Poročali smo že, da so delavci in sindikalisti pred dnevi zasedli državni kongres v ameriški zvezni državi Wisconsin, saj republikanski guverner Scott Walker želi sprejeti zakon, ki sindikatom javnih uslužbencev jemlje vse pravice za kolektivna pogajanja. Republikanska večina spodnjega doma državnega kongresa je predlog že potrdila, a sprejeti ga ne morejo, dokler se njihovi demokratski kolegi ne vrnejo iz prostovoljnega izgnanstva. Ti so pobegnili iz države minuli teden in se začasno preselili v sosednji Illinois, da republikancem odvzamejo kvorum za potrditev spornega predloga zakona. Senat tako ne more sprejeti zakona, dokler se demokratski senatorji ne vrnejo domov. Za svoje postopke bodo morali tudi odgovarjati pred zakonom.
Protesti po ZDA
Včeraj se je v Madisonu pred in v kongresu zbralo nekaj deset tisoč protestnikov, ki poudarjajo, da predlagani zakon nima nobene zveze s prizadevanji za odpravo proračunske luknje, kot to trdijo republikanci na čelu z guvernerjem Walkerjem.
Protestniki predlog vidijo kot ukrep, s katerim želijo oblasti oslabiti moč delavskega gibanja v ZDA. Tudi v drugih zveznih državah razmišljajo o sprejetju podobnega zakona, saj želijo s pomočjo delavskega denarja zakrpati proračunske luknje. Takega zakona si želijo oblasti v zveznih državah Ohio, Tennessee, Idaho, Indiana, Iowa in Kansas.
Nekaj tisoč protestnikov se je zbralo v New York Cityju, približno tisoč v mestu Chicago in Columbusu v zvezni državi Ohio, nekaj sto v mestu Austin v Teksasu in na koncu okoli 100 v Miamiju na Floridi.
'Scott Walker mora oditi'
Protestniki v Wisconsinu zahtevajo, da guverner Walker, ki je predlagal omenjeni zakon, takoj odstopi.
56-letnik, ki se je pridružil tej zahtevi, pravi, da pritiski na sindikate niso pravični ter da je takšna politika zgrešena.
Med protestniki so tudi nekateri igralci in pevci. Podpira jih glasbenik Tom Morello, sicer bolj znan kot kitarist skupine Rage Against the Machine, in igralec Bradley Whitford, ki nastopa v seriji Zahodno krilo (The West Wing). Slednji je v Madisonu nagovoril množico: "Če guverner ne želi vlagati v ljudi, ki izobražujejo naše otroke in skrbijo za našo varnost, potem se mora zavedati, da se to ne bo izšlo."
Raymond Wohl, ki je že 20 let zaposlen kot učitelj, je dejal, da se mu ne zdi pravično, da so ljudje plačali za Goldman Sachs, za Wall Street, za General Motors, oblasti pa ne kažejo posluha za učitelje, gasilce, medicinske sestre in druge zaposlene v javnem sektorju.
51-letni Doug Frank je novinarjem dejal, da se je na protest v mestu Austin vozil tri ure in pol. Laboratorijski tehnik je dejal, da so ga zadnji dogodki v zvezni državi Wisconsin vrgli iz tira. Meni, da je tako početje zveznih oblasti "neameriško".
V New Yorku so protestniki nosili transparente z napisi "Vsi smo Wisconsin", "Wall Street uničuje Ameriko", "S sindikati smo močnejši".
44-letna Anne O'Byrne, predavateljica na univerzi, ki je na protest pripeljala tudi svojo dveletno hčerko, je dejala, da so jo dogodki v Wisconsinu zelo vznemirili. "Če nimamo kolektivne pravice za pogajanje, potem ne vem, kaj je še ostalo za ameriške delavce," meni in dodaja, da se ljudje morajo upreti nameram oblasti, da delavcem odvzamejo sindikalne pravice, ki so jim v zadnjh letih zagotovile številne ugodnosti.
'Zgledujemo se po Egiptu, Libiji in Tuniziji'
26-letni John Cody, ki je prav tako zaposlen v javnem sektorju, je dejal, da so sindikati napadeni, nekateri ameriški protestniki pa se v svojem boju zgledujejo po zadnjih dogodkih v Egiptu, Libiji in Tuniziji. "Egipt je navdih za Američane in sindikalna gibanja," pravi in dodaja, da bi morali sindikati delovati kot korporacije. Razložil je, da bi morali sindikati slediti globalnim trendom in se povezati. "Ne le ameriški, temveč sindikati celega sveta," je poudaril.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.