Avtorica prispevka: Tanja Borčič Bernard
Ante Gotovina se je rodil pred 50 leti v mestu Tkon na otoku Pašmanu. Kot mlad deček je ostal brez matere, ki je umrla, ko ga je skušala zaščititi v eksploziji. Družina se je preselila v dalmatinsko mestece Pakoštane, od koder je Ante s 16 leti pobegnil v svet. Leto dni je plul po morjih in še mladoleten vstopil v tujsko legijo. S trdo vojaško vzgojo legionarjev je postal profesionalni vojak in kasneje inštruktor specialcev v legiji. Za začetek vojne na Hrvaškem je izvedel ob naključnem srečanju s skupino Hrvatov v Južni Ameriki. Tako se je leta 1991 vrnil v rodno domovino.
Njegov prijatelj iz otroštva, danes saborski poslanec Narodne stranke Željko Kurtov je povedal, da Gotovina zagotovo ni zloben. "Prav gotovo ni izdajal ukazov, ki bi bili v nasprotju z vojaško logiko. Izuril se je v legiji, kjer je preživel skoraj vse življenje, zato to ni možno. In če so današnje moderne vojske Francije, Anglije in Nemčije zločinske, potem je zločinec tudi Ante Gotovina," je še dodal Kurtov.
Hitro od polkovnika do generala
Gotovina je v hrvaški vojski hitro napredoval: od polkovnika, brigadirja, pa vse do generala ter poveljnika največjih vojnih akcij v hrvaški domovinski vojni. Med njimi je bila tudi operacija Nevihta, ko je hrvaška vojska avgusta leta 1995 osvobodila Knin. Prav zaradi te operacije haška obtožnica Gotovino bremeni vojnih zločinov nad srbskim prebivalstvom. V nekem posnetku pa Gotovina vpije na ostale poveljnike zaradi kaosa, ki je vladal na območju Knina dan po bitki.
"To je sramota. Sramota! To počnejo barbari, vandali, plačanci, ljudje, ki se borijo samo za vojni dobiček," so besede haaškega obtoženca. Kurtov dodaja, da je bil Gotovina naiven. Zanj je bilo namreč povsem razumljivo, da so vojni zločini prepovedani.
Nagrada za informacijo o Gotovini
Gotovino je konec novembra leta 2000 skupaj s še 11 generali hrvaške vojske predčasno upokojil predsednik Stipe Mesić, ker so v javnosti objavili pismo o slabih razmerah v vojski in se tako vmešali v politiko. 15.julija leto kasneje se je za Gotovino izgubila vsaka sled. Gotovina je namreč pobegnil iz države le nekaj dni pred objavo bremenilne haaške obtožnice. Od takrat naj bi ga videli v Bosni in Hercegovini, Južni Ameriki, Kanadi in celo v Afriki.
Junija lani je tednik Nacional objavil intervju, v katerem Gotovina trdi, da je nedolžen in da je žrtev političnih manipulacij. Dejal je, da bi se s preiskovalci haaškega sodišča pogovarjal le v Zagrebu, kar pa so v Haagu zavrnili.
Hrvaško notranje ministrstvo je za informacijo, ki bi privedla do Gotovine razpisalo nagrado v višini 10 milijonov tolarjev, ameriška administracija pa ponuja celo 5 milijonov dolarjev nagrade. Večina Hrvatov pa sicer nasprotuje njegovi izročitvi v Haag.