
Vojaki so omenjeno območje, ki se nahaja okrog 80 kilometrov južno od Bagdada, dve leti uporabljali za vojaško skladišče, pri tem pa so za polnjenje zaščitnih vreč uporabljali kar pesek z najdišča, pomešan z arheološkimi ostanki, so sporočili britanski arheologi iz Britanskega muzeja.
"To je tako, kot če bi vojaško skladišče zgradili ob piramidah v Egiptu ali okrog Stonehenga v Veliki Britaniji," zgroženo ugotavljajo arheologi Britanskega muzeja.

Po navedbah kustosa Britanskega muzeja na oddelku za zgodovino Bližnjega Vzhoda Johna Curtisa, so Arheologi po pregledu najdišča tudi ugotovili, da je nekdo poskušal odstraniti okrasne opeke iz znamenitih zmajev, ki stražijo vrata boginje Ištar, 2600 let star tlak na ulicah najdišča pa so poškodovala vojaška vozila. Courtis ob tem ni izključil možnosti, da se je ameriška vojska za zasedbo najdišča odločila zato, da bi po strmoglavljenju iraškega voditelja Sadama Huseina preprečila plenjenje arheoloških ostankov, vendar pa je bila nadaljnja prisotnost vojaških sil na območju najdišča po njegovih besedah vredna obžalovanja.
Ameriški polkovnik Steven Boylan je pojasnil, da so se o vseh posegih na območju najdišča posvetovali z Babilonskim muzejem, obvestili pa so tudi arheologe. Dodal je tudi, da ZDA sicer že razmišljajo o zmanjšanju baze na omenjenem območju. "Pomen Babilona ni izgubljen," je prepričan Boylan, ki je dodal, da je bilo na najdišču za neizurjeno oko tudi sicer vidnega le malo.
Ostanke Babilona, nekdanje prestolnice starodavne babilonske civilizacije, ki sodijo med najpomembnejša svetovna najdišča, je ameriška vojska zasedla že kmalu po zasedbi Iraka, pridružile pa so se ji tudi sile iz Poljske in drugih držav.
Posebni varnostni ukrepi ob volitvah
Prve svobodne volitve v Iraku, napovedane za 30. januar, bodo spremljali strogi varnostni ukrepi, med drugim tudi obsežne omejitve v prometu. "Gibanje znotraj mest, med mesti in med provincami bo omejeno," je na novinarski konferenci povedal iraški minister za lokalne zadeve Vael Abdelatif. Na dan volitev so bodo lahko tako izven območja stalnega bivališča gibale le osebe, ki bodo imele za to posebno dovoljenje, ter intervencijska vozila.
Da bi se izognili morebitnim eksplozijam avtomobilov bomb in napadom samomorilskih skrajnežev, bo v okolici volišč prepovedan ves promet. Za varnost na voliščih bosta sicer skrbeli iraška policija in vojska, mednarodne sile pod vodstvom ZDA pa bodo pripravljene, da posredujejo v skrajnem primeru, je pojasnil Abdelatif.

Registriralo se je 12,3 milijona volivcev
Predsednik iraške volilne komisije Husein Hendavi je na novinarski konferenci povedal, da se je od domnevno 14,26 milijona volilnih upravičencev za prihajajoče volitve registriralo 12,3 milijona ljudi. V mestih Ramadi in Faludža v uporniški provinci Anbar ter v provinci Ninive, katere glavno mesto je Mosul, zaradi dejavnosti sunitskih upornikov, registracija naj ne bi bila mogoča.
Domnevno skupno število volilnih upravičencev v Iraku sicer temelji na podatkih državnega programa za razdeljevanje hrane, v katerega so vključena praktično vsa iraška gospodinjstva. Poleg tega je v omenjeno število vključenih tudi nekaj več kot milijon Iračanov, ki živijo v tujini.