Že včeraj so Sloveniji vse najboljše zaželeli predsedniki štirih sosednjih držav, čestitke iz tujine pa prihajajo tudi danes.
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je v imenu predsednika ZDA Baracka Obame in ameriškega ljudstva v petek Sloveniji čestitala ob dnevu državnosti. Clintonova je poudarila, da ZDA na ta poseben dan stojijo ob strani Slovencem kot partner in prijatelj, ki je zavezan k svetlejši prihodnosti obeh narodov.
Clintonova je ob tem še dodala, da se je Slovenija leta 1991 soočala z nezanesljivo prihodnostjo, v 20 letih pa postala vzor za regijo in s preobrazbo v živahno in demokratično družbo naredila vtis na sosede in ves svet.
"Slovenija, ki se je kot prva država iz nekdanje Jugoslavije pridružila EU in zvezi Nato, je postala gonilo pozitivnih sprememb na Balkanu. Slovenija po svetu, naj si bo v Gazi ali Afganistanu, zagovarja demokracijo in promovira svoboščine, ki jih naši državi cenita," je še dejala ameriška državna sekretarka.
Čestitke iz avstrijske Koroške
Sloveniji je danes ob 20. obletnici samostojnosti čestital tudi deželni glavar avstrijske Koroške Gerhard Dörfler. "Kot dober sosed se veselim uspešnega razvoja Slovenije v minulih 20 letih po razglasitvi samostojnosti 25. junija 1991 in k temu iskreno čestitam," je v današnjem sporočilu za javnost zapisal Dörfler.
"To, da nam je leta 2011 uspelo tudi doseči rešitev vprašanja postavitve dvojezičnih krajevnih napisov na avstrijskem Koroškem, lahko v letošnjem letu razumemo hkrati kot nov temelj za dobro in uspešno sodelovanje pod geslom Brez meja. S posebnim veseljem sprejemam tudi napoved slovenskega predsednika Danila Türka o izboljšanju položaja nemškogovoreče manjšine v Sloveniji. S tem tudi naš sosed daje pomemben signal za dokončno sosedsko spravo," je še zapisal deželni glavar avstrijske Koroške.
Slovenci iz Clevelanda zaslužni za obrat ameriške politike do samostojnosti Slovenije
V Clevelandu, ki velja za največje slovensko mesto zunaj Slovenije, se vse od četrtka vrstijo proslave ob 20. obletnici slovenskega dneva državnosti, ki se jih udeležujeta tudi minister za Slovence v zamejstvu po svetu Boštjan Žekš in ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli.
"Vsi vemo, da Amerika ob osamosvajanju ni bila ravno na naši strani. Naši ljudje tukaj so se izjemno trudili, da se uradna politika spremeni. Zbirali so podpise, ljudje, kot je Edi Gobec in drugi, so dan in noč pošiljali fakse ter telefonirali zveznim predstavnikom v Washington in to je pomagalo, da nas je potem Amerika leta 1992 priznala," je dejal generalni konzul Slovenije v Clevelandu Jure Žmauc.
V rotundi mestnega sveta so o Sloveniji, odnosih med državama in prispevku Slovencev ameriški družbi poleg Žekša, veleposlanika Romana Kirna in Žmauca spregovorili tudi Ken Yuko v imenu državnega kongresa Ohia, župan Clevelanda Frank Jackson, ki je sporočil, da bodo odslej 25. junij posebej obeležili vsako leto kot slovenski dan.
Govoril je tudi George Brown, predstavnik republikanskega senatorja iz Ohia Roba Portmana, ki je skupaj z demokratom iz Iowe Tomom Harkinom v zveznem senatu v Washingtonu predlagal resolucijo za čestitke ob slovenskem prazniku. Resolucija je bila potrjena soglasno in med drugim poudarja pomen zavezništva med državama ter izpostavlja dosežke Slovenije v 20 letih samostojnosti.
V okvir praznovanja spada tudi koncert slovenskega jazz zbora Perpetuum Jazzile v ponedeljek in torek v dvorani državne univerze Clevelanda.
Slovesno tudi v Betlehemu
S slovesnim dvigom zastav ZDA in Slovenije pred mestno hišo so slovenski izseljenci in njihovi potomci iz Bethlehema v Pensilvaniji proslavili 20. obletnico slovenske samostojnosti kot 15. obletnico pobratenja z mestom Murska Sobota.
Proslavo pred mestno hišo nekdanje železarske prestolnice ZDA je v četrtek vodil predsednik Združenja pobratenih mest Eugene Novak, slavnostna govornica pa je bila predstavnica veleposlaništva v Washingtonu Maša Šiftar de Arzu.
Prisotne, ki so se pozneje odpravili na sprejem v Slovenski dom, je pozdravil predsednik mestnega sveta Robert Donchez, pozdrave župana Johna Callahana z razglasitvijo Slovenskega dneva v Bethlehemu pa je prenesel Dennis Reichard. Praznik so pozdravili tudi v državnem senatu Pensilvanije.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.