Ob nedavni smrti 55-letnega Steva Jobsa, ustanovitelja Appla, se ves svet sprašuje, ali se lahko trenutni razcvet podjetja preobrne v zaton. Ustvarjalni duh pokojnega vodje je imel namreč po besedah mnogih strokovnjakov in analitikov ogromno vlogo pri razvoju, zaposlene pa je iz dneva v dan inspiriral. Ravno morebitna izguba slednje, bi bila lahko izjemna priložnost za številne konkurente. ''Apple ne tekmuje le z enim podjetjem, ampak s koalicijo rivalov, med katerimi so tudi nekateri največji svetovni proizvajalci elektronskih naprav,'' je včeraj kmalu po objavi, da je Jobs umrl, dejal Ben Wood, vodja raziskav pri britanskem podjetju CCS Insight.
Sašo Divjak: Spodneslo bi jih lahko, če bi zaspali pri razvoju
Ko smo o prihodnjih nevarnostih za podjetje povprašali Saša Divjaka, profesorja na ljubljanski Fakulteti za računalništvo in informatiko, je ta dejal, da je bil Steve Jobs res pomemben, a da verjame, da imajo v podjetju izjemno močno razvojno ekipo. "Zato se vsaj v kratkem roku njegova odsotnost gotovo ne bo poznala. Spodneslo bi jih lahko le to, če bi res malce zaspali pri razvoju. Konkurenca je namreč v svetu resnično velika in če ne gledaš naprej, če zaspiš, se ti lahko to zgodi. Kot vemo, firme nastajajo, včasih pa tudi kakšna ugasne. A oni nikakor še niso tako daleč,“ je dejal.
Ob tem naš sogovornik priznava, da je bil uspeh Jobsa nedvomno v njegovem vizionarstvu, na katerega podjetje tudi v prihodnje ne sme pozabiti. "To se vidi po tem, da mu drugi trenutno komaj sledijo. On je bil prvi, ki je zakorakal v smer tega, kar se danes dogaja – da smo postali mobilna družba, da računalnik ni samo neko težko orodje na naših mizah, ampak je nekaj, kar imaš vedno pri sebi,“ pravi in dodaja, da so bile tudi tehnične zahteve skoraj vedno izpolnjene. "Slednje sam malce bolje spremljam na področju izobraževanja in zanimivo je to, da je največ aplikacij, ki so uporabniku prijazne in zanimive, ravno na teh iPadih. Ostali so še precej zadaj,“ je še dejal. Formula za uspeh je po njegovih besedah nedvomno tudi smisel za dizajn. "Drugi mu pri tem komaj sledijo,“ pravi in dodaja, da je glavna prednost inovativnost ter seveda imidž, ki si ga je podjetje ustvarilo in bi ga moralo tudi ohraniti.
Vuk Ćosić: To je potres, a Apple bo znal funkcionirati dalje
Podobnega mnenja je tudi Vuk Ćosić, spletni strokovnjak, ki je Jobsovo smrt označil kot žalosten trenutek, na katerega pa je bil svet v resnici že pripravljen. Njegovo vlogo pri oblikovanju današnjega sveta je označil za izrazito. "On je eden od motorjev sprememb, ki smo jo doživeli in jo živimo že ves čas – to je preobrazba družbe v informacijsko družbo, torej tudi velik in trd oreh za današnjo politiko tudi v našem prostoru,“ pravi. Čudežna moč izdelkov, za katere se pred trgovinami gnetejo dolge vrste kupcev, je po njegovih besedah "v kombinaciji dobrega razumevanja potreb uporabnikov, nekega diktiranja lastnega sloga ter v maniakalnem spoštovanju detajlov“. "Vsak izdelek je v tem smislu izrazito perfekcionistično izdelan in ljudje se s tem takoj identificirajo. Stvar deluje in še seksi je,“ meni Ćosić.
Da bi vse to ohranili tudi v nadaljnje, pa ne bodo smeli pozabiti na duh pokojnega vodje, pravi. "To je potres, ampak tako kot Ford po Fordu in Disney po Disneyju bo znal Apple tudi po Jobsu dobro funkcionirati. To je utečen stroj, vrhunsko podjetje. Morda lahko manjka le inspiracija,“ še dodaja.
So mešani odzivi do novega iPhone 4S prvi odraz izgube Jobsa?
Kot smo poročali, je Jobs avgusta vodenje podjetja predal dolgoletnemu operativnemu šefu Timu Cooku. Ta je ta teden predstavil najnovejši Applov iPhone, ki pa med strankami ni povzročil take evforije, kakršne so običajno spremljale predstavitve novih Applovih izdelkov.
''Tragična smrt vplivnega vodje podjetja in mešani odzivi industrije do zadnjega modela iPhone 4S v prihodnjih četrtletjih ustvarjajo številne izzive za Apple,'' je aktualno dogajanje komentiral Neil Mawston iz Strategy Analitics. ''Pozornost industrije se bo neizogibno obrnila na novi iPad 3, ki ga namerava Apple predstaviti v prihodnjem letu. Pri iPadu 3 bo jasno, ali lahko podjetje nadaljuje z impresivno tradicijo inovacij, ki jih je doslej vodil Jobs,'' še pravi.
Eden od izdelkov, ki bi lahko prvi resno ogrozil Applov mnogo dražji iPad, naj bi bila tablica Kindle Fire, izdelek podjetja Amazon.com Inc, ki bo s svojo množično potrošnjo dosegla ceno 199 ameriških dolarjev. Trenutni primat Appla pa bi lahko po mnjenju analitikov na tem področju resno ogrozil tudi Samsung, ki da ima trenutno najboljše možnosti, da predstavi nekaj novega in vnemirljivega.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.