Ameriška igralka, režiserka in humanitarka Angelina Jolie je ob smrti predsednice Združenja "Matere Srebrenice" Hatidže Mehmedović za CNN napisala ganljiv tekst.
"Hatidžo sem spoznala pred štirimi leti, ko sem obiskala Spominski center Srebrenica v Potočarih," je Angelina Jolie začela svoj "nekrolog". Srebrenico oziroma Potočare je obiskala marca leta 2014 med svojim obiskom v BiH. Kot pravi, se srečanja s Hatidžo in drugimi materami Srebrenice zelo dobro spominja. Sedele so v krogu, ko je Hatidža tiho pripovedovala svojo zgodbo. Najprej je, kot je zapisala igralka, užaloščena mati opisala, kakšno je bilo njeno življenje pred vojno, ko je živela s svojim možem Abdulahom in sinovoma Azmirjem in Almirjem. Takrat sta bila stara 21 in 18 let. Nato pa je sledil spomin na grozljive dni julija 1995. leta, ko so jih prisilno ločili in njene člane družine poslali v smrt. Poleg moža in sinov je Hatidža izgubila še svojega očeta, dva brata in številne člane širše družine.
"Tisti, ki so izvršili genocid, so poskušali na vsak način prikriti svoje dejanje in uničiti trupla žrtev. Petnajst let je Hatidža iskala posmrtne ostanke svoje družine. Bila je med prvimi preživelimi, ki so se vrnili v Srebrenico," je zapisala igralka, ki se je v Srebrenico odpravila 19 let po genocidu. Dodala je, da je Hatidža živela užaloščena in sama, soočala se je z grožnjami, ustrahovanjem in nenehnimi poskusi zanikanja genocida.
"Povedala mi je, da ko so končno odkrili ostanke moža in dveh sinov, sta bili vse, kar je dobila za pogreb Almirja, njenega mlajšega sina, dve mali kosti noge. Kljub nepredstavljivi bolečini, ki jo je takrat zagotovo čutila, je rekla, da je imela še srečo. Mnoge matere, je dejala, niso imele niti te majhne utehe," se spominja njenih besed.
Mehmedovićeva jo je spomnila na številne druge bosanske ženske, ki jih je ameriška humanitarka spoznala pred tem in ki so preživele vojno. "Zato, ker je združevala globoko moč in trdoživost ter ponižnost in odločnost, da ne bo podlegla sovraštvu."
Kar jo je delalo posebno, piše Joliejeva, je tudi to, da zase nikoli ni zahtevala posebnega statusa, temveč je govorila v imenu vseh mater Srebrenice. Zdaj, kot pravi, bodo njeno breme morali prevzeti drugi. "Toda, njen primer bo živel v spominu vseh, ki so jo poznali. In v zgodbah, ki bi jih morali pripovedovati vsi, ne glede na to, kje živimo, tako da spomin na Srebrenico nikoli ne bo zbledel," je jasna zvezdnica.
"Medtem ko me njena smrt prežema z žalostjo in žalovanjem za vsemi žrtvami vojne v Bosni in Hercegovini, sem prepričana, da nisem edina, ki se Hatidže spominja z zahvalnostjo in spoštovanjem." Kot je dodala, bo prišel tudi čas za razmišljanje o številnih lekcijah genocida v Srebrenici in o tem, kam pelje nasilno sovraštvo do kateri koli skupine ljudi. "Toda, ta hip, ko jo njena domovina objokuje, se mi zdi, da je pravi trenutek, da razmislimo o moči posameznika."
"Hatidža Mehmedović je živela pošteno življenje. Nikoli ni dopustila nikomur, da jo zastrašuje ali pokvari njen občutek za resnico in pravičnost. Morda tudi sami ne bomo doživeli pravice v svojih življenjih, vendar ne bomo zgrešili, če bomo sledili njenemu primeru," je zaključila svoj zapis.
Angelina Jolie je tudi posebna odposlanka Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) in med drugim soustanoviteljica Iniciative za preprečevanje spolnega nasilja. Bila je na več območnih potovanjih po svetu in se je srečala z begunci in notranje razseljenimi osebami iz več kot dvajsetih držav, Bosno in Hercegovino je obiskala večkrat.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.