Ameriška vojaška letala so v petek zvečer v drugo bombardirala položaje sil skrajne Islamske države (IS) na severu Iraka v okolici kurdske prestolnice Erbil. Ponoči so nato ameriška letala odvrgla še drugo pošiljko pomoči v hrani in vodi več deset tisoč pripadnikom manjšin, ki se pred skrajneži skrivajo v tamkajšnjih gorah.
Tokrat Američani "dobrodošla novica"
Tiskovne agencije poročajo, da so si prebivalci Erbila oddahnili, ker so se Američani le odločili ukrepati. Za razliko od leta 2003 so ameriška letala na iraškem nebu tokrat dobrodošla novica za večino Iračanov, še posebej Kurdov in manjšin, pa tudi za vlado v Bagdadu, ki se sicer na novo oblikuje po zadnjih volitvah. Prav tako ameriško akcijo tokrat podpirajo tudi tiste zahodne države, ki so leta 2003 nasprotovale invaziji ZDA na Irak, kot je na primer Nemčija.
Obama: Gre za zaščito ameriških interesov in za pomoč beguncem
Ameriški predsednik Barack Obama je v četrtek sporočil, da je odobril zračne napade za zaščito ameriških interesov in za pomoč beguncem, ki so se pred nasiljem IS zatekli v gore, kjer jim grozi smrt zaradi pomanjkanja vode in hrane. ZDA imajo v Erbilu konzulat in kakih 40 vojakov. Tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest je v petek pojasnil, da so letalski napadi namenjeni tudi pomoči kurdskim in iraškim vladnim silam v boju proti IS. Akcija zaenkrat ni časovno omejena.
V petek sta dva ameriška lovca najprej odvrgla dve veliki lasersko vodeni 250-kilogramski bombi na topniške položaje sunitskih skrajnežev. Nekaj ur kasneje so nato štirje mornariški lovci uničili kolono sedmih vozil, brezpilotno letalo pa minometni položaj.
Kurdi naj bi pripravljali protiofenzivo na severu Iraka
Kurdske sile pešmerge v mestu Erbil v iraškem Kurdistanu se že pripravljajo na protiofenzivo. Kot je novinarjem v Erbilu zatrdil visoki predstavnik Kurdistana, je sedaj prišel čas, da udarijo nazaj. "Po ameriških napadih se bodo pešmerge najprej znova zbrale, nato namestile na območjih, s katerih so se morale pred tem umakniti, ter zatem pomagale pregnanim, da se vrnejo na svoje domove," je napovedal Fuad Husein.
Pešmerge naj bi danes že uspele tudi odbiti napad skrajnežev južno od Kirkuka. V spopadih med IS in kurdskimi silami je bilo sicer v dveh mesecih od izbruha konflikta po petkovih navedbah kurdskega predsedstva ubitih 150 pripadnikov kurdskih sil, 500 pa ranjenih.
Dobro izurjeni, a brez orožja
Iraški zunanji minister Hošjar Zebari – Kurd, ki zaradi spora glede tega, kdo bo na čelu iraške vlade nasledil šiita Nurija al Malikija, že tedne bojkotira seje vlade v Bagdadu – je medtem priznal, da je bila zelo draga napaka, da oblasti pešmerg niso bolje oborožile. Kurdske sile so sicer dobro izurjene, a praznih rok se skrajnežem niso mogle postaviti po robu.
A kot je poudaril, so ameriški napadi sedaj končno ustavili prodiranje IS ter dali zveznim in kurdskim oblastem priložnost, da se končno poenotijo in združijo moči v boju proti džihadistom. Tudi iraški načelnik generalštaba Babaker Zebari je povedal, da ameriški svetovalci, pešmerge in vrh iraške zvezne vojske sedaj skupaj načrtujejo napade na skrajneže.
Pred IS pobegnilo pol milijona ljudi
IS je junija osvojil drugo največje mesto v Iraku, Mosul, in od tam sprožil ofenzivo proti Bagdadu na jugu, ki pa je bila zaustavljena. Sunitski skrajneži so se nato spravili na kurdska območja na severu Iraka in v zadnjih tednih zavzeli več mest in naselij. Pred njimi bežijo kristjani, ki jih pobijajo ali silijo v spremembo vere, Kurdi ter pripadniki kurdske etnične skupine jazidov. Po podatkih ZN je od junija pred IS pobegnilo pol milijona ljudi, od začetka leta pa že 1,2 milijona.
Na goro Sindžar pri istoimenskem mestu se je zateklo več deset tisoč ljudi, ki jim ameriška letala sedaj iz zraka dostavljajo hrano in vodo. Skrajneži naj bi po poročilih iraške vlade zajeli več sto jazidskih žensk in jih imajo zaprte po šolah v Mosulu, kjer jim grozijo posilstva.
Iz ameriškega Pentagona so ponoči sporočili, da so opravili že drugo dostavo pomoči, skupaj 72 paketov, in sicer s tovornimi letali C-17 in C-130.
Ameriški obrambni minister Chuck Hagel je medtem med obiskom v Indiji zatrdil, da imajo na voljo dovolj informacij za učinkovite napade na skrajneže.
"Kampanja terorja proti nedolžnim jazidom in kristjanom ter groteskno nasilje opozarjajo na genocid. Če je kdo potreboval budnico, je več ne potrebuje," pa je dejal državni sekretar ZDA John Kerry.
State Department je opozoril Američane, naj ne potujejo v Irak. Tistim, ki so že tam, velja opozorilo, da so izpostavljeni nevarnosti terorističnega nasilja in ugrabitev. Ameriška Zvezna uprava za zračni promet (FAA) je začasno prepovedala vse polete nad Irakom za ameriške letalske družbe.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.