Ob kalifornijski obali so že avgusta lani ujeli več modroplavutih tunov, v katerih so izmerili visoko koncentracijo radioaktivnosti, ki naj bi bila posledica lanske nesreče v japonski jedrski elektrarni Fukušima. Pri tem pa znanstveniki pravijo, da je ribje meso kljub temu povsem užitno. Opozarjajo pa, da ta primer dobro kaže, kako lahko živalske vrste, ki se selijo, prenašajo tudi onesnaženost.
"To je za nas lekcija, ki kaže, kako povezane so lahko ekoregije, pa čeprav so sicer oddaljene za več tisoč kilometrov," je povedal ameriški profesor pomorskih znanosti Nicholas Fisher, ki je skupaj s kolegi študijo objavil v reviji Proceedings of the National Academy od Sciences.
Ob obali San Diega so avgusta lani ujeli 15 tunov, kar je le nekaj mesecev po katastrofi v Fukušimi, ki se je zgodila po silovitem potresu in uničujočem cunamiju 11. marca lani. V vseh so našli povečano raven radioaktivnega cezija. Prisotna sta bila izotopa 134 in 137. Cezij 137 je v morski vodi prisoten že dalj časa, cezij 134 pa je mogoče neposredno povezati s katastrofo v Fukušimi. Koncentracija cezija je bila kar 10-krat višja, kot pa so jo ribe vsebovale pred omenjeno nesrečo.
Rumenoplavuti tun brez povečane koncentracije radioaktivnosti
Po omenjenih ugotovitvah so znanstveniki opravili teste tudi na rumenorepem tunu in ugotovili, da nima povečane koncentracije radioaktivnih snovi.
Sicer pa bo verjetno ta študija dobila velik odmev, saj je modri tun zelo priljubljena vrsta med ribiči, ki letno nalovijo na tisoče ton teh živali. Vendar pa, kot že omenjeno, skupina znanstvenikov dodaja, da so tuni, ulovljeni ob kalifornijski obali, povsem užitni, saj je raven radioaktivnih snovi na dovoljeni ravni. Izračunali so tudi, kakšna je bila raven radioaktivnosti rib, preden so priplavale na drugo stran Pacifiškega oceana, in ugotovili, da je bila verjetno višja za 50 odstotkov in tudi ta raven bi bila še vedno v okvirih dovoljenega, dodajajo.
Tudi v prihodnjih mesecih bodo analizirali ujete tune, saj so se te ribe verjetno v bližini Japonske zadrževale dalj časa in bi lahko imele zato tudi višje koncentracije radioaktivnosti. Skupina znanstvenikov pa še meni, da bi morali podobne analize opraviti tudi na drugih vrstah.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.