Z izidom je bila zadovoljna tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Odločitev sodišča je pričakala sama, po sodbi pa evforičnega navdušenja ni kazala, saj je takšno sodbo pričakovala. Zavrnitev priključitve ESM bi namreč imela posledice tudi za Nemčijo, saj bi Evropo in svet najverjetneje potisnila nazaj v globoko krizo. Je pa dejala, da je bil to dober dan za Evropo in za Nemčijo ter dodala, da je prepričana, da je to začetek konca krize.
Se je pa po govoru v nemškem parlamentu, ki je navdušil koalicijo in nekajkrat razburil opozicijo, kanclerka odpravila na odprtje berlinske različice Oktoberfesta, ki jo je pripravilo Bavarsko združenje v Berlinu. Nasmejana kanclerka je po pisanju nemških medijev z okoli 700 gosti nazdravila z velikim vrčem piva in požela bučen aplavz.
Medtem pa nemški Die Welt piše, da se je v Evropi končala vladavina Merklove. Njeno delo na evropskem prizorišču je doslej v veliki meri povezovalo tudi slabotno koalicijo na nemškem političnem parketu. Zdaj pa z ustanovitvijo ESM, ki naj bi delo začel že oktobra, in napovedanim kupovanjem evropskih obveznic s strani ECB reševanje krize prehaja iz rok Merklove na druge institucije. Predvsem pa v roke tistih, ki so nekoliko manj naklonjeni varčevanju, med njimi je tudi predsednik ECB Mario Draghi. Vendar se mu vseeno ne bodo mogli izogniti zaradi temeljnih določil o delovanju ESM.
Merklova bo tako izgubila še nekaj vpliva. Kljub temu je na političnem nivoju Unije še kar nekaj dela, še posebej po včerajšnjih napovedih predsednika Evropske komisije Barrosa o ustanovitvi evropskega bančnega nadzornika in razvoju EU v smeri federacije držav. Bo pa njeno delo zdaj nekoliko težje kot v preteklosti, menijo analitiki, saj aktualni francoski predsednik Francois Hollande, čeprav so njegove poteze veliko manj ostre, kot je napovedoval pred volitvami, Merklovi, za razliko od svojega predhodnika, ni v veliko pomoč.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.