V internem poročilu ameriške obveščevalne službe piše, da talibani in Al Kaida ameriškim enotam načrtno prodajajo poceni heroin, zaradi česar ti postajajo zasvojeni in vse manj učinkoviti. Za dnevno dozo naj bi tako odšteli pičli dolar.
Poročilo še pojasnjuje, da omenjeni skupini v tem vidita svojo veliko priložnost, saj so ameriški in drugi vojaki Nata vpleteni v njihovi domovini v vse bolj nepriljubljen konflikt, poleg tega pa v svojem prostem času nimajo nobenih aktivnosti, zato dolgčas preprosto preganjajo prav z drogo. To sicer ni nič nenavadnega, saj je bilo v vietnamski vojni kar 20 odstotkov ameriških vojakov zasvojenih s skoraj čistim heroinom China White. Podobno je bilo z Rusi, ki so se v 80. letih prejšnjega stoletja bojevali v Afganistanu.
Ne gre pa samo za nagibanje tehtnice v konfliktu. Afganistanci, kjer pridelajo kar 90 odstotkov vsega opija na svetu, si namreč hočejo na ta način odpreti in zagotoviti nove trge za svojo drogo. Prav zaradi tega je tudi tako dostopen – po podatkih neimenovanih vojakov, ki služijo v Afganistanu, naj bi se heroin dalo kupiti v vsaki trgovini na tržnici prav ob vojaški bazi. Vojaki zanj zamenjujejo celo vojaško opremo, nože, čelade in jakne, ki jih potem lahko spet kupijo na tržnici.
Tihotapljenje kokaina in ekstazija v vojaških letalih
Ameriško vojsko sicer še vedno pretresa kar nekaj škandalov, povezanih z drogami. Leta 2005 so na primer štirje obveščevalci, ki bi morali kolumbijski vladi pomagati pri zasegu droge, na vojaškem letalu pretihotapili več kot 90 kilogramov kokaina v Teksas in Lousiano. Istega leta pa je tudi vojaški pilot v svojem letalu iz Nemčije v New York pretihotapil skoraj 300.000 tablet ekstazija. V zadnjih dveh letih so v Veliki Britaniji sodili devetim vojakom, ki so iz Iraka tihotapili orožje v zameno za droge.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.