Donald Trump je racije po vsej državi napovedal za junij, vendar je prvotne načrte odložil za nekaj tednov. Newyorški župan Bill de Blasio je tvitnil, da je Zvezna agencija za carino in zaščito meje (ICE) v Brooklynu in Harlemu konec tedna iskala nezakonite migrante, vendar ji ni uspelo najti nikogar. Podobno kot drugi župani iz vrst demokratov je Blasio napovedal, da njegovo mesto ne bo sodelovalo z ICE.
Agente ICE so sicer opazili tudi v nekaterih drugih večjih ameriških mestih. O njihovih aktivnostih poročajo iz Atlante, vendar za zdaj ni znano, ali je agentom uspelo privesti kakšnega prebivalca mesta.

Nekatera podjetja poslala delavce domov
Nekatera podjetja, ki so odvisna od migrantske delovne sile, so sporočila, da bodo v času napovedanih racij ustavila obratovanje in delavce poslala domov. Več migrantov je za britanski Guardian povedalo, da namerava v trgovinah nakupiti večje zaloge življenjskih potrebščin in v zaklenjenih domovih počakati na konec racije.
Protesti v ameriških mestih
Po podatkih človekoljubnih organizacij je v priporu ICE, odkar je na oblasti Trump, umrlo 24 migrantov. Aktivnosti ICE in napovedi ameriške administracije pa so na ulice pripeljale številne protestnike. Ob koncu tedna so proti racijam protestirali v Los Angelesu. "Namerno teroriziranje priseljenskih družin in skupnosti te uprave se vsak dan slabša," je povedala Mary Bauer, namestnica direktorja nevladne organizacije Southern Poverty Law Centre. Opozorila je še na zlorabe otrok, ki jih zadržujejo v migrantskih centrih. "Teroriziranje migrantskih skupnosti ne bo rešilo problema ilegalnih imigracij," je dejala.
V Chicagu je proti Trumpovi migrantski politiki protestiralo pet tisoč ljudi. Na protestu v Phoenixu so demonstranti blokirali nekaj ulic in za kratek čas onesposobili razsvetljavo v središču mesta. Policija je ob tem prijela 16 oseb.
Pence obiskal mejo
Načrtovani ukrepi zveznih oblasti sledijo poročilom o katastrofalnih razmerah v zbirnih centrih za migrante na meji ZDA z Mehiko, kar je sprožilo ogorčenje javnosti, v ameriškem kongresu pa razgrete razprave o tem, kako rešiti to krizo.
V petek so novinarji s podpredsednikom Mikom Penceom obiskali obmejno postajo v McAllenu v Teksasu in poročali o katastrofalnih pogojih, zadrževanju migrantov v kletkah ter grozljivem smradu. Pence je ob tem dejal, da gre za "težke stvari".
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.