V zadnjih dneh se je ugibalo, kakšno kazen bodo severnokorejski sodniki prisodili 44-letnemu ameriškemu državljanu Kennethu Baeju. Nekateri so se bali, da bi ga lahko obsodili na dosmrtno zaporno kazen, državna tiskovna agencija KCNA pa je danes sporočila, da so Baeja obsodili na 15 let prisilnega dela. V pojasnilu so dodali, da je Bae, sicer južnokorejskih korenin, priznal kazniva dejanja, za katera je bil obtožen. In za kaj so ga obtožili? Da je koval zaroto proti oblastem v Pjongjangu.
Baeja, kot rečeno ameriškega državljana korejskih korenin, so prijeli novembra lani v mestu Rason, posebni gospodarski coni na meji s Kitajsko. Tam naj bi se nahajal v vlogi turističnega vodnika, a oblasti pod taktirko novopečenega voditelja Kim Džong Una temu tega niso verjele. Po poročanju južnokorejskega časnika Kookmin Ilbo naj bi severnokorejske oblasti zmotil njegov računalnik, na katerem naj bi imel domnevno sporne podatke, kar je zelo raztegljiva in nedoločljiva kategorija.
Ameriške oblasti so v ponedeljek sogovornike v Pjongjangu zaprosile, naj Baeja izpustijo, saj ni zakrivil očitanih mu dejanj.
V Severni Koreji so v zadnjih letih aretirali več ameriških državljanov, večinoma novinarjev ali posameznikov, ki so jih obtožili, da širijo krščansko vero. V vseh primerih so posredovali visoki ameriški diplomati in se uspešno dogovorili, da so njihove državljane izpustili. Med drugim sta posredovala nekdanja predsednika Bill Clinton in Jimmy Carter, leta 2009 pa je s Korejci "barantala" sedanja ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton.
Tudi tokrat politični analitiki menijo, da bi lahko Kim Džong Un obtoženega in zdaj obsojenega ameriškega državljana uporabil kot adut v pogovorih z ZDA.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.