Senatorka slovenskih korenin Amy Klobuchar je kandidaturo za predsednico ZDA napovedala pred množico podpornikov, ki so se zbrali kljub snegu in mrazu.
"V času, ko moramo pozdraviti srce naše demokracije in obnoviti našo zavezanost skupnemu dobremu, stojim pred vami kot vnukinja rudarja, prva ženska, ki je bila izvoljena v ameriški senat iz zvezne države Minnesota, in oznanjam svojo kandidaturo za predsednico Združenih držav Amerike."
"Našemu narodu ne sme vladati kaos, temveč priložnosti," njene besede povzema The Huffington Post.
"Nimam politične mašinerije, nimam denarja, sem pa žilava," je dejala z odra skupaj z možem Johnom in hčerko Abigail in med drugim napovedala vrnitev ZDA k mednarodnim podnebnim sporazumom, boj za splošno zdravstveno varstvo vseh Američanov in imigracijsko reformo.
"Ima ogromno srce in veliko sočutja do drugih. Preveč je razdvojenosti v državi, potrebujemo nekoga, ki nas bo združil," je dejala Brenda Kivi, ki se je udeležila zborovanja.
'Izvoljiva' senatorka s klasično demokratsko politiko
58-letna Klobucharjeva stavi na svojo zmerno demokratsko politiko in priljubljenost na srednjem zahodu ZDA, ki ga morajo demokrati osvojiti, če se želijo prebiti v Belo hišo. O njeni kandidaturi se je tako ugibalo že dlje časa, saj številne ankete kažejo, da ima demokratska stranka z njo morda največ možnosti, da dobi nazaj regijo, ki jo je na volitvah 2016 presenetljivo osvojil Trump, piše STA.
Velja za 'izvoljivo', kar pomeni, da ni del bolj levega dela demokratske stranke, katerega neuradni vodja je demokratski predsedniški kandidat iz leta 2016 Bernie Sanders, v zadnjem času pa se je kot zvezda levega pola demokratov (in roko na srce, zvezda celotne demokratske stranke) pojavila novoizvoljena Alexandria Ocasio-Cortez. A pripadniki levega dela stranke, vsaj za zdaj, veljajo za neizvoljive proti republikanskemu kandidatu, saj naj bi odvrnili t. i. neodvisne volivce.
Predsedniške volitve bodo v ZDA potekale sicer leta 2020, a od začetka letošnjega leta so se v tekmo za demokratsko nominacijo podali že številni demokrati. Med drugim se bo morala Klobucharjeva pomeriti s priljubljenima Kamalo Harris in Elizabeth Warren, čeprav tej po škandalu s predniki indijanskih korenin priljubljenost pada.
Za najmočnejšega tekmeca bi se po napovedih lahko izkazal nekdanji ameriški podpredsednik Joe Biden, ki pa uradno kandidature (še) ni napovedal.
Po napovedih bo tekma za demokratsko nominacijo tako zelo natrpana, nekateri ameriški mediji predvidevajo, da bi se za nominacijo lahko potegovalo tudi 20 demokratov. A Klobucharjeva se že od samega začetka (ameriški mediji so skorajda že po zaprisegi Donalda Trumpa začeli ugibati, kdo se mu bo postavil po robu leta 2020 ter kdo ima največ možnosti za zmago) pojavlja na vrhu seznamov demokratskih kandidatov, ki imajo največ možnosti za osvojitev nominacije in posledično zmago. Glavno merilo za izbiro kandidata pa bo, kot kaže, kdo ima največ možnosti premagati Donalda Trumpa.
Kot pri skorajda vseh trenutnih demokratkah, ki so napovedale kandidaturo za predsednico, so se v zadnjem tednu v ameriških medijih pojavila namigovanja, da naj bi se Klobucharjeva nesramno vedla do svojih sodelavcev in podrejenih ter bila do njih (pre)zahtevna. A mnenje večine političnih analitikov glede namigovanj bi lahko strnili z besedami – 'če je to najhuje, kar lahko odkrijejo o njej, ji ne bo hudega'.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.