Tujina

Aplavz ob izvolitvi

Rim, 10. 05. 2006 07.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Italijanski poslanci so v četrtem krogu za novega predsednika države izvolili Giorgia Napolitana.

Giorgio Napolitano, nekdanji član komunistične stranke in bivši notranji minister, v italijanski poslanski zbornici. Potem ko je presegel potrebno število 505 glasov za zmago, se je v parlamentu razlegel gromek aplavz.
Giorgio Napolitano, nekdanji član komunistične stranke in bivši notranji minister, v italijanski poslanski zbornici. Potem ko je presegel potrebno število 505 glasov za zmago, se je v parlamentu razlegel gromek aplavz. FOTO: Reuters
Prodijeva koalicija ima 541 glasov, za izvolitev novega predsednika pa jih je bilo potrebnih 506. Napolitana je podprlo 542 poslancev.

Kandidat levosredinske koalicije Romana Prodija, Giorgio Napolitano, je bil po treh neuspelih poskusih vendarle izvoljen za predsednika države. V četrtem krogu je za razliko od prejšnjih, ko je bila za izvolitev potrebna dvotretinjska večina, zadostovala že absolutna večina oziroma 506 glasov v volivnem kolegiju.

Novoizvoljeni italijanski predsednik Giorgio Napolitano bo zaprisegel na zasedanju poslanske zbornice v ponedeljek in tako uradno prevzel predsedniško funkcijo.

Vodja italijanske leve sredine in prihodnji italijanski premier Romano Prodi je po izvolitvi zagotovil, da bo novoizvoljeni italijanski predsednik "predstavljal vse Italijane". "Danes je krasen dan za italijansko demokracijo. Napolitano bo predsednik vseh Italijanov. Zadovoljen sem, da je levosredinska koalicija dokazala enotnost," je dejal Prodi.

V veliko čast in zadovoljstvo mi je, da Vam ob Vaši izvolitvi na položaj predsednika sosednje in prijateljske Republike Italije v imenu državljank in državljanov Republike Slovenije in v svojem lastnem imenu izrazim iskrene čestitke in Vam osebno zaželim veliko uspehov in zadovoljstva pri opravljanju odgovornih nalog. Slovenija in Italija sta razvili zelo dobre dvostranske odnose in prebivalce naših dveh držav zbližujejo skupne vrednote. Prepričan sem, da se bodo naši dobrososedski odnosi v prihodnosti še poglobili in mnenja sem, da lahko v imenu naju obeh zagotovim, da bova k temu tudi prispevala svoj delež. Spoštovani gospod predsednik, v veliko zadovoljstvo mi bo, če se bova kmalu lahko tudi srečala. Čestitka Janeza Drnovška novoizvoljenemu italijanskemu predsedniku

Italijanski premier v odhodu Silvio Berlusconi je bil na drugi strani manj navdušen nad "demokracijo v Italiji". Kot je dejal, je "leva sredina zdaj zasedla vse institucije v državi, čeprav je na parlamentarnih volitvah zmagala le z malenkostno večino". Izrazil pa je upanje, da bo Napolitano "dokazal strankarsko neodvisnost".

Nova vlada že v sredo?

Med pristojnosti italijanskega predsednika spada tudi imenovanje premierja. Napolitano bo za mandatarja najverjetneje imenoval Romana Prodija, ki pričakuje, da bo mandat dobil do torka. Do srede pa naj bi, tako Prodi, že prisegla nova italijanska vlada.

Življenjepis Napolitana

Napolitano se je rodil 29. junija 1925 v Neaplju, kjer je tudi študiral pravo. Med drugo svetovno vojno se je pridružil protifašistom in leta 1942 celo sodeloval pri ustanovitvi antifašističnega gibanja. Leta 1945 se je vključil v italijansko Komunistično partijo (PCI), kjer je med bogato politično kariero opravljal številne funkcije, v začetku 90. let pa je igral tudi ključno vlogo pri prenovi dela komunistov v današnjo socialdemokratsko stranko Levih demokratov (DS).

Italijanska poslanska zbornica med volitvami predsednika države
Italijanska poslanska zbornica med volitvami predsednika države FOTO: Reuters
80-letni dosmrtni senator Napolitano je veljal za kompromisnega kandidata in je bil izbran po vrsti nedeljskih strankarskih sestankov, katerih cilj je bil premik z mrtve točke.

Prvič je bil za poslanca izbran leta 1953 in od tedaj je vseskozi zasedal različne položaje v italijanskem parlamentu. Med letoma 1992 in 1994 je bil tudi predsednik poslanske zbornice, sicer pa je bil pred tem tri leta poslanec v Evropskem parlamentu, kjer je sedel tudi med letoma 1999 in 2004. Med prvo Prodijevo vlado leta 1996 je bil notranji minister, s čimer je bil prvi iz vrst nekdanjih komunistov na tem položaju v zgodovini povojne Italije. Lani ga je predsednik Carlo Azeglio Ciampi imenoval za dosmrtnega senatorja. Poročen je z ženo Clio, s katero imata dva sinova.

Napolitano je v zgodovini italijanske republike od leta 1946 postal njen enajsti predsednik, prvi iz vrst nekdanjih komunistov. Kot navaja avstrijska tiskovna agencija APA, je bila doslej večina predsednikov krščanskih demokratov - Giovanni Gronchi (1955-1962), Antonio Segni (1962-1964), Giovanni Leone (1971-1978), Francesco Cossiga (1985-1992) in Oscar Luigi Scalfaro (1992-1999). Prvi predsednik Enrico De Nicola (1946-1948) in za zdaj zadnji Carlo Azeglio Ciampi (1999-2006) sta bila neodvisna, Luigi Einaudi (1948-1955) je bil liberalec, Giuseppe Saragat (1964-1971) socialdemokrat, Sandro Pertini (1978-1985) pa socialist.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.