Da naj bi Trump od ukrajinskega predsednika zahteval uvedbo preiskave proti Bidnu v telefonskem pogovoru, je razkril žvižgač, demokrati pa so za tem uvedli preiskavo pred ustavno obtožbo za odstavitev Trumpa.
Za Trumpa obremenjujoče je bilo predvsem pričanje vršilca dolžnosti ameriškega veleposlanika v Ukrajini Billa Taylorja, sicer dolgoletnega diplomata, ki je služil tako republikanskim kot demokratskim administracijam. Ta je v uvodni izjavi natančno opisal (tudi s kratkimi sporočili, e-maili in lastnimi zapiski, ki si jih je pisal med službovanjem v Ukrajini), kako je Trump pogojeval ameriško vojaško pomoč Ukrajini in obisk Zelenskega v Beli hiši s preiskavo proti Trumpovih političnim nasprotnikom.
Kmalu po prihodu v Kijev je Taylor opazil, da "odnos z Ukrajino temeljno spodkopava neobičajni, neuradni kanal ameriške politike ter zadrževanje pomembne varnostne pomoči zaradi notranjepolitičnih razlogov". Ta neuradni kanal, ki naj bi potekal ob uradnem, naj bi vodili kar Trumpov zasebni odvetnik Rudy Giuliani, minister za energetiko v odhodu Rick Perry in ameriški veleposlanik pri EU Gordon Sondland. Trump pa naj bi od ukrajinskega predsednika jasno zahteval, da javno, pred očmi svetovne javnosti, oznani začetek ukrajinske preiskave proti Bidnu in njegovemu sinu Hunterju zaradi domnevne korupcije v Ukrajini.
Sondland naj bi po pričevanju Taylorja med drugim sam dejal, da je vse odvisno od takšne izjave, tudi varnostna pomoč. In prav to je glavno vprašanje, ki si ga zastavljajo Američani in kar poskušajo dokazati demokrati v kongresu – da je Trump pogojeval ameriško pomoč v zameno za podatke o političnem nasprotniku oziroma da je šlo za t. i. guid pro quo.
Če je Sondland sprva to zanikal, je zdaj v popravljenem pričevanju priznal, da se spominja, da je "ukrajinskemu uradniku dejal, da je ameriška vojaška pomoč verjetno odvisna od politične preiskave, ki jo zahteva Trump". Po novem se spominja pogovora z Andrijem Jermakom, svetovalcem ukrajinskega predsednika, ki naj bi potekal 1. septembra: "Spomnim se pogovora z g. Jermakom, v katerem sem dejal, da obnovitve ameriške pomoči verjetno ne bo, dokler Ukrajina ne bo javno podala izjave o protikorupcijski preiskavi, o kateri smo govorili več tednov."
Sondland je med drugim priznal, da je Trump 23. maja ponavljal, kako katastrofalna je Ukrajina in da so Ukrajinci slabi ljudje, ki so ga hoteli uničiti. Sondland je potrdil, da je Trump skupaj z odvetnikom Rudyjem Giulianijem vztrajal, da so se v ameriške predsedniške volitve leta 2016 vpletali Ukrajinci na strani demokratov, ne Rusi na strani Trumpa.
Vse to je bilo do zdaj znano iz zaslišanj drugih državnih uradnikov ZDA. Razvidno je tudi iz prepisa telefonskega pogovora med Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, zaradi katerega se je začela preiskava pred ustavno obtožbo. Trump je po telefonu Zelenskemu, ki je želel pomoč, dejal, da hoče najprej od njega uslugo – preiskavo Bidna in ukrajinskega vpletanja v ameriške volitve.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.