zagrozili z zrušenjem tega kompleksa palestinskih oblasti. Izraelski viri so dejali, da se jim je davi iz poslopja predalo 150 ljudi, od tega vsaj 20 iskanih posameznikov. Izraelske sile sicer območje silovito obstreljujejo s helikopterji in s tal. V poslopju naj bi bilo sicer med 40 osebami še 15 članov skrajnih skupin.

Izraelski vojaki pa so v obstreljevanju v begunskem taborišču Balata pri Nablusu po palestinskih navedbah ubili Palestinca, še dva moška pa sta bila ranjena. V Nablusu so izraelske sile s tanki obkolile sedež Arafatove osebne garde Force 17, kamor so tudi vstopile in začele preiskovati prostore. Kakih 20 oseb, ki so bile v poslopju, so iz poslopja pripeljali z zavezanimi očmi in rokami.

Spopadi v palestinskem taborišču Rafa

Izraelski tank pred palestinskim poslopjem v Hebronu
Izraelski tank pred palestinskim poslopjem v Hebronu FOTO: Reuters

V palestinskem begunskem taborišču Rafa v južnem delu Gaze pa je bilo v davišnjem intenzivnem streljanju ranjenih šest Palestincev. Izraelski tanki so v noči na četrtek obstreljevali tudi Beit Hanun v severnem delu Gaze in pri tem poškodovali dve poslopji. Pred začetkom obstreljevanja je izraelska vojska prebivalce pozvala, naj zapustijo območje.

Izrael ima sicer v okviru obsežne ofenzive na palestinskih ozemljih na Zahodnem bregu nadzor nad sedmimi večjimi avtonomnimi mesti, razen Jeriha.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20