Ameriški predsednik Barack Obama je muslimanski svet pozval k novemu partnerstvu in medsebojnemu spoštovanju. Prav tako je tudi Palestince in Izraelce pozval, da je čas za vrnitev za pogajalsko mizo, ponudil pa je tudi roko Iranu. "Včasih delamo napake in nismo popolni. Vendar pa, če pogledate nazaj, Amerika ni bila rojena kot kolonialna sila in ni razloga, da ne bi obnovili partnerstva, ki sta ga imela Amerika in muslimanski svet pred 20 ali 30 leti," je dejal ameriški predsednik in spomnil, da je tudi sam odraščal v muslimanskem svetu v Indoneziji in da so ga tudi poti po muslimanskih državah prepričale, da imajo ljudje ne glede na vero podobna upanja in sanje.
Obama je napovedal še, da bo muslimanski svet nagovoril tudi iz prestolnice kake muslimanske države, kot je to napovedal že med predvolilno kampanjo. "Uresničili bomo moje zaveze, da se bomo bolj učinkovito približali muslimanskemu svetu, da ga bomo bolje slišali in ga tudi bolje nagovorili," je še dejal Obama za arabsko televizijo.
Poziv Izraelcem in Palestincem
Prav tako je pozval Palestince in Izraelce, naj se vrnejo za pogajalsko mizo. Napovedal je, da bo njegova administracija poskušala doseči trajen mir na Bližnjem vzhodu, prvi korak k temu pa je pot njegovega posebnega odposlanca Georgea Mitchella v regijo. "Prepričan sem, da je čas zrel za obe strani, da spoznata, da pot, ki sta jo ubrali, ne bo prinesla blagostanja in varnosti njihovim narodom," je dejal. "Namesto tega je čas za vrnitev za pogajalsko mizo," je še dodal.
Pri tem je sicer opozoril pred previsokimi pričakovanji o hitrem napredku po izraelski ofenzivi nad palestinskim gibanjem Hamas na območju Gaze. Bližnjevzhodno vprašanje ne more biti rešeno v nekaj mesecih, "toda če bomo začeli proces reševanja odprtih vprašanj, potem sem prepričan, da nam bo v sodelovanju z Evropsko unijo, Rusijo in vsemi arabskimi državami v regiji uspelo doseči pomemben napredek", je še menil.
Ponudil pa je tudi roko Iranu in režim v Teheranu pozval, naj razklene pest. Napovedal je, da bo v naslednjih mesecih predstavil splošne okvire politike do Irana.
Izboljšanje odnosov z Rusijo
Obama se je v ponedeljek po telefonu pogovarjal z ruskim kolegom Dmitrijem Medvedjevom, francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem in nemško kanclerko Angelo Merkel. Z Medvedjevom je govoril o izboljšanju odnosov med Washingtonom in Moskvo, z Merklovo in Sarkozyjem pa o aktualnih problemih v svetu.
V Moskvi so po pogovorih sporočili, da sta Obama in Medvedjev govorila o tem, kako izboljšati odnose med ZDA in Rusijo. Državnika sta se strinjala, da je nujen konstruktiven pristop do reševanja odprtih vprašanj, in se zavzela za čim prejšnje srečanje, so sporočili iz Kremlja, vendar datuma srečanja niso navedli.
S francoskim predsednikom pa se je Obama po navedbah Elizejske palače pogovarjal o najpomembnejših vprašanjih v mednarodni skupnosti. Pri tem sta izpostavila svetovno gospodarsko krizo, glede katere sta obe strani pripravljeni na tesno sodelovanje, še posebej v luči prihodnjega vrha skupine 20 najrazvitejših in hitro razvijajočih se držav G20, ki bo 2. aprila v Londonu. Sarkozy je pozdravil "pogumne ukrepe" novega ameriškega predsednika, pri čemer je izpostavil zaprtje zapora za osumljene terorizma v Guantanamu na Kubi, Obama pa je izrazil zadovoljstvo nad prizadevanji Francije za rešitev krize v Gazi.
Posebni odposlanec za Bližnji vzhod
Obama je še v ponedeljek sporočil, da bo posebni odposlanec za Bližnji vzhod George Mitchell obiskal regijo pa tudi Evropo. Obama je tako za razliko od svojega predhodnika Georgea Busha nemudoma zastavil osebni ugled za reševanje krize na Bližnjem vzhodu. Namen Mitchellovega obiska naj bi bila podpora premirju med Izraelom in Hamasom, ki sta ga strani razglasili 17. januarja po treh tednih izraelske ofenzive na Gazo, v kateri je umrlo 1300 Palestincev.
State Department je tudi sporočil, da je državna sekretarka Hillary Clinton ustanovila položaj posebnega odposlanca za podnebne spremembe in nanj imenovala Todda Sterna, kar je nova očitna razlika s pristopom Busheve administracije, ki si je pred podnebnimi spremembami zatiskala oči vse do konca drugega Bushevega mandata.
Nov finančni minister ZDA
Ameriški senat je v ponedeljek s 60 glasovi za in 34 proti potrdil Timothyja Geithnerja za novega ameriškega finančnega ministra, ki je nato na finančnem ministrstvu v navzočnosti predsednika Baracka Obame že zaprisegel.
Geithnerjeva prva naloga bo razdeljevanje druge polovice od 700 milijard dolarjev, ki jih je kongres za boj proti krizi odobril že lani. Prav tako bo aktivno sodeloval pri oblikovanju stimulacijskega paketa, ki bo vreden okrog 825 milijard dolarjev in o katerem naj bi predstavniški dom kongresa glasoval v sredo.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.