Posledice klimatskih sprememb bodo čutili vsi kontinenti. "Globalno segrevanje bo prizadelo velik del življenja na Zemlji v tem stoletju," ugotavljajo svetovni klimatologi. "Revni narodi so najbolj ranljivi in ravno njih bodo posledice klimatskih sprememb najbolj prizadele. To postaja globalna odgovornost," še opozarjajo.
Vsebini poročila, ki ga je šest let pripravljalo več kot 2000 znanstvenikov, so sicer nasprotovali delegati iz ZDA, Kitajske in Savdske Arabije, ob čemer so strokovnjaki opozorili, da se politiki vmešavajo v znanstvene ocene klimatskih sprememb. "Prvič je znanost podvržena dvomom politikov," je pred sprejetjem dejal eden od udeležencev srečanja.
Po mnenju nasprotnikov je sporen del poročila, ki se nanaša na "vsebino, namenjeno oblikovalcem politik", o že poznanih vplivih klimatskih sprememb in napovedih, kakšni bodo njihovi vplivi v 21. stoletju. Delegati ZDA, Kitajske in Savdske Arabije so nasprotovali delom poročila, ki vključujejo ostra opozorila pred posledicami teh vplivov.
Delegati trdijo, da bodo morale nekatere afriške države za omilitev posledic globalnega segrevanja nameniti od pet do 10 odstotkov bruto domačega proizvoda. Strokovnjaki pa so opozorili, da bi bila lahko zaradi pomanjkanja pitne vode ogrožena življenja več milijard ljudi. Kot glavni dejavnik, ki povzroča globalno segrevanje, so znanstveniki navedli izpust toplogrednih plinov.
Ni dvoma, da so taljenje polarnega ledu, gorskih ledenikov, izginjanje stalno zmrznjenih tal in drugi fenomeni posledica klimatskih sprememb. Prav tako ni dvoma, da je zanje odgovoren človek, so prepričani strokovnjaki.
V Afriki bo zaradi klimatskih sprememb do leta 2020 zaradi pomanjkanja vode trpelo med 75 in 250 milijonov ljudi, v nekaterih regijah bi se lahko količina pridelkov, odvisnih od padavin, prepolovila, nekaterim mestom zaradi zvišanja morske gladine grozijo poplave.
Zmanjšala se bo snežna odeja Himalaje v Aziji, ljudem, ki živijo ob deltah azijskih rek, grozi pomanjkanje pitne vode. To bi lahko do leta 2050 prizadelo milijardo ljudi, grozijo pa jim tudi poplave.
Pomanjkanje vodnih virov bo tudi največja težava Avstralije, Evropejci bi lahko trpeli zdravstvene težave predvsem zaradi pogostejših vročinskih valov.
Svet poziva k ukrepanju
Nemška kanclerka in predsedujoča EU Angela Merkel je medtem v pogovoru za sobotno izdajo dnevnika Süddeutsche Zeitung povedala, da poročilo ZN potrjuje, da "so podnebne spremembe dejstvo" in da je potrebna takojšnja mednarodna akcija. Merklova, katere država letos predseduje tudi skupini sedmih najrazvitejših držav in Rusije (G-8), je še ponovila, da bodo podnebne spremembe ena glavnih tem junijskega vrha G-8 v Heiligendammu, ter izrazila upanje, da bodo vzoru EU, ki je nedavno sprejela dodatne ukrepe za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, sledile druge države, še posebej ZDA in Kitajska.
"Ukrepati moramo hitro in upočasniti podnebne spremembe," je dejal evropski komisar za okolje Stavros Dimas.
Tudi ZDA priznale, da je grožnja resna
Tudi ZDA, največji proizvajalec toplogrednih plinov na svetu, so tokrat priznale, da "globalne (podnebne) spremembe" predstavljajo problem. "Glavno sporočilo tu je, mislim, da naj bi te napovedane posledice pri višjih temperaturah postale še bolj izrazite," je dejala vodja ameriške delegacije pri Mednarodni skupini ZN o podnebnih spremembah (IPCC) Sharon Hays.
Beežn pogled v apokaliptično prihodnost
"To je bežen pogled v apokaliptično prihodnost," pa je poročilo komentirala predstavnica okoljevarstvene organizacije Greenpeace Stephanie Tunmore. "Podnebne spremembe, ki jih povzroča človek, bodo, če ne bomo ukrepali kmalu in hitro, preobrazile Zemljo," je še dodala.
Direktor programa o globalnih podnebnih spremembah pri Svetovnem skladu za naravo (WWF) Hans Verolme pa je ocenil, da "mora nujnim pozivom poročila, ki so ga predstavili vodilni svetovni znanstveniki, slediti prav tako nujen odziv vlad".
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.