V Turčijo je davi prispelo skoraj 500 aktivistov, ki so jih zajele izraelske sile ob ponedeljkovem napadu na humanitarni konvoj za Gazo. Aktiviste, ki jih Izraelci označujejo kot podpornike terorizma, je na letališču v Carigradu pričakala množica okoli tisoč ljudi, ki so vzklikali protiizraelska gesla in vpili: "Bog je velik!"
Letala so v Carigrad pripeljala tudi trupla devetih aktivistov, ki so jih izraelski komandosi v ponedeljkovem napadu ubili. Po poročanju turške tiskovne agencije Anatolija je med mrtvimi osem turških in ameriški državljan. Njihovo identiteto so dokončno ugotovili med obdukcijo na forenzičnem inštitutu v Carigradu, kamor so trupla pripeljali zgodaj davi. Obdukcija je tudi pokazala, da so vsi umrli zaradi strelnih ran, eden med ubitimi pa je bil ustreljen od blizu. Dokončne okoliščine smrti aktivistov bodo znane po balistični preiskavi, ki bo po poročanju Anatolije zahtevala kakšen mesec.
Na forenzičnem inštitutu so pregledali tudi vse ostale aktiviste, ki so se vrnili. Zbrati hočejo namreč dokaze, ki bi prišli v poštev ob morebitni tožbi Izraela.
'Zaseženo orožje vrgli v vodo'
Aktivisti, ki niso želeli povedati svojih imen, so ob prihodu v Turčijo dejali, da jih je osupnila brutalnost izraelskih komandosov, ki so zavzeli ladje v konvoju.
Vodja islamske humanitarne skupine, ki je organizirala humanitarni konvoj za Gazo, Bulent Yildirim je ob tem povedal, da so nekateri aktivisti napadli izraelske vojake, ki so prišli na ladjo, v samoobrambi. Zasegli naj bi tudi nekaj njihovega orožja, ki pa so ga vrgli v vodo. Vojake so po njegovih besedah napadali s stoli in palicami. "Tudi če bi uporabili orožje, bi bila to legitimna samoobramba," je še dejal Yildirim in predlagal organizacijo še večjega konvoja, če Izrael ne bo umaknil blokade Gaze.
Aktiviste je na letališču v Carigradu pričakal tudi vršilec dolžnosti premierja Bulent Arinc. "Soočili so se z barbarstvom in zatiranjem, a vrnili so se ponosni," je dejal ob njihovem prihodu.
Vrnili so se tudi grški aktivisti
V Atenah pa je zgodaj zjutraj pristalo grško vojaško transportno letalo s 35 aktivisti, ki so jih Izraelci izpustili iz pripora. Večina od njih je Grkov, trije so Francozi, eden pa Američan. Izraelske sile so šest grških aktivistov izpustile že v sredo.
Na letališču je aktiviste pričakal grški zunanji minister Dimitris Drucas, zbralo pa se je tudi nekaj protiizraelskih demonstrantov.
'Kontraproduktivno, nevzdržno in napačno'
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je medtem možnost umika blokade odločno zavrnil z argumentom, da ta preprečuje Hamasu napad na Izrael. Kritike z vsega sveta ob zadnjih dogodkih je označil za 'hinavščino'. "To ni bila ladja ljubezni," je dejal v poslanici državljanom. "To je bila ladja sovraštva."
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon pa je že v sredo Izrael vnovič pozval, naj takoj odpravi blokado območja Gaze. Kot je dejal, je problem, ki je sprožil ponedeljkov incident, prav dolgotrajno izraelsko obleganje Gaze, ki je "kontraproduktivno, nevzdržno in napačno".
Oglasil se je tudi ameriški podpredsednik Joe Biden, ki je podprl ravnanje Izraela. Po njegovem mnenju ima država 'absolutno' pravico braniti svoje varnostne interese. "Izrael lahko z vso pravico reče, 'Ne vemo, kaj je na tej ladji, mogoče hočejo raketirati naš narod'," je dejal Biden.
Ameriškemu predsedniku Baracku Obami se je sicer pridružil pri stališču, da bi moral Izrael omiliti blokado iz humanitarnih razlogov in sprožiti preiskavo incidenta. Poudaril pa je tudi, da razume zaskrbljenost Izraela. "S tem ko ves svet pritiska na Izrael, da ta spusti dobrine v Gazo, kjer bi pomagale običajnim ljudem, kaj se zgodi?" se sprašuje. "Hamas bo to zasegel, spravil v svoja skladišča, prodal vse."
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.