Uradne oblasti so po svetu leta 2011 zasegle rekordno količino nezakonito tihotapljene slonovine. Divji lovci so zaradi vse večjih zahtev azijskega trga, kjer slonovino uporabljajo za izdelavo prestižnega nakita in okrasja, letos pobili več slonov kot pretekla leta.
Skupina Traffic, ki si prizadeva za zaščito slonov in prepoved lova, beleži, da trend krvavega posla in plenjenja slonjih oklov narašča, v letošnjem letu pa so zabeležili več kot 13 zasegov tovorov z več kot 800 kilogrami slonovine. Leta 2010 jih je bilo le pol manj, torej šest.
Kot ocenjujo, so divji lovci tako pomorili vsaj 2500 slonov, letošnji zasegi pa so po besedah nadzornika trgovanja s slonovino pri organizaciji Traffic Toma Millikena največji v zadnjih dveh desetletjih.
Plenjenju in nedovoljeni trgovini naj bi botrovalo povečano vlaganje Kitajske na afriški trg, poleg prestižne slonovine pa povprašujejo tudi po rudninah, energentih in lesu, zato se naravna bogastva Afrike pospešeno črpajo. Poleg Kitajske je več povpraševanja po slonovini tudi na Tajskem.
Milliken poudarja, da lahko del slonovine, ki so jo na poti na črni trg zasegli, prihaja tudi iz državnih zalog po prejšnjih zasegih, vseeno pa nadzor kaže, da se je močno povečalo tudi število pobojev slonov po celotni celini.
"Podatki kažejo, da je bilo letos pomorjenih več tisoč slonov, najhuje pa je prizadeta osrednja Afrika, saj večino slonov ulovijo v Demokratični republiki Kongo," pravi Milliken. Kritično raven dosegajo tudi podatki iz Zimbabveja, Zambije, severnega Mozambika, Tanzanije in Kenije.
Trgovanje s slonovino je v svetu prepovedano od leta 1989 dalje, prepoved pa so takrat uvedli zaradi nebrzdanega pokola slonov v Keniji, prepovedali pa so tudi občasne dražbe afriških oblasti, ki so tržile slonovino iz državnih rezerv.
V nekaterih državah južne Afrike, na primer v Botsvani, populacija slonov naglo narašča, število slonov pa ponekod že presega mejo vzdržnosti in zmožnosti v posameznih rezervatih, drugje pa število slonov zaradi divjega lova in nekontroliranega plenjenja naglo pada, poudarja Milliken.
Poleg slonov so vse bolj na udaru tudi nosorogi. V Južni Afriki so lovci pobili vsaj 443 nosorogov, leta 2010 pa 333. Cena nosorogovih rogov na črnem trgu dosegajo vrtoglave vsote, kar 65.000 ameriških dolarjev na kilogram roževine pa je vsota, ki prekaša ceno zlata, platine in kokaina na črnem trgu.
Nosorogove roge uporabljajo na Kitajskem za pripravo tradicionalnih zdravilnih pripravkov, zdrobljeni rogovi pa naj bi zdravili revmatizem in odganjali zle sile ter uroke. V Južni Afriki domuje 20.000 nosorogov, pred dobrim desetletjem pa so lovci iztrebili kar 15 vrst živali letno. Prepovedim navkljub žene lovce k nekontroliranemu pobijanju živali sla po hitrem in krvavem zaslužku.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.