Tujina

Ameriški taliban doma

Washington, 23. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Johna Walkerja Lindha, dvajsetletnega Američana, ki se je pridružil talibanom, so iz vojaškega oporišča v Kandaharju prepeljali v ZDA. Zaradi sodelovanja s teroristično organizacijo Al Kaida mu bodo sodili pred zveznim sodiščem v Virginiji.

Walker bo stopil pred sodnika že jutri ob 9. uri po lokalnem času. Obtožnica ga med drugim bremeni, da je podpiral Al Kaido, čeprav je vedel, da načrtuje napade na ameriške cilje. Najverjetneje ga čaka dosmrtna kazen.

Walker, ki se je preimenoval v Abdula Hamida, so ameriški vojaki zajeli v utrdbi blizu mesta Mazar-i-Šarif na severu Afganistana, med krvavim uporom tam zaprtih talibanskih ujetnikov. Agent CIA Johny »Mike« Span, ki je bil v omenjenem uporu ubit, je pred tem med drugimi zasliševal tudi Walkerja. Walker trdi, da v uporu ni sodeloval. Ameriške oblasti se dolgo časa niso mogle odločiti, kaj naj z njim storijo, razdeljeno pa je tudi javno mnenje. Njegova starša sta prek medijev pozivala, naj se ga usmilijo in ga ne usmrtijo, in celo ameriški predsednik George Bush je izjavljal, da gre najverjetneje za zmedenega mladeniča.

Walker se je spreobrnil v islam pri 16. letih. Potem, ko se je v Jemenu naučil arabščino, je odpotoval v Pakistan. Tam se je izuril v vojaških veščinah v enem od taborišč, ki ga je vodila militantna skupina dejavna na konfliktnem območju Kašmir. Pozneje se je odločil, da se pridruži talibanskemu džihadu, in opravil še sedemtedensko usposabljanje v enem od taborišč Al Kaide v Afganistanu, kjer naj bi se tudi osebno srečal s Osamo bin Ladnom.

Javnost se sprašuje, zakaj ga niso prepeljali v zapore v vojaški bazi na Kubi. Namigov in opozoril, da zaporniki v Guantanamu bivajo v nevzdržnih razmerah je vse več.

Rumsfeld je sicer začasno, zaradi prezasedenosti, ustavil premestitve na Kubo. Borci za človekove pravice iz Los Angelesa od vlade zahtevajo, da morajo spornim zapornikom omogočiti pošteno sojenje. Doslej so namreč oblasti uradno obtožile samo Walkerja. Zato so ravnanje ameriške vlade označili za srednjeveško.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.