Ameriško ministrstvo za pravosodje je našlo dokaze o rasni diskriminaciji na policijski postaji v mestu Ferguson, ki se je v središču pozornosti znašlo, ko je belopolti policist Darren Wilson ustrelil 18-letnega Michaela Browna.
Po poročanju ameriških medijev naj bi preiskava razkrila, da policisti pri temnopoltih uporabljajo prekomerno silo. Poleg tega naj bi še razkrili, da temnopolte motoriste bolj pogosto ustavijo in preiščejo kot belopolte. Med drugim naj bi poročilo tudi razkrilo, da je manjša verjetnost, da bo sodnik zavrnil primer, v katerega je vpleten temnopolti posameznik. Uradno poročilo bodo predstavili v sredo.
Ferguson - simbol rasno razdeljenih v ZDA
Potem ko je velika porota odločila, da ne vloži obtožnice proti belemu policistu Darrenu Wilsonu, so ZDA zajeli protesti, ki so ponekod prerasli v izgrede. Wilson je sicer kasneje dal odpoved.
Dogajanje v Fergusonu je v ospredje ponovno potisnilo razpravo o diskriminaciji temnopoltega prebivalstva ter o človekovih pravicah. Ferguson, neizrazito, do sedaj neznano ameriško predmestje, je postal simbol rasno razdeljenih v ZDA.
Anketa televizije CNN je ugotovila, da je večina belcev po ZDA za to, da se policista oprosti, večina temnopoltih pa, da se ga obtoži vsaj za nekaj.
Velika porota je slišala dve nasprotujoči si različici tragedije. Policija trdi, da je Brown napadel 28-letnega policista, ko mu je ta ukazal naj se s prijateljem umakne z ulice na pločnik. Brown naj bi potem Wilsona napadel in mu skušal odvzeti pištolo. Druge priče dogodka pa pravijo, da je Brown bežal pred policistom in na koncu dvignil roke v zrak, vendar ga je Wilson vseeno ustrelil.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.