
Šlo naj bi za zadnji in dokončni načrt generalnega sekretarja ZN. Gre za poskus Annana, da z 220 strani dolgem dokumentom, ki ga spremlja 9000 strani aneksov, zadovolji obe strani na otoku, grško in turško, še pred vključitvijo Republike Ciper v EU 1. maja. Dokument je predal štirim stranem, ki zadnje dni sodelujejo na pogovorih: Grčiji, Turčiji ter ciprskim Turkom in Grkom. Podrobnosti sprememb v načrtu še niso znane. Pogajalci pa so povedali, da potrebujejo čas, da proučijo podrobnosti.
"Vemo, da ne bodo ugodili nekaterim našim zahtevam, da bodo upoštevali nekatere, vendar ne vemo, v kolikšni meri bodo za nas zadovoljive," je dejal zunanji minister ciprskih Turkov Serdar Denktaš. "Smo na točki, ko ne moremo biti optimistični ali pesimistični, biti moramo realistični. Karkoli bo zapisano v tem dokumentu, bo moralo preživeti tudi v praksi,« je prepričan Denktaš.
"Sedaj ko imamo dokumente, sta napočila dva zelo naporna dneva, pa tudi noči, obojestranskega popuščanja. Voditelja obeh skupnosti sta se zavezala, da bosta o dogovorjenem odločala ločena, a sočasna referenduma. To je naša obveznost, nič več, nič manj " je dejal predsednik ciprskega parlamenta ciprskih Grkov Demetrios Kristofas .
Ciprski pogajalci imajo skupaj z vladama Grčije in Turčije do srede čas, da soglašajo z načrtom. Poleg vprašanja vrnitve 180 tisoč ciprskih Grkov na sever otoka je druga velika težava tudi, kako zmanjšati armado 30 tisoč turških vojakov. Nekateri računajo, da bi tu lahko Ankara popustila v zameno za lažjo privolitev Bruslja v začetek pogajanj za turško članstvo v EU.
Če soglašanja z načrtom ne bo, bo Annan sam dokončal načrt. Sicer pa bosta obe skupnosti Ciprčanov o njemu odločali na ločenima referenduma 20. aprila.
Namen pogajanj je združitev Cipra pred 1. majem. Če sprti strani do takrat ne bosta dosegli dogovora, bo v EU vstopil le grški del otoka.