Rusi nadaljujejo z vojaškim posredovanjem v Siriji.
Pri tem naj bi štirje vodeni izstrelki, izstreljeni z ruskih vojaških ladij v Kaspijskem morju, pristali v Iranu, so sporočili neimenovani ameriški uradniki. Rusko obrambno ministrstvo je navedbe o tem, da so ruske rakete zadele Iran, takoj zavrnilo. Kot so poudarili, vedno zabeležijo tarčo pred in po napadu.
"Ne glede na to, kako neprijetno ali nepričakovano je za naše kolege v Pentagonu to, da smo včeraj z izjemno natančnostjo obstreljevali infrastrukturo IS, dejstvo ostaja, da so vsi izstrelki z naših ladij zadeli svoje cilje," je povedal tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Igor Konašenkov.
CNN je poročal, da so štiri izmed 26 raket zgrešile Sirijo in zadele Iran. Informacijo je posredoval neimenovan vir iz Pentagona. Čeprav je trdil, da ima za to dokaze, ni mogel povedali, kje natančno bi naj izstrelki pristali.
"V nasprotju s CNN se ne zanašamo na neimenovane vire," je dejal Konašenkov. "Mi raje pokažemo izstrelitev naših raket in cilje, ki jih zadanejo," je dodal.
Po poročanju portala sputniknews.com tudi Teheran nima informacij o tem, da bi na njihova tla padli ruski izstrelki, to zanika tudi iransko obrambno ministrstvo. Prepričani so, da gre za propagandno in psihološko vojno.
Danes naj bi sirske vladne enote in ruska vojaška letala izvedle napad na planoto Gab na zahodu Sirije. Poveljnik sirskih vladnih sil je v izjavi za sirsko državno televizijo dejal, da so začeli z veliko ofenzivo, s katero nameravajo osvoboditi območja in mesta, ki so jih zavzeli teroristi, poroča Reuters.
Uporniki sirskega vladnega režima, med njimi tudi z Al Kaido povezana Fronta al Nusra, so območje zavzeli julija letos, s tem pa so se približali obalnemu predelu, ki je strateškega pomena za predsednika Bašarja al Asada. Direktor Sirskega observatorija Rami Abdulrahman je dejal, da so sirske kopenske sile napadle z izstrelki zemlja-zemlja, medtem ko ruska vojaška letala izvajajo zračne napade. Abdulrahman je dejal tudi, da napad, ki so ga sirske vladne sile s tujimi zavezniki izvedle na območju province Hama v sredo, ni prinesel pomembnejšega napredka. Umrlo naj bi 13 pripadnikov režimskih sil, v spopadih pa so ubili okoli 11 upornikov.
Planota Gab je pomembno območje tudi zato, ker naj bi bilo to srce mistične sirijske sekte alavitov, kateri pripada tudi predsednik Asad.
Rusko vojaško posredovanje v Siriji se je večinoma osredotočilo na zahodni del države, kjer si želi Asad povrniti in utrditi moč. Rusija še vedno trdi, da je njen primarni cilj vojaškega posredovanja, da se bori proti IS. A dejstvo je, da IS ni zasedla večjih območij na zahodu države, kjer poteka večina napadov.
Abu al Baraa al Hamawi iz uporniške skupine Andžad al Šam je potrdil, da ruska letala od zore silovito bombardirajo območje. "Režim bi rad napredoval na območju, toda ta je še vedno pod našim nadzorom," je dejal v pogovoru za Reuters.
Uporniki trdijo, da so uničili oziroma onesposobili okoli 15 tankov in oklepnih vozil. Navedbe je potrdil tudi direktor Sirskega observatorija.
Rusko obrambno ministrstvo je objavilo posnetek napada z ruskih vojaških ladij na Kaspijskem morju. Izstrelki so prileteli na provinci Raka in Alep na severu in provinco Idlib na severo-zahodu, pravijo ruske oblasti.
Zahod mora z Rusijo pravilno ravnati in jo nagovarjati kot enakopravno, je danes opozoril predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker ter kritiziral ameriškega predsednika Baracka Obamo, ki je Rusijo označil kot zgolj regionalno silo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Stoltenberg zaskrbljen zaradi ruske eskalacije v Siriji Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg pa je znova opozoril, da je ruska vojaška vpletenost v Siriji zaskrbljujoča. "V Siriji smo priča zaskrbljujoči eskalaciji ruskih vojaških aktivnosti. Ocenili bomo zadnji razvoj dogodkov in njihove učinke na varnost zavezništva. To je še posebnega pomena v luči zadnjih kršitev Natovega zračnega prostora s strani ruskih letal," je izjavil Stoltenberg. Putina je pozval naj preneha podpirati Asadov režim in naj se bori proti IS. Rusija je prejšnji teden sprožila letalske napade na teroristične cilje v Siriji. V okviru misije je pred dnevi kršila zračni prostor članice zavezništva Turčije, kar so članice Nata v začetku tedna že obsodile. Moskva je v sredo v podporo kopenski ofenzivi sirske vojske napade na tarče v Siriji še okrepila z izstreljevanjem vodenih raket z vojaških ladij v Kaspijskem morju. Nato bo branil vse zaveznike, tudi Turčijo Zveza Nato je danes potrdila zavezo, da brani svoje zaveznike. Nato je pripravljen na namestitev v Turčiji, če bo to potrebno, je bil odločen Stoltenberg. "Povečali smo svojo sposobnost, da pomagamo vsem našim zaveznikom, seveda še posebej tistim, ki so resnično blizu nasilju, blizu vrelišča, ki smo mu, v tem primeru, priča južno od Turčije. Tako da če bo potrebno, bomo namestili," je povedal. Vprašanjem, ali so ministri danes govorili o možnosti namestitve kopenskih sil v Turčiji, se je izognil z besedami, da "je Nato pripravljen braniti in zaščititi vse zaveznike nasproti vsaki grožnji, in to seveda velja tudi za Turčijo". Po navedbah neimenovanih virov, ki jih navaja dpa, je turški obrambni minister Vecdi Gonul kolege danes zaprosil za močnejšo prisotnost Nata ter za sisteme zračne obrambe, ni pa zaprosil za posredovanje Natovih reakcijskih sil v Turčiji. V Turčiji so zaradi spopadov v Siriji sicer že od leta 2013 nameščene rakete patriot, ki pa so jih nameravali odstraniti. Zaradi ruskih kršitev bi lahko po neuradnih informacijah njihovo namestitev sedaj podaljšali. Nato se je za krepitev svojih reakcijskih sil na 40.000 pripadnikov sicer odločil zaradi vojne v Ukrajini, ki je močno zaostrila odnose med Rusijo in Zahodom, a teoretično bi te lahko bile nameščene tudi drugje. Kot se je v zvezi s tem izrazil Stoltenberg, bo Nato v prihodnjih mesecih preučil "nadaljnje potrebe vzdolž naših južnih meja". Kot je sicer še dodal, za odvračanje potencialnih agresorjev dejanska namestitev reakcijskih sil niti ni potrebna. "Pomembno je, da bo vsak nasprotnik Nata vedel, da smo sposobni namestitve," generalnega sekretarja navaja dpa.
Juncker: Z Rusijo je treba pravilno ravnati
"Iz svojih pogovorov s (ruskim predsednikom Vladimirjem) Putinom vem, da ne pristaja na izraze, kakršna je bila izjava Baracka Obame, da je Rusija regionalna sila. Kaj to pomeni? O Rusiji ne moremo tako govoriti," je na nekem dogodku v Passau na jugu Nemčije menil Juncker in poudaril, da "moramo z Rusijo pravilno ravnati" in jo "obravnavati kot enakopravno".
Čeprav je predvsem terjal drugačen odnos Zahoda do Rusije, pa je prvi mož komisije tudi dejal, da mora Rusija na svoji strani veliko narediti, saj je njeno ravnanje, posebej na Krimu in vzhodu Ukrajine nesprejemljivo.
Navedel je tudi vzpostavitev sil za hitro posredovanje, ki bi morale biti operativne že s prihodnjim letom. Te sile, t. i. bojna konica, ki bodo štele okoli 13.000 mož, bi lahko namestili tako na vzhodu kot jugu, če bi bilo potrebno, je izpostavil Stoltenberg.
Ob tem je menil, da se zavezništvo v tem trenutku sooča z različnimi izzivi iz različnih smeri.
Ameriška vojaška letala se na daleč izogibajo ruskim nad Sirijo
Tiskovni predstavnik Pentagona Jeff Davis je v sredo dejal, da sta se morali dve ameriški vojaški letali v zadnjih dneh usmeriti stran od cilja in nista izvedli napadov na položaje Islamske države (IS) v Siriji blizu mesta Raka, ker je bilo v bližini rusko vojaško letalo.
Davis je dejal, da se koalicijske operacije v Iraku in Siriji nadaljujejo ne glede na Ruse, vendar pa se koalicijska letala usmerijo stran, ko so Rusi preblizu. Navodilo pilotom je, da se umaknejo, če je Rus bližje od 20 navtičnih milj, da ne bo prišlo do neljubih dogodkov.
Rusija v Siriji bombardira, kot pravi, položaje IS, vendar pa humanitarne organizacije na tleh, uporniki proti režimu Bašarja al Asada in ZDA ter drugi zavezniki trdijo, da napadajo vse drugo kot položaje IS. Tiskovni predstavnik State Departmenta John Kirby je v sredo dejal, da je bilo manj kot deset odstotkov ruskih napadov doslej usmerjeno proti IS.
Rusija želi ohraniti Asada na oblasti in zahod jo obtožuje, da pod pretvezo napadov na IS dejansko napada druge opozicijske sile proti Asadu in tako utrjuje položaj IS. Ameriški obrambni minister Ash Carter je to povedal v sredo v Rimu, kjer je zanikal, da bi se ZDA usklajevale z Moskvo o napadih. Imeli naj bi le osnovne tehnične pogovore o profesionalnih varnostnih postopkih, zato da poskrbijo za varnost koalicijskih pilotov.
KOMENTARJI (2449)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.