Države članice Arabske lige so se že na začetku srečanja postavile na stran iraškega voditelja Sadama Huseina in se strinjale, da ameriški načrti za strmoglavljenje režima v Bagdadu predstavljajo začetek napada na varnost in neodvisnost celotnega arabskega sveta.
Kot je povedal libanonski zunanji minister Mahmud Hammud, arabske države zavračajo ameriške grožnje Iraku, kar je njihova odgovornost in dolžnost do bratske države. Rešitev konflikta pa je po njegovih besedah možno doseči le z nadaljevanjem dialoga med Irakom in ZDA.
Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa je ob tem poudaril, da se trenutno ne samo Irak temveč tudi več drugih arabskih držav sooča "z neko novo obliko ogroženosti". Pozval je tudi k takojšnjemu ukrepanju za preprečitev napada na Irak. Musa se je v svojem govoru na srečanju dotaknil tudi drugih političnih vprašanj, med drugim je Izraelu očital nasprotovanje vsem mirovnim pobudam, obenem pa pozval k prekinitvi ognja med vlado in uporniki v Sudanu.
Iraški zunanji minister Nadži Sabri je sicer že v torek v Kairu pojasnil, da njegova država trenutno nima nobenih konkretnih zahtev od Arabske lige. "Dnevni red srečanja je poln pomembnih tem in strinjamo se z Arabci glede ravnanja s temi temami. Med srečanjem ne bomo predstavili nobenih novih predlogov, bomo pa sodelovali v razpravah o grožnjah proti arabskim narodom," je za novinarje v torek povedal Sabri.
Gre za redno srečanje zunanjih ministrov Arabske lige, ki se sicer sestajajo vsakih šest mesecev. Srečanje se je začelo s predajo predsedniškega stolčka s Kuvajta na Libanon. Po pričakovanjih naj bi ministri v sklepni izjavi izrazili nasprotovanje ameriškemu napadu na katerokoli arabsko državo, tudi Irak, hkrati pa naj bi Irak pozvali, naj dovoli vrnitev inšpektorjev ZN za razorožitev v državo. Arabsko ligo sestavlja 21 arabskih držav in palestinske avtonomne oblasti.