
Poveljnik ameriških marincev Brennan Byrne je sporočil, da je bil z oblastmi v Faludži dosežen dogovor, po katerem bodo marinci končali zasedbo in se v petek umaknili s položajev v tem mestu. Nadzor nad tem iraškim mestom pa naj bi prevzele novo oblikovane iraške varnostne sile, znane kot Zaščitna vojska Faludže. Umik ameriških sil iz Faludže naj bi se začel v prihodnjih 36 urah, druga in zadnja stopnja umika pa naj bi sledili v nedeljo. Iz Pentagona so medtem sporočili, da o dogovoru ne vedo ničesar. Sicer je bilo v Faludži ponovno slišati eksplozije in streljanje, nad mestom pa so krožila vojaška letala.
Eksplozije so odjeknile v soseski Golan na severu mesta, ki velja za utrdbo upornikov. Obseg spopadov zaenkrat še ni znan. Soseska Golan je bila sicer v preteklih treh dneh središče spopadov med iraškimi uporniki in ameriškimi vojaki. Po iraških virih naj bi v zadnjih treh dneh v Faludži umrlo okoli 600 Iračanov.
Južnoafriško zunanje ministrstvo pa je potrdilo, da je bil danes v Iraku ubit južnoafriški državljan. Gre za peto žrtev iz Južnoafriške republike v Iraku.
V bližini oporišča v južnem Iraku, kjer več sto japonskih vojakov pomaga pri obnovi, sta danes eksploditrali dve mini, vendar pa v incidentu bi bilo ranjenih. Tarča napadov pa so bili v bližini Divanije tudi poljski in španski vojaki, toda napad ni terjal žrtev.
V Rimu protesti za izpustitev talcev
Več sto ljudi se je danes zbralo v Rimu in protestiralo za mir in osvoboditev talcev, ki so jih ugrabili v Iraku. K udeležbi na protestu so pozvali svojci ugrabljenih.
Ugrabitelji so pred kratkim zagrozili z ubojem italijanskih talcev, če Italijani ne bodo organizirali protestov proti italijanski vojaški navzočnosti v Iraku. K osvoboditvi talcev je pozval tudi papež Janez Pavel II.
Protestniki, ki so v rokah nosili mavrične zastave miru, so se zbrali na poziv svojcev v Iraku ugrabljenih Italijanov, Umberta Cupertina, Maurizia Agliana in Salvatoreja Stefia. V Iraku so bili 12. aprila sicer ugrabljeni štirje Italijani, vendar so enega od njih ugrabitelji dva dni kasneje ubili.
Na protestih so sodelovali tudi številni opozicijski politiki, protiglobalisti, katoliški aktivisti in tudi imama iz Torina in Milana. Slednji je pozval k takojšnji osvoboditvi treh Italijanov. Udeležbo pa so zavrnili politiki vladne koalicije, saj bi lahko udeležba po njihovem mnenju dala vtis, da Italija popušča izsiljevanju teroristov. "Podpiram odločitev družin talcev, ki so organizirali proteste. Naloga vlade ostaja osvoboditev ugrabljenih," je dejal italijanski zunanji minister Franco Frattini.
Powell za večjo vlogo Nata v Iraku
Ameriški državni sekretar Colin Powell pa se je danes v Koebenhavnu zavzel za večjo vlogo zveze NATO v Iraku. Ob tem je sicer izrazil dvom, da ima zavezništvo na razpolago dovolj veliko rezervo dodatnih sil. "Približno 16 od 26 članic NATO je že v Iraku na tak ali drugačen način in nisem prepričan, da ima zavezništvo na razpolago veliko rezervo dodatnih sil," je po srečanju z danskim kolegom Perom Stigim Moellerjem dejal Powell. Izrazil je tudi upanje, da bi nova resolucija Varnostnega sveta Združenih narodov lahko vzpodbudila nove države, da v Irak pošljejo svoje sile.
Večina Iračanov za odhod koalicijskih sil
Strmoglavljenje nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina se je po mnenju 61 odstotkov Iračanov izplačala, toda skoraj večina Iračanov tudi meni, da je vojna državi prinesla več slabega kot dobrega. 57 odstotkov Iračanov si tudi želi takojšnji odhod koalicijskih sil iz države, ugotavlja ameriška javnomnenjska raziskava, ki so jo izvedli Gallupov inštitut, televizija CNN in časnik USA Today.