
Palestinskega predsednika Jaserja Arafata so pripeljali v bolnišnico Percy za krvne bolezni v predmestju Pariza. Preiskave Arafata lahko trajajo nekaj dni, pred njihovim zaključkom pa ne bo mogoče veliko izvedeti. Predstavnica Palestincev v Franciji Lejla Šahid pa je omenila "trebušno gripo". Po informacijah izraelskih tajnih služb naj bi Arafat bolehal za levkemijo, kar je njegov osebni zdravnik Ašhraf Kurdi zanikal.
Zadovoljen v Franciji
Šahidova je še povedala, da je ob Arafatu njegova soproga Suha. Obenem je izrazila zadovoljstvo, da je palestinski vodja v rokah najboljših francoskih zdravnikov. Kot je dodala, jo je zaprosil, naj se francoskim oblastem in bolnišnici zahvali, da so ga tako hitro sprejeli.
Arafata je zgodaj zjutraj čakal jordanski helikopter kamor se je najprej vkrcala žena Suha nato pa še palestinski predsednik. Ob odhodu so se v Ramali zbrali privrženci in sodelavci. V Amanu je Arafat še zadnjič pomahal svojim rojakom, nato pa so ga vkrcali na letalo za Pariz. Palestinski predsednik se je slabo počutil že dva tedna. Stanje se mu je poslabšalo v sredo zvečer, ko je za deset minut izgubil zavest.
Po treh letih videl hči
V bolnišnici vladajo strogi varnostni ukrepi, Arafat je dobil posebno sobo za pomembne osebnosti. Tam se je srečal tudi s svojo devetletno hčerko, ki je ni videl že tri leta.
Boj za nasledstvo se je začel

Višji palestinski predstavniki so sporočili, da tečejo pogovori o tem, da bi Jaserja Arafata v času zdravljenja oziroma po morebitni smrti na položaju predsednika nadomesčal Mahmud Abas (Abu Mazen). Ahmed Kurej (Abu Ala) pa naj bi ostal na položaju premierja, piše današnji izraelski časnik Haaretz.
Abasu položaja formalno nima zagotovljenega, vendar pa se je po kuloarjih že dolgo časa omenjalo njegovo ime v zvezi z naslednikom Jaserja Arafata. Palestinski predsednik namreč svojega naslednika ni določil.
Abas in Kurej poskušata voditi proces prenosa položaja predsednika na Abasa, vendar pa to zahteva spremembo zakonodaje. Abas in Kurej tudi nista mogla dobiti Arafatovega pristanka za prenos oblasti na Abasa, ki je sicer generalni sekretar izvršnega komiteja Palestinske osvobodilne organizacije in sicer drugi mož za Arafatom v hirearhiji PLO-ja.

Po palestinski ustavi naj bi sicer predsednika v času odsotnosti ali nezmožnosti za opravljanje dela nadomestil predsednik palestinskega parlamenta, vendar naj bi bil trenutni predsedujoči, Ravi Fatuh preveč anonimna osebnost, da bi lahko zadovoljivo nadomestil Arafata. Abas in Kurej tako nameravata zahtevati nujno sejo parlamenta, in hiter sprejem zakona, ki bi omogočil prenos oblasti na Abasa.
Izraelska vlada razdeljena glede Arafatove vrnitve

Izraelska vlada je razdeljena glede vprašanja o tem, ali se lahko palestinski voditelj Jaser Arafat, ki je odpotoval na zdravljenje v Pariz, vrne v Ramalo na Zahodni breg, je poročal izraelski vojaški radio. Zunanji minister Silvan Šalom ter več visokih predstavnikov obrambnega ministrstva po navedbah radia trdijo, da odločitev o Arafatovi vrnitvi še ni bila dokončno sprejeta, medtem ko v uradu izraelskega premiera Ariela Šarona vztrajajo, da se bo palestinski voditelj po končanem zdravljenju lahko vrnil.
Tiskovni predstavnik izraelskega premiera Ranan Gisin je danes potrdil, da je Izrael "dovolil Arafatu iti na zdravljenje in se vrniti". "Gre za izključno humanitarno dejanje, ki nima nikakršnega političnega pomena. Arafata še naprej obravnavamo kot vodjo teroristov," je dodal. Pojasnil je, da so dovoljenje za Arafatov odhod na zdravljenje izdali na željo palestinskega premiera Ahmeda Kureja in Egipta.
Zunanji minister Šalom danes ni dajal izjav, je pa v zadnjih tednih večkrat zahteval izgon palestinskega voditelja. "Arafat nima mesta med nami in dan, ko ga bomo poslali od tod, ni bil še nikoli tako blizu," je prejšnji mesec dejal minister. Podobnega mnenja je bil tudi obrambni minister Šaul Mofaz.
Izraelska vojska je sicer po odhodu Arafata okrepila nadzor nad območjem Ramale. Kot je v današnji izdaji poročal izraelski časnik Haaretz, želi Izrael s tem preprečiti morebiten izbruh spopadov med Palestinci.

Letalo, ki je opremljeno kot bolnišnica, je Arafatu poslal francoski predsednik Jacques Chirac. Novinarji se letalu niso smeli približati, vendar so lahko od daleč opazovali, kako se Arafat sam, brez tuje pomoči, vzpenja na letalo.