Tujina

Ameriške volitve: Lahko zmaga kandidat, ki prejme manj glasov volivcev

Washington, 07. 11. 2016 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Se še spomnite leta 2000, ko je republikanec Bush premagal demokrata Gora po številu elektorskih glasov, čeprav je zanj glasovalo okoli pol milijona manj volivcev? Kako je to mogoče in na kakšnih temeljih stoji ameriški volilni sistem? Zadnja anketa je pokazala, da le skromnih 43 odstotkov ameriških volivcev verjame v poštenost volilnega in političnega sistema, kar 57 odstotkov pa jih meni, da njihov glas ne bo štel.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Kako Američani izvolijo predsednika?
    01:47
    Iz 24UR: Kako Američani izvolijo predsednika?
  • Iz 24UR: Volitve bomo spremljali celo noč
    02:17
    Iz 24UR: Volitve bomo spremljali celo noč
Vsaka zvezna država ima pravico do toliko elektorjev, do kolikor predstavnikov je upravičena v zveznem kongresu, vendar ne manj kot treh. Dva glasova vsaka država dobi na račun dveh senatorjev, k temu pa se prišteje število njenih članov predstavniškega doma, ki je odvisno od števila prebivalcev države.

Poseben primer je prestolnica Washington oziroma Okrožje Kolumbija, ki ima v zveznem predstavniškem domu le enega člana brez pravice do glasovanja, na predsedniških volitvah pa ima tri elektorske glasove. Toliko jih imajo še Aljaska, Delaware, Montana, Severna in Južna Dakota, Vermont in Wyoming.

Število elektorjev v posameznih državah prilagodijo vsakih deset let po štetju prebivalstva. Zadnjič so ga opravili leta 2010 in na ta način so od volitev leta 2008 nekatere države pridobile, nekatere pa izgubile elektorske glasove.

Med večjimi se je tako okrepila teža Teksasa in Floride, zmanjšala pa New Yorka, Pensilvanije in Illinoisa. Največ elektorjev ima sicer Kalifornija - 55, sledijo Teksas z 38, ki je glede na leto 2008 pridobil štiri elektorske glasove, New York in Florida s po 29 ter Illinois in Pensilvanija s po 20 elektorji.

8. november trka na vrata. Ameriške volitve so izredno pomemben dogodek za ves svet, saj predsednik ZDA velja za eno najmočnejših oseb na svetu. Je vrhovni poveljnik ameriške vojske, ki vodi najmočnejšo vojaško silo na planetu, ima dostop do največjega arzenala jedrskega orožja, hkrati pa usmerja tudi največje gospodarstvo med državami sveta. Kdo bo držal prst nad rdečim stikalom jedrskega arzenala, je torej še kako pomembno za vse nas.

Ameriški volivci so torej pred pomembno in odgovorno nalogo. Izvolili bodo delegate oz. elektorje, ki bodo nato formalno odločili volitve. Kandidat za zmago potrebuje glasove najmanj 270 od skupno 538 članov kolegija elektorjev, ameriške zvezne države pa imajo različno število elektorjev.

Volilni sistem je večinski. To pomeni, da kandidat, ki zmaga v posamezni zvezni državi, pobere vse njene elektorske glasove. Izmed 50 zveznih držav sta izjemi le Nebraska in Maine, ki elektorske glasove podeljujeta glede na rezultate po kongresnih okrožjih in ne kot država v celoti.

Kaj če vsak kandidat dobi polovico glasov?

Če vsak kandidat dobi po 269 elektorskih glasov, zmagovalca odloči zvezni kongres. Predsednika ZDA bi izmed obeh kandidatov izbral predstavniški dom, pri čemer bi imela vsaka državna delegacija le po en glas, za izvolitev pa bi bila potrebna navadna večina, torej 26 od 50 glasov. Podpredsednika ZDA pa bi izbral senat, kjer bi bila potrebna dvotretjinska večina.

Lahko zmaga kandidat, ki prejme manj glasov volivcev

V sistemu so tudi pomanjkljivosti, kot je na primer ta, da lahko zmaga kandidat, ki prejme manj ljudskih glasov. To se je nazadnje zgodilo leta 2000, ko je republikanec George Bush premagal demokrata Ala Gora po številu elektorskih glasov, čeprav je zanj glasovalo okoli pol milijona manj volivcev. Takratne predsedniške volitve so se končale šele po mesecu dni ponovnega preštevanja glasov in sodnih bojev, ki jih je prekinilo vrhovno sodišče ZDA s podelitvijo zmage Bushu.

Pomembno je tudi, da kandidat dobi večino vsaj v enem od obeh domov kongresa

Ameriške ankete že dalj časa kažejo na zmago Hillary Clinton (zadnja je sicer pokazala, da se je tehtnica prevesila v prid Donaldu Trumpu), a bo težko vladala, če njena stranka ne bo prevzela večine vsaj v enem od obeh domov kongresa. Glede na ankete imajo demokrati možnosti le za osvojitev senata.

Spomnimo namreč, da bodo volivci tokrat volili tudi vseh 435 članov predstavniškega doma in 34 od skupaj sto članov senata. V predstavniškem domu zveznega kongresa je republikanska večina najbrž prevelika za spremembo oblasti. Republikanci imajo 247 sedežev, demokrati 188. Analitiki opozarjajo, da bo izredno težko prevzeti 30 sedežev.

Drugače je v tekmi za večino v senatu, ki potrjuje mednarodne pogodbe ter kandidate za vladne in sodne položaje. Tu bo demokratska večina skoraj nujna, če bo Clintonova želela imenovati ustreznega kandidata na vrhovno sodišče. Republikanci sicer branijo 24 od 34 sedežev, ki gredo pred volivce. Večina jih je varnih, tisti kandidati, ki so v nevarnosti, pa se ustrezno oddaljujejo od Trumpa, kar bi jim morda lahko pomagalo.

Nekateri so svoj glas oddali na predčasnih volitvah.
Nekateri so svoj glas oddali na predčasnih volitvah. FOTO: AP

Tradicionalno republikanske, demokratske in nihajoče države

Predsedniški kandidati največ pozornosti običajno namenijo državam, kjer se volilno telo včasih nagne na eno, včasih na drugo stran, in kjer običajno vse do zaključka volitev ni jasno, kakšen bo rezultat. Takšne države so tradicionalno Florida, Ohio, Georgia, Severna Karolina in Arizona.

Kdo lahko voli in kako lahko sistem izloči nekatere skupine?

Teoretično ima volilno pravico vsak ameriški državljan, starejši od 18 let. A za sodelovanje na volitvah se je treba prej registrirati. Ponekod so ti postopki precej zapleteni, kar pomembno vpliva na dejansko volilno udeležbo. Konec oktobra je bilo registriranih okoli 150 milijonov volivcev, teoretično pa bi jih moralo biti okoli 220 milijonov.

Pravila se med posameznimi zveznimi državami v podrobnostih precej razlikujejo, načeloma pa se morajo volivci registrirati v okrajih, kjer stanujejo. Številne zvezne države pa so v registracijskem procesu postavile več zahtev - ne le identifikacije z osebnim dokumentom, ampak tudi preizkuse pismenosti in razumevanja besedila ter plačilo določenih taks in dajatev. Ta proces mnogim pogosto predstavlja previsoko oviro, da bi se odločili za registracijo.

V zadnjih letih se vse glasneje izpostavlja, da so nekatera pravila za registracijo volivcev dejansko diskriminatorna do določene rasne, etnične ali kake druge manjšine. Od leta 1965 je to z zakonom sicer prepovedano in uveden je bil zvezni nadzor, ki naj bi odpravil premajhno zastopanost določenih manjšin, a so vladajoči v posameznih zveznih državah našli nove in nove poti, da se je skrita diskriminacija nadaljevala.

Zaskrbljujoče nizka raven zaupanja volivcev v poštene volitve

Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je dejal, da bo izid volitev sprejel, ampak le v primeru, da bo zmagovalec on.

Če bo izid volitev vprašljiv, kar za Trumpa pomeni, če bo zmagala demokratka, si pridržuje pravico izpodbijanja veljavnosti volitev. Trump že nekaj tednov, odkar mu je začela podpora v anketah neusmiljeno padati, na zborovanjih svojim privržencem zatrjuje, da je igra nameščena v korist Clintonove.

Anketa PRRI ugotavlja tudi, da bo večina volivcev Clintonove ali Trumpa oddala svoj glas za kandidata samo zato, ker ne želi zmage drugega. Tako nepopularnih kandidatov hkrati na republikanski in demokratski strani ZDA v svoji sodobni zgodovini še niso imele. Trump je sicer malce bolj nepriljubljen od Clintonove in demokrati skušajo prednost svoje kandidatke v anketah izkoristiti tudi v boju za prevzem večine v kongresu.

Raziskave pa so pokazale, da njegove izjave o prirejeni igri niso tako daleč od razmišljanja nekaterih Američanov. Le 43 odstotkov ameriških volivcev (zadnja anketa Javnega inštituta za raziskave ver - PRRI) namreč verjame v poštenost volilnega in političnega sistema, kar 57 odstotkov pa jih meni, da njihov glas ne bo štel, ker politiko in volitve nadzirajo korporacije ter ljudje z denarjem in vplivom.

Okoli 41 odstotkov udeležencev ankete meni, da je velik problem zatiranje volilnih glasov. To leti na ukrepe republikanskih oblasti po posameznih zveznih državah, s katerimi želijo zmanjšati volilno udeležbo demokratskih volivcev z uvajanjem novih ovir glede registracije volivcev in zahtev po identifikacijskih dokumentih.

Kar 37 odstotkov udeležencev pa meni, da so največji problem volilne prevare. To leti na obtožbe, da demokrati v volilne sezname vpisujejo mrtve ljudi, nekateri volivci pa svoj glas oddajajo večkrat. Vse resne raziskave so sicer doslej pokazale, da ta problem ne obstaja, vendar ljudje vanj verjamejo. 

Tik pred volitvami: Prirejanje volilnih izidov vnaprej zelo težko oziroma skoraj nemogoče

Konec tedna je državna sekretarka Connecticuta in predsednica Nacionalnega združenja državnih sekretarjev ZDA Denise Merrill razložila, da je prirejanje volilnih izidov vnaprej zelo težko oziroma skoraj nemogoče, sploh pa na nacionalni ravni, saj je sistem decentraliziran in ni povezan z internetom.

Trump namreč širi histerijo, da so volitve nameščene v korist njegove nasprotnice in ljudi poziva, naj pridejo na volišča in pazijo na to, kar se dogaja. Demokrati to jemljejo kot zastraševanje volivcev.

Kako glasovanje poteka v praksi?

Volivec je moral identiteto dokazati že pri registraciji in potem jo mora na volišču znova, nakar ga tam črtajo s seznama in primerov, da bi kdo dvakrat ali večkrat volil, ni. Letos so ujeli le eno Trumpovo volivko v Iowi, ki je njegove obtožbe vzela zares in je šla dvakrat volit, da bo bolj držalo in bo zato kazensko odgovarjala.
Okrog 75 odstotkov volišč v ZDA uporablja papir. Volivec izpolni glasovnico in jo položi v skener, ki nato zbira podatke na kartici. Uvodni rezultati s kartice niso uradni, saj potem glasovnice še pregledajo in preštejejo na roke in uradniki ter predstavniki strank pri tem drug drugemu gledajo čez rame. "Obtožbe o prirejanju volitev so nov fenomen in mislim, da ima to opraviti s splošnim nezaupanjem ljudi danes glede vsega. Ni zaupanja v vlado, različne druge ustanove, v elite in drugo," je razložila.

Če ljudje menijo, da je kaj narobe, lahko pokličejo posebno številko, kjer prijave zbira FBI in potem tudi opravlja preiskave. Spori gredo potem lahko tudi na sodišča. Prirejanje izidov je težko, ker gre za zaprte sisteme, brez povezave z internetom. Elektronske sisteme pa so uvedli ravno zato, da ne bo kdo polnil glasovalnih skrinjic z glasovnicami.

 

Amerika odloča
Amerika odloča FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (75)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Infraping
07. 11. 2016 17.41
+3
Neznamsipomagat
07. 11. 2016 16.27
+5
GO TRUMP bo zmagal
nikhrast
07. 11. 2016 17.33
-2
Nima šans, se vidi kje danes vodi kampanjo. Vse ankete, Bloomberg, ABC, CBS, Fox.... naopovedujejo zmago Clintonove.
beowulfsam
07. 11. 2016 16.04
-5
Zanimivo, na eni strani folk skoraj ničemur ali nobenemu več ne verjame. Na drugi strani pa ko papige ponavljajo neke najbolj neumne teorije zarot ali čisto navadne laži, ki si jih je nekdo izmislil in potem krožijo po netu kot slab smrad. Bi se smejal, če ne bi bilo tako žalostno. Znanstvene raziskave z javno objavljenimi izsledki = zarota, laž, kaj vem kaj. Video na netu, ki ga je posnel nek random človek in v katerem je točno 0 dejstev in veliko izkrivljanja = sveta resnica. Pol je pa še tretja stran: folku nekak vedno rata ene in iste sluzavce zvolit, vsaj v Slovenistanu. Happy times.
ToJeToZaZdaj
07. 11. 2016 16.00
+1
Hahahaha...kolk ste smesni vi kao podporniki teh al onih...;)
nikhrast
07. 11. 2016 15.53
+1
Ej, preberite članek, ne vem zakaj ne razumete kaj so elektorji
BURGA
07. 11. 2016 15.53
+8
Najbolj demokratična država na planetu, pa ni nujno da zmaga tisti, ki dobi največ glasov. V Jugoslaviji je bilo to mnogo bolj pošteno in pregledno, brez zakulisnih igric. En kandidat in zmaga. Pa še denarja nismo zapravljali za predvolilno kampanjo.
gremonadesno
07. 11. 2016 15.23
+4
18 mesecev so rabili za pregled 33K mailov , teh 650K mailov so pa pregledali v 9 dneh , FBI suck !!!!!
Ka pa mislis
07. 11. 2016 15.19
+10
Koga bojo bankirji zeleli ta bo zmagu. Tk ko vedno. Ce jim pa ne uspe pa konca kot kenedy.
frang00
07. 11. 2016 15.23
+3
Raje Se povprašaj kdo so bankirji, kakšen Silverstein Larry pa taki... poznamo mi take.
Ka pa mislis
07. 11. 2016 15.38
+1
Herz
07. 11. 2016 15.13
+10
Zanimivo, da je direktor FBI manj kot 2 dni potem, ko ga je Obama skritiziral, da ni odgovorno sporočati, da so našli nove emaile in je HC spet pod drobnogledom, naznanil, da HC ni nič kriva, čeprav je Wikileaks izpostavil kar lepo število zelo zaskrbljujočih emailov. To pa je neodvisnost in vsa veličina ZDA!
gremonadesno
07. 11. 2016 15.06
+2
Obama sporoca ilegalcem naj gredo volit , da jim nobeden nic ne more ce bojo volili .
retropil
07. 11. 2016 15.00
+5
prav zaradi tega sistema je jasno, da Trump ne bo zmagal.
flojdi
07. 11. 2016 14.58
+8
.sj. / ampak a ni glih en stalin nekoč že lepo povedal : glasovi niso važni, odvisno je kdo jih šteje..
Lakiluk
07. 11. 2016 14.26
+8
Spet smo se Slovenci pokazali kot najnaprednejši. Pri nas je uspelo politikom razdeliti ljudstvo že takoj po osamosvojitvi, ZDA pa se šele zdaj zgledujejo.
Infraping
07. 11. 2016 17.42
komunjara 1
07. 11. 2016 13.45
+9
Iz zda bo jutri cnn trobil da so volitve uspele da je udeležba rekordna 125% da je trump klub doseženim 55% glasov izgubil ker je velika večina 70% amrikijev volila za clintonco..... Lajali bodo psi še teden dni potem bo vse utihnilo karavana bo šla dalje
nikhrast
07. 11. 2016 15.49
-5
Glej ABC, NBC, CBS..., če ti CNN ni po godu.
Click321
07. 11. 2016 21.30
halofero
07. 11. 2016 13.19
+7
Z takimi novicami si sedaj delajo samo podlago. Da pol ljudje nebodo mogli rečt da ni možno. Vse nastavljeno, mediji pa že dobili pozive kaj objavit ha-ha. Vso srečo američanom pa seveda celemu svetu, ko (če) pride na oblast killary.
NiVseRes
07. 11. 2016 12.34
+1
Po novem zmaga tisti ki ima manj glasov..pametno
nikhrast
07. 11. 2016 15.49
+0
Ovca12345
07. 11. 2016 11.14
+21
ta sistem je nateg. Pač v skladu z vsemi ostalimi stvarmi v Ameriki. Lp
Ramzess
07. 11. 2016 11.09
+9
Seveda lahko, saj 'izvolitev' nima zveze z igro (volitve), ki jo igra nacija, temveč z igro ki jo igra vlada v senci.
Click321
07. 11. 2016 21.33
elektorji pri generalnih volitvah ne predstavljajo fizičnih kongresnikov, ampak št. glasov glede na populacijo. je pa sicer št. elektorjev odvisno ravno od št. populacije, ampak ne izbirajo elektorji, tako se samo reče. in ja, še eden ki ni prebral članka....
MA007
07. 11. 2016 10.51
+10
hahah to pa je demokracija prej diktatura
Click321
07. 11. 2016 21.33
elektorji pri generalnih volitvah ne predstavljajo fizičnih kongresnikov, ampak št. glasov glede na populacijo. je pa sicer št. elektorjev odvisno ravno od št. populacije, ampak ne izbirajo elektorji, tako se samo reče. in ja, še eden ki ni prebral članka.
ferencz 1
07. 11. 2016 10.39
+6
še slovenclji leta 1985 bi lahko oporoekali ameriški volitvam, saj smo imeli bolj demokratične! vsak dražvljan je lahko volil, he,he!