Posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige Kofi Anan in sirski predsednik Bašar al Asad sta danes na pogovorih v Damasku dosegla dogovor o pristopu za končanje nasilja v Siriji.
"Odhajam iz Sirije, vendar bova dialog nadaljevala," je po srečanju povedal Anan. Pojasnil je, da na terenu ostaja njegova ekipa, ki bo nadaljevala dialog z vlado in drugimi pomembnimi akterji v Siriji. Vsebine dogovora s sirskim predsednikom ni razkril, je pa napovedal, da ga bo posredoval tudi nasprotnikom sirskega režima.
Po navedbah sirskih oblasti se je Anan nato sešel s sirskim zunanjim ministrom Validom al Mualemom. Tiskovni predstavnik sirskega zunanjega ministrstva je na spletnem družbenem omrežju Twitter zapisal, da je sirska stran Ananu na obeh srečanjih zatrdila, da bo spoštovala njegov mirovni načrt v šestih točkah in izrazila upanje, da si bo za to prizadevala tudi sirska opozicija.
Ananov načrt poleg končanja nasilja predvideva politični dialog, dostavo humanitarne pomoči na območja, ki jih je 16 mesecev trajajoči konflikt v državi najbolj prizadel, končanje nezakonitih pridržanj, prosto gibanje za novinarje ter svobodo združevanja in pravico do mirnih protestov. Anan je nedavno priznal, da njegov načrt ni uspešen, in ocenil, da tudi v prihodnje ni velikih možnosti za njegov uspeh.
Anan je iz Damaska odpotoval v Teheran, kjer naj bi se s tamkajšnjimi predstavniki pogovarjal o Siriji. Že večkrat se je zavzel za večjo vlogo Irana v mednarodnih pogovorih o Siriji. Meni namreč, da bi sosednja država in ena glavnih zaveznic Sirije lahko vplivala na sirski režim.
Kilo: Možnosti za dialog z al Asadom ni
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je v Moskvi sprejel enega pomembnejših predstavnikov sirske opozicije Michela Kila. Ta je Rusijo pozval, naj prispeva k "stabilizaciji razmer" v Siriji. "Sirija je postala prizorišče mednarodnega konflikta. Kot predstavniki demokratičnih sil menimo, da je tudi v interesu Rusije, da se razmere stabilizirajo."
Lavrov je povedal, da je Rusija ena redkih, če ne celo edina država, ki v prizadevanjih za uresničevanje Ananovega mirovnega načrta aktivno sodeluje tako s sirskim režimom kot s tamkajšnjo opozicijo. Izpostavil je še cilj Rusije, da bi razdeljeno opozicijo prepričali v dialog s predsednikom al Asadom.
Kilo je sicer dejal, da zaradi nasilja v državi ne vidi nobene možnosti za dialog z al Asadom in vztrajal, da bi moral sirski predsednik odstopiti s položaja. Za njegovega naslednika pa je predlagal nekdanjega visokega častnika sirske vojske in tesnega al Asadovega sodelavca Munafa Tlasa, ki je nedavno dezertiral.
Putin svari Zahod
Ruski predsednik Vladimir Putin pa je posvaril Zahod pred vojaškim posredovanjem v Siriji. Namesto da bi predsednika al Asada strmoglavili z "demokracijo raket in bomb", bi morali strani v Siriji spodbuditi k pogajanjem in mirni politični rešitvi, je dejal v nagovoru ruskim diplomatom v Moskvi. Kot je dodal, je samo na ta način mogoče dolgoročno urediti razmere v državi.
Putin je ob tem zahodnim državam očital, da pod pretvezo "t. i. humanitarnih operacij" kršijo mednarodno pravo. Menil je še, da je za vse operacije v Siriji nujna privolitev Varnostnega sveta ZN, kjer pa ima Rusija, ena glavnih zaveznic sirskega režima, pravico veta. Zatrdil je, da bo Rusija še naprej "zavzeto branila načela ustanovne listine ZN".
Zahodne države, med njimi predvsem ZDA, po drugi strani Rusiji očitajo, da sirskemu režimu dobavlja vojaške helikopterje. Namestnik ruske agencije za vojaško in tehnično sodelovanje Vjačeslav Cirkaln je te navedbe znova zavrnil in ponovil stališče Moskve, da je Rusija doslej sirsko vojsko oskrbovala z rezervnimi deli in pomagala pri popravilu orožja, ki ga je Siriji prodala pred časom.
Cirkaln je še zatrdil, da Rusija ne bo sklepala novih pogodb o prodaji orožja Siriji, dokler se razmere v državi ne bodo umirile, bo pa dobavila material, za katerega se je s Sirijo že dogovorila. Zavrnil je tudi navedbe, da Rusija dobavlja orožje sirski opoziciji. Po njegovih besedah Rusija ne dela ničesar, kar bi lahko dodatno poslabšalo razmere v Siriji, temveč si z vsemi močni prizadeva, da bi jih izboljšala.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.