Obsežna preiskava je pokazala, da je bolnišnica v Hampshireu zaradi predpisovanja močnih opiatov brez pravih medicinskih potreb in utemeljitev odgovorna za smrt več kot 450 pacientov. Izsledki kažejo, da bi takih primerov lahko bilo še vsaj 200, a zdravstvene kartoteke so pomanjkljive, poroča britanski Guardian.
Preiskava, ki jo je vodil nekdanji škof iz Liverpoola James Jones, je pokazala, da je danes upokojena 69-letna vodja oddelkov v omenjeni bolnišnici dr. Jane Barton med letoma 1989 in 2000 predpisovala usodne doze opiatov svojim starejšim pacientom. Kritike letijo tudi na njene sodelavce in nadrejene, ki so vedeli za to, a niso ukrepali. Dokumenti pa kažejo tudi na pomanjklivosti osebja pri opravljanju njihovega dela.
Heroin za bolnike, ki ga niso potrebovali
Začelo naj bi se že leta 1988. Starejše medicinske sestre so bile zaskrbljene zaradi pretirane uporabe diamorfina – medicinskega izraza za heroin – pri pacientih, ki niso imeli bolečin, dovajan pa jim je bil konstantno skozi črpalko, ki so jo nosili s seboj na hrbtu.
Medicinska sestra Pauline Spilka je tako že leta 2001 policiji povedala, da česa podobnega ni nikoli videla, dokler ni prišla delat v Gosport. "Jasno mi je bilo, da bo vsak, ki prejema diamorfin, kmalu umrl. Ne spomnim se enega pacienta, ki ne bi!" Močno jo je na primer preganjala smrt 80-letnika z rakom na trebušni slinavki, ki je bil zelo živahen in popolnoma sposoben skrbeti sam zase. "Nekega dne sem odšla s svoje izmene in je bil še povsem normalen, naslednjega dne pa sem ga našla nezavestnega in na zdravilih. Tak je ostal vse, dokler ni umrl."
Leta 1991 je potekal sestanek zaposlenih, ki so se ga udeležili tudi člani Kraljeve akademije za medicinske sestre. Takrat je bilo medicinskim sestram, ki so izrazile skrb zaradi predpisovanja opiatov, naročeno, naj tega ne izrazijo, torej je bolnišnica vedela, kaj dela, in bi lahko ukrepala, še ugotavlja poročilo.
"Odločili so se, da ne bodo prenehali, žrtve so se kopičile in 22 let pozneje je bilo treba ustanoviti posebno preiskovalno komisijo, ki je ugotovila resnico o tem, kaj se je zgodilo," je ob tem povedal Jones.
Predhodne obtožbe ovržene zaradi pomanjkanja dokazov
V vsem tem času sta sicer bili opravljeni dve preiskavi sumljivih smrti, ki sta zaključili, da je Bartonova kriva za vsaj šest prezgodnjih smrti pacientov. A državno tožilstvo je odločilo, da je zaradi pomanjkanja dokazov ne more preganjati za uboje iz malomarnosti. Kmalu zatem se je Bartonova upokojila in ni izgubila zdravniške licence. Morda bodo sankcije zdaj končno sledile.
Družine pacientov: 'Hočemo pravico'
"Hočemo pravico za življenja naših bližnjih, ki so bila prezgodaj vzeta. Vsi vemo, kaj se je dogajalo v tisti bolnišnici," je za BBC povedala Cindy Grant, katere oče je umrl v bolnišnici leta 1999.
Obtožbe so letele tudi na policijo v Hampshiru, ki prijav naj ne bi jemala dovolj resno. Gillian McKenzie je s sumi glede smrti svoje matere na policijo odšla že leta 1998, a se do danes ni zgodilo nič.
"Ko osebo, ki jo imaš rad, predaš bolnišnici, zdravnikom in sestram, jim zaupaš in računaš na to, da bodo zanjo skrbele po svojih najboljših močeh," je povedal Jones. "Hudo je, ko začneš dvomiti v to, ali je zdravljenje v njihovem najboljšem interesu. Še bolj pa te potre dejstvo, da te – potem ko zbereš pogum in se pritožiš – tretirajo kot nekoga, ki povzroča težave. Osamljen si, ko odgovore na vprašanja iščeš pri ljudeh, ki si želijo, da tega ne bi počel."
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.