Ameriška vojska je s številnimi enotami zasedla položaje v središču Bagdada. V iraški prestolnici naj bi se nahajali trije bataljoni s 65 tanki in 40 oklepnimi vozili, ni pa še znano, ali bodo ameriške enote v tretjem vdoru v Bagdad tudi ostale v iraški prestolnici. Kaže da ameriški vojaki ne nameravajo zapustiti mesta, tako kot so to storili konec tedna med hitrimi vpadi v Bagdad.
Nad Bagdadom je moč videti bojna letala A-10, ki naj bi uničevala iraške tanke. Ameriške enote so v prestolnici po lastnih trditvah naletele na skromen upor in že zavzele glavno predsedniško palačo in ministrstvo za informiranje. Trenutno potekajo siloviti spopadi med republikansko gardo in ameriško vojsko za poslopja nekaterih ministrstev.
V četrti enega najbolj znanih bagdadskih hotelov, hotela Al Rašid, ki ga varujejo iraški borci, so popoldne potekali hudi boji. Najmanj tri ameriška oklepna vozila vrste bradley pa so popoldne zavzela položaje na cesti ob Tigrisu pred predsedniško palačo, kjer so se po nekajurnem premoru znova začeli spopadi med ameriškimi in iraškimi silami.
Hudi boji so potekali tudi za mostova preko reke Tigris, ki sta bila močno poškodovana, a so marinci kljub temu uspeli priti v jugovzhodni del mesta. Večina mostov čez reko Tigris je sicer še vedno pod nadzorom iraških sil, le most v bližini ministrstva za informiranje naj bi bil odprt. Ameriški general John Kelly je dejal, da so iraške sile porušile dva mostova v bližini Bagdada, da bi tako ustavile ameriško invazijo na iraško prestolnico. To iraško dejanje ne bo upočasnilo našega napredovanja," je dejal Kelly.
Kot poroča tiskovna agencija Reuters je bilo doslej ubitih 91 ameriških vojakov, 14 jih še vedno pogrešajo, Britanci pa so zabeležili 30 smrtnih žrtev. ZDA so še sporočile, da so doslej ubili prek 2300 iraških vojakov, iraška oblast o teh žrtvah ne poroča, sporočili pa so, da je bilo doslej ubitih 1252 civilistov, prek 5 tisoč pa je bilo ranjenih. Poveljnik združenega poveljstva ameriške vojske Richard Myers je danes sporočil, da je od začetka vojaških operacij v Iraku umrlo 85 ameriških vojakov, več kot 150 pa jih je bilo ranjenih. Myers je tudi navedel, da koalicijske sile zadržujejo več kot 7000 iraških vojnih ujetnikov.
Sadam Husein zopet na televiziji
Iraški minister za informiranje Mohamed Sajed Al Sahaf je v prisotnosti novinarjev tujih televizijskih postaj trdil, da ameriške sile niso prodrle v središče mesta. "Bagdad je varen. Prebivalstvo je pripravljeno na obrambo mesta. Ameriške sile bodo naredile samomor na zidovih Bagdada," je dejal minister Al Sahaf.
Medtem ko se nadaljujejo boji med ameriškimi in iraškimi silami, je iraška televizija predvajala nove posnetke iraškega predsednika, kako vodi zasedanje visokih iraških predstavnikov. Na posnetkih je bilo med drugim videti iraškega podpredsednika Taho Jasina Ramadana, podpredsednika iraške vlade Tarika Aziza, obrambnega ministra Sultana Hašema Ahmeda in Huseinovega sina Kusaja, pa tudi druge visoke predstavnike.
Poveljnik ameriških sil Mike Birmingham je sporočil, da sta bila v raketnem napadu na položaje ameriške vojske na jugu Bagdada danes ubita dva ameriška vojaka in dva novinarja. Kot je dodal, je bilo v napadu 15 ljudi ranjenih, dva med njimi pa sta v kritičnem stanju.
Našli prepovedana orožja?
Prvi testi substanc, ki so jih ameriški vojaki našli v nekem iraškem učnem centru v osrednjem Iraku, so pokazali, da gre za mešanico prepovedanih kemičnih snovi. Preiskovalci so našli sledi živčnega plina sarin, tabun in lewisite.
Snovi so našli v centru Albu Mahawish na reki Evfrat med mestoma Karbala in Hila, preden bodo lahko z gotovostjo trdili, da gre za prepovedane snovi, pa bodo podvržene še nekaj preiskavam. Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld se je zadržano odzval na ta poročila in dejal, da je treba biti previden in stvar preveriti.
Operacija je le demonstracija moči
Iz ameriškega obrambnega ministrstva so sporočili, da akcija v središču mesta še ne pomeni začetka "bitke za Bagdad". Ameriška operacija v Bagdadu je le "demonstracija moči", s katerim so iraškemu režimu poslali "energično sporočilo". "Režimu smo poslali jasno sporočilo, da lahko ob vsakem času gremo kamorkoli," je dejal tiskovni predstavnik Pentagona. Sile koalicije so prek noči in zjutraj okrepile zračne in topniške napade na Bagdad.
Bitka za Basro končana?
Britanski podpolkovnik Hugh Blackman je dejal, da je bitka za nadzor nad Basro "bolj ali manj končana". "Nadziramo vse predele Basre, tudi stari del mesta, " je poudaril Blackman. Več sto britanskih vojakov je tudi prodrlo v središče Basre in prevzelo nadzor nad univerzo, ki je bila v rokah iraških milic, zavzeli pa so tudi palačo iraškega predsednika Sadama Huseina v Basri. Vojaški viri so sporočili, da so ponoči v spopadih umrli trije britanski vojaki.
Britanska vojska je tudi sporočila, do so verjetno našli truplo zloglasnega Kemičnega Alija, vendar morajo do končne potrditve počakati še na poročilo izvedencev. Hišo bratranca Sadama Huseina in poveljnika južnega Iraka so v soboto bombardirala ameriška letala.
Ruski veleposlanik obtožil ZDA, da so napadli diplomatski konvoj
Ruski veleposlanik v Iraku Vladimir Titorenko je obtožil ameriške sile, da so v nedeljo namerno napadle ruski diplomatski konvoj, ki se je umikal iz Bagdada. V konvoju je bilo diplomatsko osebje ruskega veleposlaništva na čelu s Titorenkom, ki je bil v napadu lažje ranjen. Moskva je sicer na ZDA in Irak takoj naslovila ostro diplomatsko noto, ameriška stran, ki je bila obveščena o umiku osebja iz ruskega veleposlaništva, pa je zanikala vpletenost v incident. V Moskvi pa je v teh dneh na obisku svetovalka ameriškega predsednika za nacionalno varnost Condoleezza Rice.
Devet ruskih diplomatov, med njimi tudi veleposlanik Titorenko, je medtem s konvojem že prispelo v Sirijo, dva predstavnika veleposlaništva pa sta ostala v bolnišnici v Falujahu. Gre za voznika, ki je bil v nedeljskem napadu hudo ranjen in so ga v bolnišnici v Falujahu že uspešno operirali, in ruskega diplomata, ki je ostal z njim. Irak bosta zapustila, ko bodo iraški zdravniki zagotovili, da je potovanje za ranjenega voznika varno.
Iraške bolnišnice prepolne
Zaradi dolgotrajnega bombardiranja in hudih spopadov, ki so ta konec tedna pretresali Irak, je število žrtev tako v Bagdadu kot tudi na ostalih kriznih območjih v državi skokovito naraslo. Položaj v iraških bolnišnicah je po navedbah Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC), "kritičen", v bolnišnicah v okolici Bagdada pa "dramatičen". V Bagdadu ob najhujših spopadih v bolnišnice po navedbah ICRC sprejmejo
Natančnih podatkov zaradi vsesplošne zmede sicer ni mogoče dobiti, saj "knjig o tem, kdo je bil kdaj sprejet v katero bolnišnico, ne vodi nihče več." Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je obsodila grožnjo, ki jo vojna v Iraku predstavlja za pravico do življenja iraških otrok.
Kritična pa je tudi oskrba z vodo, še posebej v bolnišnicah, ki so bile v spopadih poškodovane. ICRC jih je v preteklih dneh oskrbel že z več tisoč posebnimi rezervoarji za vodo, nadaljnjih 30.000 litrov pa naj bi še sledilo. S pomočjo ICRC je bila večina bolnišnic tudi priključena na agregate za električni tok, še vedno pa se srečujejo s tehničnimi težavami pri dobavi rezervnih delov zanje.
Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) pa poroča, da večjega vala beguncev v smeri meje z Iranom, Jordanijo ali Sirijo kljub hudim spopadom v Bagdadu ni. Večjih skupin beguncev tudi ne pričakujejo, saj naj bi tako prebivalci Bagdada kot Basre zaradi spopadov mesti sicer zapuščali, vendar odhajajo le v bližnjo okolico in ne zapuščajo države.