Tudi medicinska sestra, ki je zbolela za ebolo v prezbiterijanski bolnišnici v Dallasu v Teksasu, kjer je prejšnji teden umrl Thomas Eric Duncan, ima psa.
Za razliko od nesrečnega Excaliburja v Španiji, ki so ga evtanazirali, čeprav ni bilo jasno, ali je sploh okužen, pa bo ta preživel, je za USA Today povedal župan Dallasa Mike Rawlings. "Pes je pacientki zelo pomemben in želimo, da je na varnem," je dejal. Trenutno je v njenem stanovanju, zanj pa skrbi lokalno društvo SPCA in veterinar.

Ni zabeleženega primera, ko bi se virus ebole prenesel z ljudi na živali in obratno, je pa neka raziskava pokazala, da psi lahko zbolijo za ebolo in ne kažejo simptomov. Španske oblasti niso želele tvegati in so pred dnevi uspavale psa španske medicinske sestre Terese Romero, kar je sprožilo proteste med skupinami za zaščito živali. Okoli 50 aktivistov se je zbralo pred hišo medicinske sestre, kjer so vzklikali ''morilci''. Dva protestnika sta se poškodovala, ko sta poskušala zaustaviti vozilo, ki je odpeljalo psa.
Usmrtitev psa je v Španiji postala ena glavnih tem na družbenih omrežjih, potem ko je mož medicinske sestre sprožil spor, češ da naj tudi psa namestijo v karanteno in naj ga opazujejo, ne pa da mu takoj zapečatijo usodo. Uporabniki na Twitterju so oznako #SalvemosaExcalibur – (#rešimo Excaliburja) – uporabili skoraj 400.000-krat v 24 urah, s čemer je postala druga najpogostejša oznaka, takoj za konfliktom v Siriji. Premagala je celo omembe Justina Bieberja.
Kako se je medicinska sestra okužila?
Kot je znano, so teksaške oblasti ta konec tedna sporočile, da je obolela medicinska sestra, katere ime javnosti še ni znano, Duncana zdravila ob njegovem drugem obisku v dallaški bolnišnici. Ves čas je nosila ustrezno zaščitno opremo, so zatrdili in dodali, da je okužena "sledila vsem predpisanim ukrepom".

A v laboratoriju ameriškega centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) v Atlanti so že izrazili dvom v te trditve in dali vedeti, da je po njihovem mnenju prišlo do kršitve predpisanih protokolov, saj sicer do prenosa virusa preprosto ne bi moglo priti. Kot je dejal vodja Tom Frieden, ne vedo, kaj točno se je zgodilo, a "na neki točki je prišlo do kršitve protokola in ta kršitev protokola je povzročila to infekcijo".
Pacientko so v karanteno umaknili po tem, ko je v petek dobila rahlo povišano telesno temperaturo. Zdaj je nameščena v izolirani sobi, njeno zdravstveno stanje pa je stabilno.
Španski medicinski sestri gre na bolje
Španske oblasti pa so danes sporočile, da je medicinska sestra, ki se je v Španiji pri oskrbi pacienta okužila s smrtonosno ebolo, je izoliran primer. Vsi ljudje, ki so s sestro prišli v stik, za zdaj ne kažejo simptomov okužbe z ebolo, še poudarjajo. Antonio Andreu, direktor bolnišnice, kjer se zdravi okužena sestra, je zatrdil, da če se do 27. oktobra pri nobeni od oseb, ki so imele stik s Tereso Romero, ne bodo pokazali simptomi okužbe, bo nevarnost za nadaljnje širjenje virusa na ozemlju Španije mimo. Simptomi se namreč pri okuženih pojavijo v roku do največ 21 dni.
Z njo je bilo v stiku sicer 15 ljudi, med njimi njen soprog in dva zaposlena v lepotilnem salonu, kamor je sestra šla na voskanje. Vse te osebe so na opazovanju v bolnišnici, pri nobenem pa še niso zaznali simptomov okužbe. Zdravstveno stanje Romerove naj bi se medtem rahlo izboljšalo, po navedbah zdravstvenih oblasti je stabilno, a resno.
Na letališču v Bruslju ne preverjajo potnikov iz Liberije, Britanci prekinili vse povezave s Sierro Leone
Leti iz liberijske Monrovije v Bruselj so trenutno edina povezava te države z Evropo, za večino Američanov pa predstavljajo pot, po kateri se vračajo domov. Tudi Duncan je domov pripotoval prek Bruslja.
Kot poroča NBC News, so jim potniki povedali, da so jih pregledali pred vstopom na letalo, torej v Monroviji, ne pa ob izstopu, torej v Bruslju. Dennis Orbus, upokojeni gasilski poveljnik iz Sacramenta, je povedal, da so v Monroviji morali izpolniti vprašalnik, temperaturo pa so jim izmerili dvakrat.
Z drugo z ebolo najbolj prizadeto državo, Sierro Leone, pa sta vse direktne povezave prekinila tudi letalska prevoznika British Airways in Air France. Tja potuje samo še en evropski prevoznik, in sicer Brussels Airlines, ki omogoča prevoz medicinskemu osebju.
V Liberiji stavka zdravstvenih delavcev, številni so vseeno delali
Zdravstveni delavci v Liberiji so danes stavkali in zahtevali dodatke zaradi velike nevarnosti, ki so ji izpostavljeni, ko skrbijo za okužene s smrtonosno ebolo. K stavki je pozval zdravstveni sindikat.

Vodja liberijskega sindikata zdravstvenih delavcev Joseph Tamba je zatrdil, da so zaposleni v zdravstvu njegovemu pozivu k stavki množično sledili. V vrstah zdravnikov in drugega zdravstvenega osebja so namreč v Liberiji zabeležili že 95 smrtnih žrtev. Zato sedaj zahtevajo dodatno plačilo zaradi tveganj pri oskrbi pacientov z ebolo in pa tudi boljšo zaščitno opremo.
Ne le, da ne dobivajo dodatkov za tvegano delo, številni delavci sploh ne dobivajo polne redne plače, opozarja Tamba. O dodatkih so se sicer pred tem že dogovorili z vlado, a je namestnik liberijskega zdravstvenega ministra Tolbert Nyenswah nato sporočil, da si zaradi razsežnosti epidemije ebole teh dodatkov trenutno ne morejo privoščiti.
Liberijska vlada je zdravstvene delavce pozvala, naj bodo razumni in še naprej pomagajo ljudem. BBC sicer poroča, da je večina zdravstvenih delavcev danes ignorirala poziv k stavki in je delo načeloma potekalo normalno. Po drugi strani pa je nemška tiskovna agencija dpa pisala, da so ponekod po Liberiji popolnoma zaprli bolnišnice. Medtem v sosednji Sierri Leone, kjer je zaradi ebole umrlo že 97 zdravstvenih delavcev, stavkajo ekipe, zadolžene za pokop žrtev ebole, ker jim niso plačali bonusov za tvegano delo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.