Kdo so hekerji, ki se borijo za svobodo govora? Kdo je napadel spletno stran Mastercarda in drugih podjetij, ki so zavrnila sodelovanje z WikiLeaksom in Julianom Assangeom? Šlo naj bi za skupino hekerjev, ki se imenuje Anonymous. Sicer pa sama struktura skupine, ker je očitno ni, in njeno delovanje ni čisto jasno, kar pa je razumljivo, saj si tako zagotavljajo varnost. Na Twitter profilu so pod opisom napisali, da se njihova akcija imenuje Operation: Payback.
Gre za posameznike vseh generacij, je novinarjem Guardiana dejal njihov član, ki se predstavlja z imenom Coldblood. Pravi, da so med njimi aktivisti, ki so mladoletni, taki, ki imajo družine, in tudi starejši, ki se še naprej borijo za svobodo. Te dni so napadli spletne strani švicarske poštne banke, stran švedskega tožilstva, odvetnika žensk, ki sta policiji prijavili napad, ter stran Mastercarda. Napovedujejo še več napadov, na njihovi spletni strani, ki pa je pred kratkim postala nedostopna, pa so zbirali predloge uporabnikov, koga je treba še napasti. Njihova tarča naj bi kmalu bil tudi Twitter, ki naj bi omejeval komunikacijo na temo WikiLeaksa in Assangea. Predstavniki Twitterja te očitke zavračajo, poročajo tuji mediji.
Sicer se omenjeni posamezniki skrivajo za maskami, ki jih je nosil glavni protagonist v filmu V for Vendetta, ki se je boril proti totalitarni ureditvi družbe v Veliki Britaniji.
22-letni Coldblood pravi tudi, da aktivisti delijo skupne ideale. Skupina naj ne bi imela vodstva, je novinarjem dejal londonski predstavnik Coldblood. Sicer pa so znani tudi zaradi napadov na Scientološko cerkev in agencije, ki varujejo avtorske pravice.
Skupina Anonymous naj bi se rodila leta 2003, ko so se uporabniki foruma messageboard 4chan odločili, da se bodo organizirali in delovali po principu skupnih idealov, poroča Guardian. Coldblood je novinarjem Guardiana dejal, da nasprotujejo korporacijam in vladnim vmešavanjem v internet. Pravi, da Anonymous podpira WikiLeaks zato, ker se sooča s cenzuro na spletu, in ne zato, ker se je WikiLeaks odločil za objavo depeš. "Če bo WikiLeaks padel brez boja, potem bodo vlade menile, da lahko umaknejo katero koli spletno stran želijo ali pa se ne strinjajo z njo,“ je dejal Coldblood.
O omenjeni skupini poroča tudi The New York Times. Posamezniki se zbirajo v klepetalnici in brez zadržkov razpravljajo o nadaljnjih napadih. Novinarji The New York Timesa so še zapisali, da gre za ljudi iz vseh koncev sveta. Aktivist Gregg Housh je novinarjem dejal, da je Assange politični zapornik.
Sicer pa se je na Facebookovem profilu Operation Payback že pojavil zapis, da Coldblood ni predstavnik skupine Anonymous.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.