
Nobelovo nagrado za ekonomijo so prejeli Američani Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen in Robert J. Shiller. Prejeli so jo za ''empirične analize cen premoženja,'' ki je bila koristna predvsem pri analizi finančnih trgov.
Trojica je po mnenju akademije "postavila temelje za aktualno razumevanje cen premoženja". "Razumevanje deloma temelji na nihanju tveganj in odnosu do njih, deloma pa na vedenjskih predsodkih in trenjih na trgu," so pojasnili.
Fama, ki slovi predvsem kot oče hipoteze učinkovitega trga, je s sodelavcem Kennethom Frenchom oblikoval trifaktorski model ocenjevanja premoženja, ki vlagateljem pomaga oceniti cene na trgu bolj natančno kot tradicionalni model.
Hansen, dobro znan makroekonomist, je razvil statistično metodo za testiranje teorij ocenjevanja premoženja. Pri tem se je osredotočil predvsem na povezavo med finančnim in realnim gospodarstvom.
Schillerjevo delo se na drugi strani osredotoča na reakcije vlagateljev na nihanja tečajev delnic in dividend podjetij. Ekonomist je v širši javnosti prepoznaven predvsem po svojem prispevku pri vzpostavitvi kazalca cen nepremičnin Case-Schiller in po opozorilih o presežnih cenah nepremičnin pred izbruhom finančne krize v letih 2007 in 2008.
Nobelovo nagrado za ekonomijo so začeli podeljevati leta 1969

Z njihovo razglasitvijo se je končal letošnji niz objav dobitnikov prestižnih nagrad, poimenovanih po izumitelju dinamita Alfredu Nobelu.
Nobelova nagrada za ekonomijo po tehnični plasti ni "prava" Nobelova nagrada, saj drugače od drugih petih – za medicino, fiziko, kemijo, književnost in mir – ni bila del izvirnega sklopa nagrad. Uradno se nagrada imenuje nagrada Sveriges Riksbank za ekonomijo v spomin na Alfreda Nobela.
Na pobudo švedske centralne banke so jo začeli podeljevati leta 1969. Od takrat so jo podelili 44-krat, nagrajencev pa je bilo skupaj 71.
Lani sta nagrado prejela Američana Alvin Roth in Lloyd Shapley za teorijo stabilne alokacije in prakse oblikovanja trga. Tudi leta 2011 sta jo prejela Američana, Thomas J. Sargent in Christopher A. Sims, ki sta razvila empirične metode za pojasnjevanje povezav med ukrepi ekonomske politike in gibanjem makroekonomskih kazalcev, kot so rast BDP, inflacija in brezposelnost.
Vse Nobelove nagrade bodo slavnostno podelili 10. decembra, na obletnico Nobelove smrti. Z izjemo najprestižnejše nagrade za mir, ki jo tradicionalno podelijo v Oslu in bo letos pripadla Organizaciji za prepoved kemičnega orožja (OPCW), jo bodo drugim petim nagrajencem kot vedno izročili v Stockholmu.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.