Tujina

Američani pošiljajo okrepitve

Kabul/Washington, 06. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Pet vojakov mednarodnih mirovnih sil v Afganistanu se je smrtno ponesrečilo pri poskusu deaktiviranja protiletalske rakete v Kabulu. Afganistanske in ameriške oblasti pa v pokrajino Paktija pošiljajo vojaške okrepitve.

Nemški vojaški poveljnik Harald Kujat
Nemški vojaški poveljnik Harald Kujat FOTO: Reuters

V eksploziji rakete zemlja-zrak, ki so jo poskušali deaktivirati, sta na razstrelišču v Kabulu danes umrla dva nemška in trije danski pripadniki mednarodnih sil za podporo miru v Afganistanu (ISAF), je v Berlinu sporočil generalni inšpektor nemške vojske Harald Kujat. Poleg tega je bilo v eksploziji ranjenih sedem vojakov, med njimi trije huje, je še pojasnil. Do nesreče je prišlo med pripravami na deaktiviranje dveh raket ruske izdelave vrste SA3.

V ISAF trenutno sodeluje 4500 vojakov, med njimi je 1250 nemških vojakov, od tega 850 v Kabulu. V nemškem kontingentu so nastanjeni tudi danski in nizozemskimi vojaki.

Rumsfeld in Franks napovedala okrepitve

Spričo ogorčenega odpora talibanov in borcev teroristične mreže Al Kaida so se ZDA odločile, da na vzhodu Afganistana okrepijo svoje enote, prav tako pa bodo uporabili dodatne helikopterje vrste apache, sta napovedala poveljnik ameriških sil v Afganistanu Tommy Franks in ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. S tem bo število ameriških vojakov v okolici mesta Gardez v pokrajini Paktija naraslo za kakih 300 na 1100.

Franks in Rumsfeld sta boje v gorovju Arma označila kot "silovite" in "nevarne". Talibani in borci Al Kaide, ki so se v gorovju obdali z okopi, so dobro oboroženi, izurjeni, izkušeni in predvsem trdno odločeni, da se borijo do konca, sta povedala. Rumsfeld je poudaril, da se bo operacija končala šele takrat, ko bodo našli vse jame na območju, jih preiskali in "izpraznili". Operacija naj bi trajala vsaj še en teden.

Veliki ofenzivi mednarodne protiteroristične koalicije proti talibanom in borcem Al Kaide v gorovju Arma so se v zadnjih dneh pridružila tudi francoska vojaška letala. Po podatkih vojaških virov v Parizu so v torek napadla štiri nove cilje v bližini mesta Gardez, da bi nudila podporo kopenskim posegom. V operaciji Anakonda sicer sodeluje več kot 2000 vojakov iz ZDA, Afganistana, Nemčije, Francije, Norveške, Danske, Velike Britanije, Kanade in Avstralije. Število borcev Al Kaide, ki se jim upirajo v bližini Gardeza, pa ocenjujejo na kakih 600. Po Rumsfeldovih podatkih naj bi jih več sto že ubili.

Ameriški časnik New York Times pa poroča, da naj bi se borci Al Kaide skušali vnovič organizirati v skupine v pakistanskih vaseh v bližini afganistanske meje, pri čemer uporabljajo elektronska sporočila in nove spletne strani. Slednje uporabljajo v različnih kibernetskih kavarnah po vsem svetu. Ameriški predstavniki so sporočili, da so na internetu odkrili strani, ki kažejo na zbiranje borcev Al Kaide zunaj Afganistana.

Tudi afganistanske oblasti pošiljajo okrepitve v Paktijo

Ameriški general Franks in obrambni minister Rumsfeld
Ameriški general Franks in obrambni minister Rumsfeld FOTO: Reuters

Afganistanska prehodna vlada namerava v pokrajino Paktija na vzhodu Afganistana poslati svoje enote, ki naj bi pomagale v skupni operaciji protiteroristične koalicije proti talibanom in borcem teroristične mreže Al Kaida, je dejal poveljnik afganistanske vojske Gul Haider, ki poveljuje v južnem delu države. O tem, koliko vojakov bodo napotili v Paktijo, se še niso odločili, enote pa bodo po njegovih besedah vsekakor številne. Medtem je predsednik afganistanske prehodne vlade Hamid Karzaj sporočil, da je v gorovju Arma "še zadnje oporišče teroristov" v Afganistanu. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bodo njihov odpor "uničili" v dnevu ali dveh.

Gorovje Arma je tarča silovitih napadov

Eksplozije na vzhodu Afganistana
Eksplozije na vzhodu Afganistana FOTO: Reuters

Ameriška letala so dopoldne sicer prekinila silovito bombardiranje gorovja Arma na vzhodu Afganistana, kjer skušajo streti odpor talibanov in borcev Al Kaide. Mednarodna protiteroristična koalicija pod vodstvom ZDA je minulo soboto začela pomembno vojaško akcijo, imenovano Anakonda, v okviru katere poskuša z bombardiranjem in kopenskimi napadi streti odpor Al Kaide in talibanov v gorovju Arma. Boji potekajo na višini 2500 in 3600 metrov, na območju, ki je pokrito s snežno odejo. V letalskih napadih sodelujejo ameriška in zavezniška letala, kakih 2000 vojakov pa sodeluje v kopenskih operacijah.

General John Rosa je potrdil, da je v omenjeni operaciji po uradnih podatkih doslej umrlo osem ameriških vojakov, približno 50 pa je bilo ranjenih. Po njegovih besedah so ameriške enote v zadnjih dneh uničile in zavzele vsaj enega izmed kompleksov jam in votlin, ki je bil pod nadzorom talibanov in borcev Al Kaide. V votlinah naj bi ameriški vojaki našli večje količine razstreliva, tuje potne liste in vozniška dovoljenja.

Iran je danes predstavil akcijski načrt, ki v prihodnjih dveh letih predvideva vrnitev približno 2,3 milijona afganistanskih beguncev iz Irana v domovino. Namestnik iranskega notranjega ministra Ahmed Hoseini je pojasnil, da so politični pogoji primerni za vračanje beguncev, ki se bo začelo 9. aprila.

V Alžiriji ubili domnevne pripadnike Al Kaide

Alžirske žrtve terorizma zahtevajo pomoč od vlade
Alžirske žrtve terorizma zahtevajo pomoč od vlade FOTO: Reuters

Alžirske varnostne sile so ubile 11 domnevnih članov skrajne islamske skupine Salafist, katere voditelj Hasan Hatab je na ameriškem seznamu najpomembnejših predstavnikov teroristične mreže Al Kaida.

Skrajneži so bili ubiti v zadnjih dneh v dveh ločenih akcijah blizu kraja Satif, 300 kilometrov vzhodno od prestolnice Alžir, in v Dželfi, 270 kilometrov jugovzhodno od Alžira.

V dveh napadih islamskih skrajnežev pa je bilo te dni ubitih 15 pripadnikov varnostnih sil. Oboroženi napadalci so v noči na torek z granatami in avtomatskim orožjem napadli vojašnico v obalnem mestu Skikda, 500 kilometrov vzhodno od glavnega mesta. Napadalci so ukradli nekaj deset kosov avtomatskega orožja in zažgali vojašnico.

Iz Alžirije skoraj vsak dan poročajo o pobojih civilistov in napadih skrajnežev. Nasilje je izbruhnilo leta 1992, ko je vojska razveljavila volitve, na katerih je zmagala muslimanska fundamentalistična stranka.

Mary Robinson obsoja število civilnih žrtev

Mary Robinson
Mary Robinson FOTO: Reuters

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson je obsodila "nerazumljivo število" civilnih žrtev ameriške vojaške operacije v Afganistanu. Robinsonova je izrazila zaskrbljenost zaradi načina, na katerega se je izvajala intervencija v Afganistanu. "Verjamem v dostojanstvo in vrednote vsakega posameznika in ne sprejemam, da povzročajo tako imenovano 'stransko škodo', ne da bi se vsaj enkrat vprašali o številu in identiteti žrtev," je dodala Robinsonova. Po različnih ocenah je med ameriško vojaško kampanjo v Afganistanu od 7. oktobra življenje izgubilo več tisoč nedolžnih civilistov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20