Po ZDA danes potekajo proslave ob obletnici osamosvojitve od britanskega imperija s tradicionalnimi pikniki, paradami in ognjemeti. Slavili bodo tudi v Beli hiši oziroma pred njo, kjer bo predsednik Barack Obama obračal hamburgerje na žaru za več sto vojakov in njihovih družin ter obenem slavil rojstni dan hčerke Malie.
Vrhunec praznovanja bodo večerni ognjemeti, med katerimi si naslov največjega lasti newyorški v organizaciji trgovine Macy's, saj si ga v živo ogleda okoli dva milijona ljudi. Ognjemetov bo letos manj na zahodni obali ZDA, kjer se ubadajo s sušo in požari v naravi.
Američani 4. julija obeležujejo sprejem deklaracije neodvisnosti, čeprav je bila ta sprejeta in večinoma podpisana v Philadelphii že 2. julija 1776. A ta zgodovinski dogodek, kot številni drugi, je nekako ponarodel mimo dejstev. Dan neodvisnosti se je začel 4. julija uradno praznovati sicer šele leta 1870, ko ga je za praznik razglasil zvezni kongres.
Številni odšli na potovanja
Po podatkih Ameriške avtomobilistične zveze (AAA) se je letos na potovanja v dneh okoli praznika odpravilo 41,9 milijona Američanov, kar je največ od leta 2007 oziroma za 0,7 odstotka več kot lani. Kakih 80 odstotkov se jih je na pot odpravilo z osebnimi avtomobili, kar je letos lažje, saj je bencin cenejši povprečno za dolar na galono (3,8 litra). Ostali so šli na pot z letali, vlaki ali kako drugače.
Previdnost na plažah
Nekateri so odšli na plaže, kjer pa so posebej previdni, saj se vrstijo medijska poročila o napadih morskih psov, predvsem na vzhodni obali ZDA od Severne Karoline do Floride. Tako hudo, kot se poroča, sicer ni, saj je bilo v Severni Karolini v mesecu dni sedem napadov, kar je dva več od povprečja.
Okrepili število policistov
Drugi trepetajo pred morebitnimi terorističnimi napadi. Zvezne in lokalne policije nočejo tvegati oziroma želijo državljanom pokazati, da so pripravljene na vse. Večja mesta so preplavili policisti, čeprav politiki in varnostni uradniki zatrjujejo, da nimajo kaj posebej več groženj kot ponavadi. V mestu New York je prisotnost policije in nacionalne garde okrepljena na večjih postajah javnega prevoza. Župan Bill de Blasio je na ulice poslal 7000 dodatnih policistov.
Tekmovanje v goltanju hotdogov
Newyorčane bodo sicer tudi letos poleg ognjemeta razburjali tekmovalci v goltanju hotdogov na Coney Islandu, kjer ta tradicija poteka že 99 let. Poljski priseljenec Nathan Handwerker je takrat organiziral tekmovanje za naslov največjega patriota, pri čemer je bil to tisti, ki je pojedel največ njegovih hrenovk. Zmagal je Irec Jim Mullen, ki jih je v 12 minutah vase spravil 13. Zadnja leta redno zmaguje Joey Chestnut, ki jih je lani pogoltnil 61.
Praznovanja pa se še posebej veselijo v Iowi in New Hampshiru. To sta državi, kjer bodo prihodnje leto najprej potekale strankarske volitve predsedniških kandidatov, in rivali za selitev v Belo hišo se tamkajšnjim volivcem vedno najbolj dobrikajo. Dober rezultat v teh državah jim namreč zagotovi prepoznavnost, s tem pa prideta denar in več podpore. Zato je udeležba na tamkajšnjih piknikih in paradah za 4. julij leto dni pred volitvami skorajda obvezna.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.