
Ameriškega časnik New York Times poroča, da ameriška vojska v Iraku v boju proti skrajnežem, povezanim s teroristično mrežo Al Kaida, uvaja novo strategijo, v skladu s katero oborožuje sunitske skupine, ki so se zavezale boju proti skrajnežem.
Ameriški poveljniki naj bi novo strategijo preizkusili v provinci Anbar, kjer so skrajneži najbolj dejavni, sedaj pa naj bi se za sodelovanje s sunitskimi skupinami dogovarjali še na najmanj štirih območjih osrednjega in severnega Iraka.
Nekatere sunitske skupine, ki jih praviloma oskrbujejo z orožjem, strelivom, denarjem in gorivom preko iraške vojske, ki deluje z ameriškimi silami, sumijo, da so bile v preteklosti vpletene v napade na ameriške vojake ali pa da so povezane s skupinami, ki te napade izvajajo.
Kot poroča NYT, ki navaja neimenovane ameriške častnike, so v zameno za ameriško podporo sunitske skupine pristale na boj poti Al Kaidi in ustavitvi napadov na ameriške sile, včasih pa jih tudi opozarjajo na napade.

Kritiki, med katerimi so tudi nekateri ameriški častniki, opozarjajo, da bi to lahko privedlo do tega, da bodo ZDA oboroževale obe strani v državljanski vojni, ki bi lahko sledila po morebitnem odhodu ameriških sil iz Iraka prihodnje leto.
ZDA so več kot 15 milijard dolarjev doslej namenile za vzpostavitev iraške vojske in policije, ki šteje skupno kakih 350.000 ljudi, pretežno šiitov.
Lieberman: Morali bi napasti Iran
Ameriški senator Joe Lieberman je v nedeljo pozval k ameriškemu vojaškemu napadu na Iran, s čimer bi po njegovem mnenju ustavili s strani Teherana sponzorirane napade na ameriške sile v Iraku. "Pripravljeni moramo biti na agresivno vojaško akcijo proti Iranu, da ustavimo njihovo ubijanje Američanov v Iraku," je v pogovoru za NBC dejal Lieberman.
Lieberman, ki se je nedavno vrnil s turneje po Bližnjem vzhodu, je opozoril, da samo pogovarjanje z Iranom, ki po njegovem mnenju spodkopava zmerne sile v regiji, po drugi strani pa podpira Hezbolah, Hamas in skrajneže v Iraku, ne bo zadostovalo. Potrebna je vojaška akcija, ki bi morala po njegovem vključevati tudi neposredni napad na vojaško bazo znotraj meja Irana, kjer "urijo skrajneže, ki se potem vračajo v Irak in ubijajo naše (ameriške) vojake".
Umrl 3501. ameriški vojak
V napadu na most južno od iraške prestolnice Bagdad so bili ubiti trije ameriški vojaki. Tako se je število ubitih ameriških vojakov od napada na Irak marca leta 2003 povzpelo na 3501.
V napadu z avtomobilom bombo se je po navedbah ameriške vojske most deloma zrušil, ranjenih pa je bilo še šest ameriških vojakov in prevajalec. Delno je prekinjena glavna hitra cesta, ki povezuje sever in jug države, z buldožerji pa že skušajo odstraniti ruševine.
Ubili sunitskega bankirja
V Mosulu na severu Iraka so oboroženi neznanci ubili sunitskega bankirja, ko je odhajal od doma. V napadu na direktorja podružnice iraške centralne banke v Mosulu sta bila ubita tudi voznik in njegov telesni čuvaj.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.