Kot je pojasnil v pogovoru za ameriško televizijo NBC, bo Varnostni svet ZN najverjetneje odobril napotitev mednarodnih sil v Irak, da bi pomagali v državi vzpostaviti varno okolje. Ob tem je menil, da bo VS ZN to omenil v svoji novi resoluciji o Iraku, ki bo zajemala obdobje po prenosu oblasti s koalicijskih sil na Iračane. "V interesu vsega sveta je, da naredimo, kar je v naši moči za stabilizacijo razmer v Iraku," je prepričan Annan.
Svet se zgraža nad ameriškim mučenjem Iračanov
V svetu tudi danes odmevajo v zadnjih dneh objavljeni posnetki in fotografije iraških zapornikov, ki jih mučijo pripadniki sil koalicije. Načelnik štaba združenih poveljstev ameriške vojske, general Richard Myers je zatrdil, da gre pri vojakih, ki so mučili zapornike, za "osamljene primere", ki bodo kaznovani in ki ne odražajo realne slike ravnanja ameriških vojakov. Napovedal je še, da bodo ZDA v Irak zaradi mučenj poslale skupino strokovnjakov, ki bo preverila pogoje v vseh iraških zaporih in tudi ravnanje z ujetniki v njih.
Ameriška poveljnica, pristojna za ameriške zapore v Iraku, Janis Karpinski pa je povedala, da je zapor Abu Graib, kjer so ameriški vojaki domnevno mučili iraške zapornike, pod neposrednim nadzorom vojaških obveščevalnih služb, ki bi po njenem mnenju lahko vzpodbujale kršitve pravic zapornikov. Karpinskijeva, katere vojaki so bili prikazani na fotografijah mučenja iraških zapornikov, je zatrdila, da sama pred objavo fotografij v medijih ni vedela ničesar o tem mučenju.
Iranski voditelj ajatola Ali Hamenej je ocenil, da dejstva kažejo, da so ameriški slogani o spoštovanju človekovih pravic, svobodi in demokraciji zlagani.

Britanski vojaški viri pa so izrazili dvom v pristnost v časniku Daily Mirror objavljenih fotografij Iračana, ki ga mučijo britanski vojaki. Kot poroča britanski BBC, so viri iz polka, v katerem naj bi se zgodile zlorabe, sporočili, da vojaki ne uporabljajo orožja in tovornjakov, kakršne je moč videti na fotografijah. Fotografije naj bi bile, kot trdijo, sumljive tudi zato, ker se zdi, da niso bile posnete v Iraku. Eden od razlogov za sum je tip puške na fotografijah. Gre za tip SA80 mk 1 – teh pušk pa britanski vojaki v Iraku nimajo, razlike pa so tudi v kapah. Vojaki na slikah imajo ohlapne klobuke, medtem ko imajo britanske enote maskirne čelade ali baterke. Poleg tega naj bi se v ozadju nekaterih fotografij pojavljal "napačni tip" tovornjaka Bedford – model, ki ga Britanci niso poslali v Irak.
Trupel je vse več
V Iraku se je medtem nadaljevalo nasilje. Medtem ko je v četrtek še kazalo, da je konflikt v sunitskem uporniškem mestu Faludža rešen in da bo ameriška vojska nadzor nad mestom predala novim iraškim varnostnim silam, se je v petek izkazalo, da dokončnega dogovora o rešitvi položaja v Faludži še ni in da se ameriški marinci, ki so zjutraj začeli zapuščati določene položaje v južnem delu mesta, ne umikajo temveč le "premeščajo".
V bombnem napadu na ameriško vojaško oporišče v sunitski provinci Al Anbar na zahodu Iraka je bilo ubitih šest ameriških vojakov. Kot je sporočil tiskovni predstavnik ameriških sil v Iraku, poveljnik T. V. Johnson, je bilo v napadu tudi več ranjenih, vendar njihovega števila ni navedel.
V zadnjih 24 urah je bilo tako v Iraku ubitih deset ameriških vojakov. V napadu blizu ameriškega vojaškega oporišča nedaleč od Kirkuka na severu Iraka je bil po navedbah sil koalicije ubit ameriški vojak, deset pa jih je bilo ranjenih, predtem pa so bili v dveh ločenih napadih blizu Bagdada in šiitskega mesta Amara ubiti štirje ameriški vojaki. Po podatkih Pentagona je bilo od začetku vojne v Iraku marca lani ubitih najmanj 745 ameriških vojakov ter več kot 10.000 Iračanov.
V središču južnoiraškega mesta Amara so v noči na nedeljo potekali siloviti spopadi med britanskimi silami in uporniškimi borci. V spopadu, ki je trajal kar 12 ur, je bilo po navedbah očividcev in britanske vojske ubitih pet Iračanov, osem britanskih vojakov pa ranjenih. Kot so povedali očividci, je bilo pet ubitih Iračanov članov vojske skrajnega šiitskega voditelja Moktade al Sadra. Po besedah tiskovne predstavnice britanske vojske so se spopadi v Amari v nedeljo zjutraj končali. Kot so povedali očividci, je do spopadov prišlo v soboto zvečer, ko so uporniki streljali na britansko oporišče, britanska vojska pa je na napad odgovorila.