Tujina

Anan s tajnim odposlancem

Aleksandrija/Berlin, 05. 09. 2006 12.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
B.M./STA/Reuters
Komentarji
0

Generalni sekretar ZN je izrazil optimizem glede odprave izraelske pomorske blokade Libanona.

Generalni sekretar Kofi Anan ostaja optimističen
Generalni sekretar Kofi Anan ostaja optimističen FOTO: Reuters

Kofi Anan je napovedal, da bo pooblastil tajnega odposlanca, ki naj bi dosegel dogovor o izpustitvi dveh izraelskih vojakov, ki so jih zajeli pripadniki libanonske islamistične stranke Hezbolah.

"Ne želim zbujati lažnega upanja, vendar upam, da bomo v naslednjih 48-urah prejeli pozitivne novice," je po pogovorih z Ananom povedal egiptovski predsednik Hosni Mubarak.

Mednarodne mirovne sile v Libanonu
Mednarodne mirovne sile v Libanonu FOTO: Reuters

Izraelski uradniki v odgovoru na pobudo generalnega sekretarja ZN menijo, da je Ananova vloga zagotovitev izpustitve vojakov, ne pa pogajanje z drugo stranjo. Hezbolah je pripravljen le na posredna pogajanja.

Libanonska vlada se je v ponedeljek odločila, da bo protestirala pri Varnostnem svetu Združenih narodov zaradi izraelske blokade in pozvala članice VS ZN, naj prisilijo Izrael, da bo blokado preklical. Vlada se je za protest odločila dva dni potem, ko so libanonski poslanci v parlamentu začeli protest proti izraelski blokadi bejrutskega letališča in libanonskih pristanišč.

V poskusu umora ranjen preiskovalec

V poskusu umora je bil danes na jugu Libanona ranjen policijski častnik, ki sodeluje v preiskavi umora bivšega libanonskega premiera Rafika Haririja, so sporočili varnostni viri. Častnik je sodeloval pri lanski aretaciji štirih prosirskih libanonskih generalov v Libanonu, ki so osumljeni vpletenosti v umor bivšega libanonskega premiera Rafika Haririja februarja lani. Napad se je sicer zgodil deset dni, preden naj bi glavni preiskovalec Serge Brammertz poročilo o ugotovitvah preiskave o umoru Haririja predstavil Varnostnemu svetu ZN.

V dosedanjih poročilih so ugotovili, da so bili v umor Haririja vpleteni visoki predstavniki sirske in libanonske varnostne službe. Te ugotovitve so pretresle libanonsko politiko, prispevale pa so tudi k umiku sirske vojske iz Libanona po 29 letih. Sirija sicer odločno zavrača vsakršno vpletenost v umor.

"Vlada se je odločila, da bo na VS ZN naslovila pritožbo zaradi nadaljevanja izraelske blokade in izraelske kršitve mednarodnih resolucij," je po zasedanju vlade dejal libanonski notranji minister Gazi Aridi. Libanonska vlada je hkrati pozvala članice VS ZN, naj obsodijo Izrael in ga prisilijo, da izpolni resolucijo 1701, je še dejal.

Sicer pa libanonska vlada soglaša z udeležbo nemške mornarice pri izvajanju nadzora nad tihotapljenjem orožja v to bližnjevzhodno državo. O tem je libanonska vlada glasovala v ponedeljek, nekaj dvomov o verodostojnost vladnega sklepa pa je kljub temu ostalo, saj naj bi se dva ministra islamistične stranke Hezbolah vzdržala oziroma glasovala proti.

"Vlada je sklenila, da bo Združene narode zaprosila glede možnosti napotitve nemških marincev," je povedal tiskovni predstavnik libanonske vlade. Zaprosilo je sicer povezano s predhodno odpravo izraelske pomorske blokade.

Nemška vlada je kot pogoj za sodelovanje v enotah Združenih narodov postavila soglasje libanonske vlade. Po zagotovilih kanclerke Angele Merkel bi lahko nemški marinci s fregatami, hitrimi čolni in iskalci min prispeli na libanonsko obalno območje z Libanonom v 17 dneh. Njihova naloga naj bi bila preprečevanje tihotapljenja orožja za oborožene milice Hezbolaha.

Izrael je blokado bejrutskega letališča in pristanišč razglasil dva dni po začetku spopadov med izraelsko vojsko in pripadniki Hezbolaha 12. julija. Izrael sicer zatrjuje, da resolucija o prekinitvi spopadov ne zahteva preklica blokade, dokler ne bo libanonska meja dovolj varna, da bo onemogočena dobava orožja za Hezbolah. Izrael si tudi prizadeva, da bi na libanonsko-sirijsko mejo namestili mednarodne mirovne sile ZN, vendar enote tega mandata nimajo.

Turški parlament odobril napotitev vojakov v Libanon

Turški parlament je, kljub ostrim nasprotovanjem in protestom, na današnji izredni seji odobril namestitev turških sil v okviru okrepljene misije ZN v Libanonu (UNIFIL). Napotitev turških vojakov v Libanon je podprlo 340 od 533 prisotnih poslancev, 192 jih je glasovalo proti, eden pa se je vzdržal.

Turčija bo tako v Libanon poslala pomorsko enoto, ki bo patruljirala po vzhodnem delu Sredozemskega morja, in kopenske sile, ki bodo pomagale pri usposabljanju libanonske vojake, zavezniškim državam pa bodo pomagale pri pomorskem in zračnem transportu. Sprejeti predlog predvideva enoletno namestitev, ni pa še jasno, koliko vojakov bo odšlo v Libanon, kot tudi ne, kdaj in kam. Po navedbah turškega zunanjega ministra Abdullaha Guela število vojakov verjetno ne bo preseglo tisoč.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.