Ameriškega zdravnika Kenta Brantlyja, ki je okužen z ebolo iz liberijske Monrovije odšel na zdravljenje v ZDA, so odpustili iz bolnišnice. Zdravili so ga s poskusnim ameriškim zdravilom ZMapp, je sporočila organizacija Samaritan's Purse, prek katere je deloval v Liberiji.
''Današnji dan je čudežen,'' je dejal Brantly, ki je vzhičen, da je živ in zdrav in da se vrača k svoji družini. Da je ozdravljen in da se lahko vrne k družini, do zdaj je bil v kranteni, je potrdil tudi zdravnik Bruce Ribner.
“Resnično sem navdušen nad pogumom zdravnika Brantlyja, ki se je ob pomoči strokovnega bolnišničnega osebja boril s to hudo boleznijo,” je v izjavi za javnost dejal predstavnik samaritanske organizacije Franklin Graham.
Ameriški mediji navajajo, da je ta teden bolnišnico že zapustila tudi Nancy Writebol, ki je prav tako delovala v Liberiji. Po navedbah organizacije Samaritan's Purse se je njeno stanje izboljšalo v eni uri, potem ko je dobila serum, ni pa jasno, če gre za neposredne povezave.
Iz družbe Mapp so istočasno sporočili, da so zaloge omenjenega poskusnega zdravila, ki so ga poslali tudi na zahod Afrike, pošle.
Že več kot 1300 žrtev
Svetovna zdravstvena organizacija je sicer včeraj sporočila, da se je do zdaj s smrtonosnim virusom ebole okužilo že 2473 oseb. Od izbruha je umrlo že najmanj 1350 ljudi. Ebola se je sicer pojavila v začetku leta v Gvineji in se najprej razširila v Liberijo, nato pa še na vzhod Sierre Leone.
Samo med minulo nedeljo in ponedeljkom so v Gvineji, Liberiji, Nigeriji in Sierri Leone zabeležili 221 primerov okužbe z ebolo ter 106 smrtnih primerov. Dejanske številke naj bi bile v resnici precej višje. Bolezen je najhuje prizadela Liberijo, kjer so do minulega ponedeljka našteli 972 od skupno 2473 primerov okužbe, umrlo je 576 ljudi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V Liberiji policija streljala na protestnike v karanteni
Iz liberijske prestolnice poročajo o streljanju na protestnike, ki naj bi želeli prodreti iz območja karantene. Policisti naj bi pri tem uporabili prave naboje, uporabili pa so tudi solzivec. Priče trdijo, da so bile v spopadih ranjene najmanj štiri osebe. Protesti so se pričeli, ko so oblasti v predelu Monrovije, kjer je bila vzpostavljena karantena, v torek razglasile policijsko uro.
Epidemija bo po oceni WHO trajala še nekaj mesecev. Poleg tega se je v primeru širitve v Nigerijo izkazalo, da lahko izjemno nevaren virus prek okuženih potnikov na letalu pride v "vsako mesto z mednarodnim letališčem", je v sredo objavljenem članku v ameriški strokovni reviji New England Journal of Medicine zapisala direktorica WHO Margaret Chan.
Največji problem v boju proti izbruhu ebole v najhuje prizadetih Gvineji, Liberiji in Sierri Leone je po njenih besedah mogoče strniti v eni besedi - revščina. V teh državah pride le eden ali dva zdravnika na 100.000 prebivalcev. Poleg tega so bili v večletnih konfliktih močno načeti njihovi zdravstveni sistemi.
Južnoafriška republika je danes razglasila "popolno prepoved vstopa potnikov iz teh visoko tveganih držav, ki niso državljani Južnoafriške republike". Južnoafričani, ki se bodo vračali iz teh območij, pa bodo deležni strogega opazovanja, navaja sporočilo ministrstva za zdravje. Oblasti so prav tako prepovedale nenujna potovanja v države z visoko stopnjo okuženosti z virusom ebole.
V Južnoafriški republiki zaenkrat niso zabeležili nobenega primera okužbe, v dveh primerih pa so sum ovrgli, saj sta bili obe osebi na testiranju negativni.
Kaj je ebola?
Virus ebola se med ljudmi prenaša preko stika s krvjo in drugimi telesnimi tekočinami in izločki, bolnika ali okuženih živali, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Za naravne gostitelje virusa ebole se smatrajo rastlinojedi netopirji, ki prenašajo okužbo na divje živali, predvsem primate. Okužba se na človeka prenese preko stika z mrtvimi ali bolnimi divjimi živalmi (šimpanzi, gorile, opice ...). Med ljudmi se okužba prenaša z neposrednim stikom skozi poškodovano kožo ali sluznico s krvjo in drugimi telesnimi tekočinami bolnikov ali z neposrednim stikom s predmeti, ki so okuženi s temi izločki. Človek postane kužen, ko se pojavijo prvi bolezenski znaki in njihova kri in izločki vsebujejo virus. Dokler je človek brez simptomov, ni kužen.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.