Predlog zakona sedaj roma na mizo predsednika ZDA Baracka Obame, ki bo moral sprejeti kritično odločitev. Obama je predlogu doslej nasprotoval, ker bo glavna tarča tožb zavezniška država Savdska Arabija, iz katere je prišlo 15 od 19 teroristov 11. septembra. ZDA so potem leta 2001 napadle Afganistan, kjer se je skrival vodja mreže Osama bin Laden, leta 2003 pa še Irak, ki z napadom ni imel zveze.
Obama lahko vloži veto, vendar pa ga bo kongres zlahka presegel in predsednika prisilil v podpis. Na drugi strani je pritisk iz Savdske Arabije, ki med drugim grozi, da bo kraljevina razprodala svoje premoženje v ZDA.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest je maja zadrego administracije prikazal na drugačen način. Dejal je, da predlog zakona spreminja mednarodni zakon glede imunitete držav in Obama se boji, da bodo potem ZDA na podoben način izpostavljene nevarnosti tožb v tujini.
Po sedaj veljavni zakonodaji ZDA se lahko tožbe žrtev terorističnih napadov vlagajo le proti državam, ki jih ima State Department na svojem seznamu podpornic terorizma. Savdska Arabija to uradno ni. Nesojeni 20. napadalec 11. septembra Zacarias Moussaoui, ki so ga obsodili na dosmrtni zapor, je preiskovalcem dejal, da je Al Kaida od savdske kraljeve družine v 90. letih prejšnjega stoletja dobila več milijonov dolarjev.
Obamova administracija je sredi julija objavila dotlej zaupnih 28 strani poročila preiskovalne komisije napadov 11. septembra, ki so pokazale, da je Washington preiskoval morebitne povezave med napadi in Savdsko Arabijo, vendar razen številnih sumov ni našel nič oprijemljivega.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.