Nemška kanclerka Angela Merkel ostaja na čelu nemške konservativne Krščansko-demokratske unije (CDU). Kongres stranke jo je na to mesto ponovno izvolil z 89,5-odstotno podporo, kar je sicer druga najnižja podpora, kar jo je kanclerka prejela od leta 2000. Merklova se je za mesto predsednice stranke sicer potegovala že devetič zapored, pri čemer je najslabši rezultat zabeležila leta 2004, ko je prejela 88,4 odstotka glasov, najboljšega pa leta 2012, ko ji je zaupanje izreklo 97,9 odstotka kandidatov. V volilnem letu 2013 je nato CDU gladko slavila na volitvah, ko je prejela 41,5 odstotka glasov.

Nemška kanclerka je po izvolitvi poudarila, da jo rezultat veseli. Delegatom se je zahvalila za zaupanje.
Njena izvolitev je bila pričakovana, so pa nemški mediji ocenjevali, da bo vsaka podpora pod 90 odstotkov "zaušnica". Na zadnjih strankarskih volitvah leta 2014 je Merklova uživala 96,7-odstotno podporo delegatov CDU. S ponovno izvolitvijo za predsednico stranke, tokrat že deveto, so delegati potrdili tudi kandidaturo Merklove za četrti mandat na položaju nemške kanclerke.
Merklova je nagovorila kongres, v 77 minutah njenega govora pa je bila le zadnje četrt ure bojevita in osebna. Med drugim je poudarila, da je njena odločitev, da se še enkrat poteguje za kanclerski mandat, vse prej kot trivialna - "ne za državo, ne za stranko, niti za osebo". Parlamentarne volitve prihodnje leto nikakor ne bodo enostavne, je posvarila kanclerka in dodala: "Morate mi pomagati".

Med drugim je Merklova zagotovila, da se situacija z begunci iz leta 2015 ne bo ponovila. Ob tem je nakazala zaostrovanje stališča stranke v odnosu do beguncev. "Vsak begunec ne more ostati," je dejala. Pozvala je tudi k prepovedi burk. "Polno zakrivanje mora biti prepovedano, kjer koli je to zakonito mogoče," je dejala pred okoli 1000 delegati in požela navdušen aplavz. CDU naj bi burke prepovedala pred sodiščem, ob policijskem nadzoru in v cestnem prometu. Obenem pa je bila kritična do krepitve sovražnega govora na spletu. Včasih ima človek "občutek, da bi nekateri, ki že dlje časa živijo v Nemčiji, nujno potrebovali tečaj integracije", je dejala ter se zavzela za strpnost.
Kanclerka se je dotaknila tudi zunanjepolitične situacije in bila med drugim kritična do ruske in iranske podpore sirski vladi pri napadih na mesto Alep. "Alep je sramota," je dejala. "Sramota je, da nam ni uspelo vzpostaviti humanitarnega koridorja, a še naprej se moramo boriti zanj," je poudarila.
Kritična je bila med drugim do dejstva, da se ljudje zbirajo na množičnih demonstracijah proti prostotrgovinskemu sporazumu med EU in ZDA TTIP, ne pa proti bombardiranju Alepa. "Nekaj ni prav," je dejala. Sirija je v "kruti državljanski vojni" in potreben je skupen boj proti islamističnemu terorizmu, je menila. Ocenila je tudi, da multinacionalnim korporacijam ne bi smeli dovoliti izogibanja plačevanju davkov v državah, kjer ustvarjajo prihodke. "Ljudje imajo pravico pričakovati, da mednarodna podjetja plačajo davke," je dejala.
Generalni sekretar Krščansko-socialne unije (CSU), sestrske stranke CDU na Bavarskem, Andreas Scheuer je ob robu kongresa ocenil, da je srečanje "dobra iztočnica" za skupen predvolilni boj. Merklova je po njegovi oceni podala dober govor "z veliko samokritike". Nekateri delegati do Merklove ostajajo kritični, češ da je CDU potisnila preveč na levo in s tem odprla prostor za desničarsko stranko Alternativa za Nemčijo (AfD).
V sredo bodo delegati sprejeli smernice stranke, ki ne bodo še pomenile polne platforme, v katerih pa bodo podali stališča glede zaposlovanja, digitalizacije, globalizacije, razvojne pomoči, izobraževanja, družinske politike, varnosti in obrambe ter zunanje politike in beguncev.

CDU zaostruje azilno politiko
Nemška kanclerka je v ponedeljek nakazala, da bo stranka na kongresu zaostrila stališča na področju azilne politike. CDU je sicer stališče nekoliko zaostrila že čez leto, potem ko se je proti priseljencem in proti EU uperjena skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) prebila v več deželnih parlamentov.
Merklova je poleg tega izrazila pričakovanje, da bo CDU z bavarsko sestrsko stranko Krščansko-socialno unijo (CSU), s katero je bila večkrat v sporu prav zaradi liberalne azilne politike, pripravila skupen volilni program za volitve prihodnje leto. Vodja CSU Horst Seehofer je že večkrat zahteval omejitev števila sprejema beguncev na 200.000 letno, potem ko je Nemčija lani sprejela skoraj 900.000 prosilcev za azil.
Glede na javnomnenjsko anketo, ki jo je za časnik Bild am Sonntag konec tedna opravil inštitut Emnid, konservativno koalicijo CSU in CDU podpira 37 odstotkov vprašanih, kar je štiri odstotne točke več kot pred dvema tednoma. Podpora socialdemokratov (SPD) se je v 14 dneh znižala s 24 na 22 odstotkov, podpora AfD pa s 13 na 12 odstotkov.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.