
Ameriški časnik New York Times je poročal, da so ameriški vohunski sateliti zaznali dejavnosti v severnokorejskem jedrskem reaktorju Jongbjon, od koder naj bi tovornjaki odpeljali 8.000 palic jedrskega goriva. Podobno so zatrdili tudi nekateri viri v ameriški administraciji. Jongbjon je kakih 80 kilometrov severno od Pjongjanga, iz teh palic pa je mogoče pripraviti tudi jedrski material za izdelavo orožja.
Predstavnik Bele hiše Ari Fleischer je Severno Korejo posvaril, naj ne poskuša proizvajati plutonija in naj ne izsiljuje mednarodne skupnosti, navedb časnikov pa ni želel potrditi. Dejal pa je, da bodo ZDA podprle predlog, da o Severni Koreji in njihovih "provokativnih" dejavnostih razpravlja tudi varnostni svet. Ameriški admiral Thomas Fargo, poveljnik ameriških vojaških zmogljivosti na območju Pacifiškega oceana, pa je pozval Pentagon, naj za nadzor Severne Koreje nameni še več enot, ladij in letalonosilk. Z okrepitvami bi preprečili morebitne severnokorejske vojaške "pustolovščine". Američani imajo v Južni Koreji že nastanjenih skoraj 40 tisoč vojakov, v japonskem pristanišču Jokosuka pa je zasidrana letalonosilka Kitty Hawk.
Če je Severna Koreja znova zagnala proizvodnjo jedrskega goriva, utegne ta država v šestih mesecih občutno povečati zaloge plutonija, je opozoril direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej. Dejal je, da bo odbor IAEA-ja 12. februarja odločal o tem, ali naj Severno Korejo prijavi varnostnemu svetu.
Severna Koreja pa je vnovič zavrnila mednarodno posredovanje in zahtevala dvostranska pogajanja z Washingtonom. Če je mednarodna skupnost zaskrbljena, potem naj pritisne na ZDA, naj privolijo v dvostranska pogajanja s Pjongjangom, je izjavil severnokorejski veleposlanik v Pekingu Čoe Džin Su. Napotitev ameriške letalonosilke Kitty Hawk na območje vzhodno od Korejskega polotoka izpodbija izjavo ameriškega državnega sekretarja Powella, da ZDA ne nameravajo napasti Severne Koreje, je še opozoril Su. Severnokorejski mediji pa so začeli v sporu z ZDA že uporabljati besedno zvezo "posvečena bitka", na ulicah severnokorejske prestolnice pa se je v podporo državi zbralo več deset tisoč ljudi.