Tujina

Anan: Zatiskali so si oči!

New York/London, 15. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Anan je Veliko Britanijo in ZDA obtožil, da je strmoglavljeni diktator Husein z njihovo pomočjo obogatel.

Kofi Anan trdi, da so si ZDA in Velika Britanija zatiskali oči, ko je Husein tihotapil orožje
Kofi Anan trdi, da so si ZDA in Velika Britanija zatiskali oči, ko je Husein tihotapil orožje FOTO: Reuters

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan je Veliko Britanijo in ZDA obtožil delne odgovornosti, da je strmoglavljeni iraški diktator Sadam Husein kljub embargu ZN obogatel z nezakonito prodajo nafte. Annan je na kolokviju na sedežu ZN v New Yorku dejal, da bi Američani in Britanci tihotapljenje iraške nafte lahko ustavili, a ga niso.

Tako je "Sadam Husein večino denarja dobil z nezakonito prodajo nafte izven programa Nafta za hrano, kar se je dogajalo pred očmi Američanov in Britancev." "Možno je, da so slednji vedeli, kaj se dogaja, a so se odločili, da bodo zatisnili oči pred tihotapljenjem v Jordanijo in Turčijo, ker sta bili zavezniški državi," je dejal Anan.

London in Washington sta navedbe zanikala

Program ZN Nafta za hrano je Iraku med letoma 1996 in 2003, v času sankcij ZN, omogočil prodajo določene količine nafte za nakup osnovnih potrebščin in zdravil za prebivalstvo. Izvajanje programa so nadzirali ZN.


ZDA so v času sankcij ZN v 90. letih prejšnjega stoletja imele v Perzijskem zalivu ladje, s katerimi naj bi preprečevali tihotapljenje iraške nafte. V tem času je bil Washington leta tarča obtožb, da je pogosto "pogledal na drugo stran", medtem ko so nekatere sosede Iraka kovale dobičke s tihotapljenjem nafte iz Iraka. Tako so bile znane pošiljke v Turčijo in Jordanijo.

"Bistvena razlika je med tihotapljenjem nafte, ki se je dogajalo brez naše vednosti, in med zelo javnim dovoljenjem, ki so ga dobile nekatere države," je v odzivu na Ananove izjave dejal tiskovni predstavnik ameriške misije pri ZN Richard Grenell. Dodal je, da sta bila javnost in ameriški kongres s izjemami glede sankcij, ki sta jih bila deležna Jordanija in Turčija, seznanjena in da je bila odločitev sprejeta pred začetkom programa Nafta za hrano.

"Z obžalovanjem moram reči, da so navedbe, da je Velika Britanija zamižala pred tihotapljenjem iraške nafte v Jordanijo in Turčijo netočna in jo spodbija delovanje britanske vlade od zalivske vojne naprej," pa je v odzivu dejal britanski zunanji minister Jack Straw. Poudaril je, da je London ves čas deloval proti temu tihotapstvu, predvsem z zaseganjem tovrstnega tovora in da je vedno zahteval spoštovanje sankcij proti Iraku. "Uresničitev sankcij je bila odgovornost Iraka in vseh drugih članic ZN ter administracije svetovne organizacije. Ne spomnim se nobene intervencije pri Londonu zaradi vprašanja tihotapstva," je še dejal Straw.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10